Yhteystiedot|Sivukartta|Linkit|Extranet|Jäsenrekisteri |
FIA NEZ
Etusivu > Tiedotteet > AKK:n Tiedote 1/2003

AKK:n Tiedote 1/2003

1. Tietoa toimistolta

1.1. Maanmittauslaitoksen karttojen kopiointiin liittyvä vuosinumerolupa on 44/MYY/03

1.2 Viking Line -yhteistyö

AKK-Motorsport ry:n lisenssiläiset matkustavat edullisemmin myös Viking Linen laivoilla seuraavasti:

Edun saavat kaikki manner-Suomessa asuvat AKK-Motorsport ry:n kilpailulisenssin omaavat jäsenet kilpailumatkoillaan. Etu ei koske Ahvenanmaalla ja ulkomailla asuvia.

Etu on voimassa Helsinki-Tukholma-Helsinki ja Turku-Tukholma-Turku -reiteillä sunnuntai - torstai lähdöillä 1.1. - 15.6. ja 11.8. - 27.12.2003, maksimi 5 henkilöä/tiimi.

Etu ei ole voimassa 16.6. - 10.8. ja 24. - 25.12.2003.

Etu ei ole voimassa Turku-Maarianhamina, Helsinki-Maarianhamina ja Helsinki-Tallinna välisillä reiteillä tai päinvastoin.

Sopimuksen sisältö:

  • henkilöliput veloituksetta (edellyttää hyttipaikkaa)
  • henkilöautot ja pakettiautot: -50% voimassaolevasta hinnasta
  • autotrailerit ja erikoisautot (esim. linja-autot, joiden käyttötarkoitus muutettu, pituus max 12m, varaus car04) -25% voimassaolevasta hinnasta. Alennus ei koske henkilöliikenteessä olevia linja-autoja (yli 10 matkustajaa)
  • A-/B- tai C-luokan hyteistä -25% voimassaolevasta hinnasta
  • ateriat voimassaolevien hintojen mukaan
  • kuorma-autot ja rekat päivävuorossa 28,88 euroa / alkava metri, yövuorossa 33,98 euroa / alkava metri (sis. kuljettajanlipun, toinen kuljettaja 57,18 euroa. Yksi kuljettajanlippu tulee automaattisesti. Laskutus per alkava ½ pituusmetri)
  • rahtihintoihin tulee lisäksi arvonlisävero Suomesta 22 % ja Ruotsista 25 %

Varatessasi matkaa toimi seuraavasti: Tee varaukset Viking Line Marketing konttoreista: VLM-Helsinki: puh (09) 123 51 VLM-Turku: puh (02) 333 11 VLM-Tampere: puh (03) 249 0111 Kuorma-autot ja rekat: VLM-Turku/rahti, puh (02) 333 1446 Ilmoita varauksen yhteydessä kilpailijalisenssin numero sekä varauskoodi FVAKK. Lippujen lunastus AKK:n kilpailijalisenssiä vastaan Viking Linen matkamyymälästä viimeistään matkaa edeltävänä arkipäivänä käteisellä tai omalla luottokortilla. Isojen ajoneuvojen kohdalla maksu tapahtuu lähtösatamassa käteisellä viimeistään 1,5 tuntia ennen lähtöä.

2. Ralli

Muutos sääntökirjan sivulla 86:

14.2.1 Turvallisuuspalvelut
...mahdollisten loukkantumistapausten varalta ensiapuun sekä raivaukseen sopivat ajoneuvot. Näissä tulee varustuksena olla riittävä määrä ensiapu-, palosammutus- ja raivauskalustoa.

3. Karting

Lajimme kotimaisen kilpailutoiminnan rengaspäätökset on tehty:

Cadetti-luokka jatkaa Vega Cadett-renkailla, sadekelin renkaita ei käytetä.

Mini ja Raket-luokat käyttävät tulevalla kaudella Bridgestone-renkaita, siirtymäajoista koskien kaudella 2002 käytettyjä Maxxis-renkaita päätetään erikseen. Tässä vaiheessa on jo päätetty, että sadekelin Maxxis WT4 CIK on sallittu kaudella 2003 muissa paitsi Cup-osakilpailuissa (2 kpl).

