Hyvä Seura -koulutuspuu on seuratoimijoille tarkoitettu yhtenäinen koulutuskokonaisuus seuratoiminnasta.
|
Hyvä Seura -koulutuspuun kurssit on tarkoitettu kaikille seuratoimijoille valmentajista seuran hallitukseen ja lasten vanhempiin. Uudet seuratoimijat saavat kursseilta tietoja ja tukea seuratoimintaan. Jo pidempään seuratoiminnassa mukana olleet voivat tulla päivittämään tietojaan ja hakemaan uusia ideoita ja innostusta.
- Hyvä Seura -hankkeessa nousi esille seurojen tarve toimihenkilökoulutukseen. Seurakehittäjien kanssa kehitellyssä koulutuksessa on tarjolla viisi itsenäistä kurssia seuratoiminnan eri osa-alueilta. Kurssien sisällöt ovat samat kaikilla SLU-alueilla ympäri Suomen. Näin seurat voivat osallistua kurssille lähellä omaa seuraa, Hyvä Seura -koordinaattori Anu Halonen SLU:sta kertoo.
Koulutusta talousasioista johtamiseen ja rekrytointiin
Päätä Oikein -kurssilla käydään läpi seuran hallintoa ja erilaisia vastuukysymyksiä. Johda innostavasti käsittelee vapaaehtoistoiminnan johtamiseen liittyviä erityispiirteitä. Nappaa mukaan tarjoaa konkreettisia keinoja siihen, miten seuraan voidaan hankkia uusia vapaaehtoisia seuratoimijoita. Rahaa seuran kassaan käsittelee varainhankinnan eri muotoja ja mahdollisuuksia.
- Alueet järjestävät sekä avoimia kursseja että tilauskursseja. Tulevaisuudessa pyritään tiiviiseen yhteistyöhön myös lajiliittojen kanssa, Halonen sanoo.
Seurojen toimihenkilökoulutuksen koulutuspuun koulutuksia järjestävät kaikki SLU-alueet. Esimerkiksi lajiliitto voi tarjota koulutuksen seuroilleen tai seura voi osallistua haluamalleen kurssille alueen kurssikalenterin mukaan. Myös omaan seuraan voi tilata vaikka vain yhden osa-alueen koulutuksen.
- Hyvä Seura -koulutuspuu on yhtenäisenä kokonaisuutena nyt valmis. Seuraavaksi keskitytään ilosanoman levittämiseen, niin että apu löytää perille!
Katso tarkemmat tiedot oman SLU-alueesi kursseista oman SLU-alueesi koulutussivuilta tai kysy lisää SLU-alueiden seurakehittäjiltä.
Hyvän Seuran työkaluja:
Hyvä Seura -koulutuspuu
Teksti: LUM 2/10, SLU.fi
AKK:n jäsenjärjestöt ja niiden seurat saavat käyttää tekstiä lähteen mainiten.
|
<< Takaisin etusivulle