Kartingin SM-mitalit ratkottiin Joensuussa
Viisi osakilpailua käsittänyt kartingin SM-sarja ajettiin päätökseen Joensuun Ylämyllyn radalla kuluneena viikonloppuna. Vaihtelevan sään värittämä viikonloppu tarjosi komeita taisteluita niin kirkkaimmista kuin himmeämmistäkin SM-mitaleista.
KF3 -luokassa mestaruudessa olivat kiinni enää Vantaan Niklas Tiihonen sekä Seinäjoen Mikko Pakari, joita ennen viikonloppua erotti vain kaksi SM-pistettä. Lauantain kilpailussa kaksikko piti ylivertaista vauhtia aamun aika-ajoista lähtien, joissa Tiihonen puristi paalulle ennen Pakaria, saaden näin yhden SM-pisteen lisää etumatkaa. Lopullisesti SM-kulta ratkesi 25km mittaisessa finaalissa jota Tiihonen johti lähdöstä maaliin, Pakarin hengittäessä koko matkan alle sekunnin etäisyydellä - maalissa eroa oli vain 0,25 sekuntia. Näin Tiihonen kirkasti kauden 2009 SM-hopeansa kullaksi, Pakarille hopea oli uran ensimmäinen SM-mitali kartingissa. Sunnuntain kilpailussa ratkaistiin pronssimitalin osoite, joka lopulta matkasi Pyry Ovaskan kaulassa Seinäjoelle hopeamitalin tavoin. Koko kauden sadekelillä loisto-otteita esittänyt Ovaska voitti sunnuntain märän finaalin liki näytöstyyliin.
KF2-luokassa mestaruus ratkesi Teemu Suniselle jo kolmannessa osakilpailussa Lahdessa heinäkuussa; Joensuussa mies oli mukana vain avustamassa tallitovereitaan varikon puolella.
Näin pöytä oli katettu SM-hopeasta ja -pronssista taistelleille kuljettajille Juuso-Matti Pajurannalle, Santeri Varikselle, Johannes Heinoselle ja Jari Huttuselle. Oulussa kolme viikkoa sitten KF1-luokan SM-kultaa voittanut Pajuranta oli iskussa koko päätösviikonlopun ajaen voittoon lauantaina ja toiseksi sunnuntaina, näin hopeamitali lähti Sastamalaan. Heinonen ajoi viikonloppuna sijat kaksi ja neljä, Varis puolestaan kolme ja yksitoista. Huttunen oli lauantaina kolmas ja sunnuntain ylivoimaisen voiton myötä SM-pronssi matkasi miehen mukana Kiuruvedelle. Seuraavan kerran SM-mitalistit nähdään tositoimissa kartingin MM-kilpailuissa Espanjassa syyskuun lopussa.
KZ2-luokassa Seppo Mönkkösen SM-kulta oli vain viimeistä silausta vaille varma ennen viimeistä osakilpailua. Lauantain varma kolmas sija sinetöi helsinkiläisen "Super-Sepon" uran ensimmäisen SM-kullan.
Viikonlopun kilpailuissa juhlivat Oskari Kurki-Suonio ja Roni Juutinen. Kurki-Suonion lauantainen voitto nosti hänet vahvasti taisteluun SM-hopeasta, mutta sunnuntain keskeytys tekniseen vikaan vesitti mahdollisuudet mitaleille. Juutinen otti sunnuntaina uransa ensimmäisen SM-finaalivoiton, ja teki sen myös kauden ylivoimaisimmalla tavalla: maalissa eroa toiseksi sijoittuneeseen Daniel Lindholmiin oli peräti 20 sekuntia. SM-hopea meni Lindholmille, pronssi puolestaan Joona Lehtoselle.
Teksti ja kuva: Aki Rask
<< Takaisin