Palaute | Lehtiarkisto
Autourheilu.fi
Verkkolehti 04/10
12.5.2010
Etusivu > Kartingin SM-sarja 2010

Lajit
Kartingin SM-sarja 2010
Julkaistu: 12.5.2010

Kartingin SM-sarja käynnistyy 22-23. toukokuuta Porissa kolmessa eri luokassa: KF3, KF2 ja KZ2. Kolmen vuoden tauon jälkeen myös lajin kuninkuusluokka KF1 tekee paluun kotimaiseen kalenteriin.

Niklas Tiihonen

KF2 -luokassa osakilpailuita on neljä, muissa luokissa viisi. KF1-luokan mestari ratkeaa Oulussa ajettavassa SM-kilpailussa.

Sarjasäännöissä isoja uudistuksia

Sääntö - ja tekniikkapuolella kauden 2010 suurin uutuus on kokonaan uudistettu kilpailuformaatti: jokaisena kisaviikonloppuna ajetaan omat kilpailunsa sekä lauantaina että sunnuntaina kaavalla aika-ajot, kaksi alkuerää per kuljettaja sekä 25km pituinen finaali. Vuosikymmenten ajan on ajettu alku-kilpailut lauantaisin ja pelkät finaalit sunnuntaisin - uudistuksen tavoitteena on nostaa jännitystä ja tapahtumia molemmille päiville. Poikkeuksen tähän tekee KF1, jossa ajetaan vanhan kaavan mukaan.

Aika-ajojen arvo mestaruustaistelun suhteen nousee entisestään: jokaisten aika-ajojen nopein saa kolme pistettä, kakkonen kaksi pistettä ja kolmonen yhden pisteen. Kaikki aika-ajoissa ansaitut pisteet lasketaan mukaan sarjan loppupisteisiin, finaalituloksista puolestaan vähennetään kaksi huonointa pois.

Kilpailuformaatin muutos vaikuttaa myös käytettäviin rengasmääriin: molempina kilpailupäivinä saa käyttää neljä uutta sekä kuivan- että sadekelin rengasta. Sadekelin renkaan rikkoutuessa ensimmäisenä kilpailupäivänä vähennetään uusi rengas toisen päivän sarjasta.

Ero eri luokkien osakilpailumäärissä selittyy sillä että KF1:n paluun myötä suurin osa KF2 -luokan kuljettajista tulee osallistumaan myös tähän kerrasta poikki -menetelmällä ajettavaan kilpailuun Oulussa heinäkuussa, eikä kauden kilpailumäärää haluttu nykyisessä tilanteessa lisätä.

Joukko SM-sarjan kovimpia

Mestarit vaihtoon

Jokaisessa luokassa tullaan varmuudella kruunaamaan uusi mestari. KF3:n hallitseva mestari Matias Köykkä on siirtynyt isompaan KF2 - luokkaan, jonka kaksi edellistä mestaruutta voittanut Aleksi Tuukkanen on puolestaan siirtynyt Saksan F3-sarjaan. KZ2 -luokan viime kaudella voittanut Jesse Kuusi ei osallistu SM-sarjaan tällä kaudella.

KF3-luokassa mestaruustaistelusta on odotettavissa kiihkeä. Ennakkosuosikkeja on kolme; espoolainen Emil Aho, seinäjokelainen Mikko Pakari sekä vantaalainen Niklas Tiihonen. Kaikki kolme aloittavat kolmannen vuotensa KF3:ssa ja kuuluvat myös kansainvälisellä tasolla luokkansa Euroopan parhaimmistoon. Viime kaudella Tiihonen ajoi SM-sarjassa hopealle, Aho neljänneksi ja Pakari kuudenneksi. Helpolla kolmikko ei tule pääsemään sillä mitaleita ovat kärkkymässä myös mm. mahtavassa kevätvireessä oleva Ville Mäntylä, Raket -karnevaalin viime kauden mestari Aleksi Lehtinen sekä Yamaha-luokan viime kauden CUP-kakkonen Juho Valtanen. Kaikkiaan luokkaan on ilmoittautunut määräaikaan mennessä 28 kuljettajaa.

KF2-luokassa on tapahtumassa pienoinen sukupolven vaihdos. Viime kauden mestari Tuukkanen, pronssimitalisti Miika Kunranta, nelonen Miki Weckström, viitonen Aaro Vainio ja kuutonen Joni Wiman ovat kaikki siirtyneet pikkuformuloihin tälle kaudelle. Niinpä vahvin mestarisuosikki on AKK:n valmennusryhmään kuuluva Teemu Suninen Jokelasta, joka viime kauden hopeamitalin myötä starttaa sarjaan numerolla kaksi. 16-vuotias lupaus on ollut kauden ensimmäisissä kilpailuissa vakuuttavassa vauhdissa, joten ainekset mitalin kirkastamiseen ovat kasassa. Mutta on mestaruuskannulle joukko muitakin nälkäisiä ottajia Sunisen ohella - heistä ennakkoon vahvimpana viime kauden SM 7. Jari Huttunen, joka on tällä kaudella jo voittanut Porin Kevätpäräyksen sekä raivannut tiensä EM-finaaleihin. Myös KF3:n hallitsevalla mestarilla Matias Köykällä sekä saman luokan pronssimitalistilla Juuso-Matti Pajurannalla on painava sanansa sanottavana mestaruustaisteluun. Yhteensä ilmoittautuneita luokassa on 26.

KF1-luokan paluu

Kauden himotuin pokaali jaetaan varmasti KF1 -luokassa. Viimeksi tästä mestaruudesta ajettiin vuonna 2007 Lappeenrannassa, jolloin luokan nimi vielä oli Formula-A ja moottorit satakuutioisia. Voittoa silloin juhli nykyään Formula 3 -luokan eurosarjassa ajava Matias Laine. Kenen nimi kirjoitetaan seuraavaksi lajin kotimaiseen historiaan mm. Häkkisen, Räikkösen, Keken ja monen muun jatkoksi, selviää heinäkuussa Oulussa. Tapahtuma on samalla viimeinen Oulun Iinatin radalla ajettava SM-kilpailu; legendaarisen radan korvaa tulevaisuudessa uuteen Oulu Zone -moottoriurheilukeskukseen rakennettava kartingrata. Varikkohuhujen perusteella viivalle on saapumassa paitsi tämän hetken kovimmat aktiivikuljettajat, myös raskaansarjan vierailevia tähtiä takavuosilta!

Ainoassa vaihteellisten autojen luokassa KZ2:ssa kuljettajien määrä on pudonnut viime vuosista, mutta kärkitaistelusta tulee aivan yhtä tiukka kuin ennenkin, siitä pitää huolen viisikko Oskari Kurki-Suonio, Joona Lehtonen, Daniel Lindholm, Aleksi Mustonenja Seppo Mönkkönen, joiden jokaisen palkintokaapista löytyy voittoja ja mestaruusmitaleita SM-tasolta. Tällä hetkellä ilmoittautuneita on kaikkiaan 12.

Teksti ja kuvat: Aki Rask
AKK:n jäsenseurat saavat käyttää tekstiä lähteen mainiten: Aki Rask, Autourheilu.fi 4/10

<< Takaisin etusivulle