Yhteystiedot|Sivukartta|Linkit|Extranet|Jäsenrekisteri |
FIA NEZ
Etusivu > Seurat > Tiedotteet > Seuratiedote 3/2003

Seuratiedote 3-2003

1 RALLEJA KAUDELLE 2004 HAKENEET SEURAT HUOMIO!

Kesäralleja tarvitaan.

Niin nuorten Ralli SM / Lady Cup sarjaan, kuin F-Cupiin ja Historic Rally Trophyyn kaudelle 2004 haetuista ralleista puuttuu kesäkauden kilpailuja. Kehottaisinkin nyt kaudelle 2004 näiden sarjojen kilpailuja hakeneita seuroja miettimään uudelleen mahdollisuutta kesäkilpailun järjestämiseen, sillä kaikille hakeneille ei talven osakilpailua voida myöntää. Lisäksi pyytäisin myös kesälle 2004 kansallisia kilpailuja hakeneita seuroja selvittämään mahdollisuutensa jonkin edellä mainitun sarjan osakilpailun järjestämiseen.

Yhteydenottoja kaivataan mahdollisimman nopeasti.

Jukka Aho
lajipäällikkö, ralli
puh. (09) 7258 2225, fax. (09) 7258 2240, gsm 0400 871 949
sähköposti: Lähetä sähköpostia

2 RALLIN TURVATARKKAILIJOITA JA TUOMARISTON PUHEENJOHTAJIA HETAAN VUOSILLE 2004-2005

Rallin lajiryhmä hakee vahvaa toimitsija ja/tai kilpailijakokemusta omaavia henkilöitä rallin turvatarkkailijoiksi ja tuomariston puheenjohtajiksi vuosille 2004 ja 2005.

Pyydämme lähettämään vapaamuotoiset hakemuksen osoitteella:

AKK-Motorsport ry
Rallin lajiryhmä
PL 54
00551 Helsinki

Hakemuksesta tulee selvitä minkälaisissa tehtävissä hakija on aikaisemmin rallikilpailuissa toiminut, sekä mahdollinen kilpailijakokemus. Hakemukseen voidaan lisäksi littäää mahdollisia suosituksia. Hakemuksessa tulee lisäksi olla täydelliset yhteystiedot (nimi, seura, osoite, puhelinnumerot ja sähköpostiosoite).

Hakemusten tulee olla perillä yllä olevassa osoitteessa 30.6.2003 mennessä. Valinta tullaan tekemään heinäkuun lopussa, ja kaikille hakijoille ilmoitetaan henkilökohtaisesti valinnan tuloksesta elokuun 2003 aikana.

Kaikille valituille tullaan järjestämään koulutustilaisuus loppusyksystä 2003.

3 NUORISOIMINTA

Karting Aloittelijan opas

Uudistettu Kartingin Aloittelijan opas on seurojen tilattavissa toimistolta. Opas on tarkoitettu aloittelijoille ja uusille harrastajille ja on todella hyödyllinen heille. Oppaan hinta on 6 ¬/kpl tai 10 ja enemmän tilattaessa 5 ¬/kpl. Tilaukset nuoriso- ja valmennuspäällikkö Eero Simojoelta.

Karting-valmentajakoulutus

  • Kohderyhmä
    - alueille koulutettavat aluevalmentajat
    - urheilijoiden vanemmat/valmentajat/mekaanikot
    - seurojen nuorisovetäjät, yms.
  • Kurssin sisältö
    - kesto noin 100 h, Taso II (3 viikonloppua pe-su)
    - ajovalmennus, säätäminen, tekniikka
    - ajamisen fyysiset vaatimukset
    - fyysisen, psyykkisen ja ravintovalmennuksen perusteet
    - opettaminen, valmennuksen pedagogiikka
    - valmennukseen liittyvät muut asiat
  • Pääsyvaatimukset
    - pohjakoulutuksena jokin ohjaaja- tai valmentajakoulutus ja/tai vankka
    kokemus kartingista. Koulutukseen otetaan maksimissaan 20 henkilöä.
  • Hakeminen
    - Vapaamuotoisella hakemuksella kirjeellä tai sähköpostilla 11.7. mennessä.
    Kurssille valituille ilmoitetaan viikolla 29 ja samalla he saavat ennakkotehtävän. Hakemuksessa tulee olla henkilötiedot (myös sähköpostiosoite), selvitys pohjakoulutuksesta ja kokemuksesta kartingista sekä lyhyesti kerrottuna miksi haluaa valmentajakoulutukseen.
  • Kurssin hinta
    - 300 euroa sisältäen koulutuksen, materiaalit, majoitukset ja ruokailut.
  • Koulutusviikonloput
  1. 5. 7.9.2003 Vierumäki
  2. 3. 5.10.2003 Vierumäki
  3. 14. 16.11.2003 Vierumäki
  • Hakemukset ja tiedustelut:
    Eero Simojoki
    nuoriso- ja valmennuspäällikkö
    PL 54
    00551 Helsinki
    sähköposti: Lähetä sähköpostia
    puh. (09) 7258 2236, 040 837 0371

Suositukset alueellisten karting-tapahtumien järjestäjille

Toimitettu seuroille postitse.

<< Takaisin