Yhteystiedot|Sivukartta|Linkit|Extranet FIA NEZ
Etusivu > Somero kaasutteli JM-liigan voittoon

Somero kaasutteli Suomenmestariksi

Jokamiehenluokan SM-liigan Suomenmestaruus ratkaistiin kolmipäiväisenä kilpailuna Vetelissä Kemoran radalla. Olosuhteet Kemoralla olivat loistavat ja kilpailu saatiin ajaa sateettomassa säässä. SM-liigafinaali ajettiin nyt ensimmäistä kertaa radalla, joka on kokonaan asfalttia.

Liigafinaali 2010 089.jpgSM-liigaan osallistui kaikkiaan 34 joukkuetta, joista kuusi ratkaisi mestaruuden.

Suomenmestaruus ratkesi vasta viimeisessä lähdössä, joten jännitystä riitti viime metreille. Finaalissa koettiin paljon autorikkoja, jotka muuttivat jatkuvasti pistetilannetta. Ennen viimeistä lähtöä Someron joukkue johti Lempäälän joukkuetta kuudella pisteellä. Kilpailu ratkesi lopulta Someron Urheiluautoilijoiden nimissä ajavan Arska Teamin hyväksi seitsemällä pisteellä. Joukkueenjohtajina toimivat Jari Käkönen ja Pekka Kujala.

-Tasaisuus ei aina onnistu, mutta tänään meillä se natsasi. Autot vain meinasi loppua, kun rikkoja tuli paljon. Ajo oli tänään melko siistiä, Jari Käkönen kertoi. Arska Teamin kuudenteen Suomenmestaruuteen luotsannut Käkönen lupasi pitää hommassa paussia.

- Kiva laji, mutta nyt otetaan hiukan henkeä joukkueenjohtajan hommassa, lupasi Käkönen.

Timo Pellinen oli yksi joukkueen kantavia voimia mestaruus jahdissa.
- Itsellä oli tänään hyvä ja huonoja lähtöjä, Pellinen sanaili.

SM-hopeaa ajoi Lempäälän Urheiluautoilijoiden väreissä ajanut AT-Kone Team. Joukkueenjohtajina olivat Hannu Mikkola ja Jukka Maja. Mikkola antoi reilun tunnustuksen mestarille.

-Vähästä se jäi kiinni. Someron joukkue oli parempi ja voitto tuli ajamalla, Mikkola totesi.

Pronssille ajoi Vääksyn UA:n Vääksyn Betoni Team. Joukkuetta johtivat Marko Angervisto ja Markku Pärssinen. He saivat myös jännittää sijoitustaan viimeiseen lähtöön asti.
-Viimeinen lähtö ja ensimmäinen mutka ratkaisi meidän sijoituksen, Pärssinen mietti.

SM-liigafinaalin tulokset
1. Arska Team, Someron UA 150 pistettä
2. AT-Kone Team, Lempäälän UA 143 pistettä
3. Vääksyn Betoni Team, Vääksyn UA 143 pistettä
4. Hilamet Team, Evijärven UA 119 pistettä
5. Konnekuljetus Team, Konneveden Moottorikerho / UA

Teksti ja kuva: kilpailun tiedottaja Vesa Rauhala

<< Takaisin