Palaute | Lehtiarkisto
Autourheilu.fi
Verkkolehti 03/09
Etusivu > Arkisto > Verkkolehti 03/09 > Suuntaviivat jääratakauteen 2010

Lajit
Suuntaviivat jääratakauteen 2010
Julkaistu: 2.10.2009

Jäärata-ajolla on pitkät perinteet. Suomalaisen autourheilun ensimmäinen kilpailu ajettiin jääradalla Viipurissa. Laji kerää edelleen paljon kilpailijoita ja katsojia, oikukkaat talviolosuhteet asettavat joskus haasteita kilpailujärjestäjille.

Jäärata

Seuraavassa on esitelty tulevan jääratakauden sääntömuutokset.

Luokkia ja SM arvoja on ensi vuonna kolme:
Luokka 1: SS vakioliukuesteet
Luokka 2: SS erikoisliukuesteet
Luokka 3: 4WD

Tulevalla kaudella ei luokkien tuloksia lasketa yhteen vaan jokainen luokka ajaa omista SM-pisteistä. Pistetaulukko pysyy samana kuin kaudella 2009. Samoin rengassääntö pysyy ennallaan.

Luokan 3 painotaulukko on jatkossa sama kuin rallisprintin taulukko, joten autojen painot tässä luokassa hiukan nousevat.

Viimeiset viilaukset yhteispalaverissa marraskuussa

Sarjan osakilpailun järjestäjien kanssa pidämme yhteispalaverin marraskuussa, ja siellä päätämme sarjasääntöihin vielä mahdollisesti tulevista muutoksista. Kaudelle 2010 KITI-kisapalveluun luodaan SM-jääradan sarjailmoittautuminen kuten muissakin arvosarjoissa.

Tällä hetkellä kilpailukalenterissa on 3 osakilpailua (järjestäjinä EPUA, Ylivieskan UA ja Team Botnia), ja neljännen järjestäjän kanssa neuvotellaan parhaillaan.

Kuva: JiiVee Korpela

Lisätietoja:
lajiyhdyshenkilö Markku Kivi, 0400 681 964, markku.kivi@kotinet.com

nopeuslajien lajipäällikkö Mika Heinonen, 040 543 2671, mika.heinonen@autourheilu.fi

<< Takaisin etusivulle