Yamaha-luokat jatkavat Maxxis-renkailla, slicks-renkaiden tyyppi tulee olemaan HG2.

Formula 250 ?luokka jatkaa Maxxis-renkailla.

Kansallinen senior 100-luokka jatkaa Vega SL5-renkaalla.

Kansainvälisiä sääntöjä seuraavat SM-luokkamme käyttävät Vega ?renkaita.

PM-kilpailussa Lahdessa ajettava ICC-luokka ajaa myös Vega-renkailla.

Tarkemmat tyyppi- ja kokomerkinnät sekä mahdolliset siirtymäkaudet esim sadekelin ja harrastusluokkien osalta tullaan tiedottamaan Karting-tiedotteella helmikuun puoliväliin mennessä.

CIK-FIA on muuttanut turvallisuussyistä ICA-jun-luokan moottorisääntöä poistaen aiemmin käytetyn kuristimen moottorin imujärjestelmästä korvaten ne muutoksilla koskien mm palotilan mimikokoa. Kotimainen ICA-jun -luokka ottaa tämän säännön käyttöön samoin kuin myös kv-säännön nk kapeat takarenkaat.

ICA-jun luokan kilpailijoiden ikäsääntö ei muutu, kyseinen luokka ajaa Suomessa ajettavissa kilpailuissa nk syntymävuosiperusteisella ikäsäännöllä, jossa ei myöskään ole enimmäisikää. Tämä tarkoittaa sitä, että kuluvan vuoden aikana 13 v täyttävät voivat osallistua kyseisen luokan kilpailuihin Suomessa. ICA-jun ?luokan minimi-lisenssivaatimus on kansallinen yleisenluokan lisenssi.

CIK:n Mestaruus- , Cup- ja Trophy-kilpailuissa noudatetaan CIK:n nk syntymäpäiväperusteista ikäsäännöstöä.

ICA ?luokka seuraa sitä vastoin CIK-ikärajasääntöä, tämä tarkoittaa sitä, että kuljettajan tulee olla täyttänyt 15 v osallistuessaan ko luokan kv-SM (Zone)-kilpailuun. Tällä varmistetaan kansainvälisten lisenssinousupisteiden (lisenssinousu grade A-tasolle) kerääminen ko luokan osakilpailuista.

ICA-luokan SM-osakilpailuissa kilpailijoilla tulee olla kv-lisenssi.

Formula A ?luokan nk kerrasta-poikki-SM ajetaan Lappeenrannassa. Kilpailu on kv-Zone-kilpailu ja kuljettajilla tulee olla vähintään kv-grade B-lisenssi.

3.1 Karting-Cup-sarjan asioita

Raket-luokka ajaa sarjassa kaksi osakilpailua, Vihti ja Ulvila. Ylivieskan ja Joensuun kilpailuissa ko luokka ajetaan kansallisena kilpailuna.

3.2. Korjauksia/lisäyksiä Sääntökirjamme 2003 Karting-osaan:

Kansallisessa F-250-luokassa sallitun 4-T-moottorin enimmäissylinteritilavuus on 450 ksm (korjaus sivulle 190).

4. Sprint

4.1 Kalenterimuutoksia

26.1. Osuuspankki-Sprint, Kortesjärven UA, uusi pv 8.3.
16.2. Kuortaneen Sprint, Kuortaneen UA, uusi pv 9.3.
3.5. Asfaltti-Sprint Hiekkasärkät, Kalajoen MK/UA, uusi pv 10.5.

4.2 Korjauksia/tarkennuksia Sääntökirjamme 2003 Nopeuskilpailujen Säännöt/Sprint-osaan:

Sivulta 146, SM-sääntöjen kohdasta 15.7.4. Pistelasku, on pudonnut pois viimeisen lauseen loppu.

Kyseinen lause kokonaisuudessaan kuuluu: Mikäli tämäkään ei tuo ratkaisua, on tasapisteisiin päätyneistä parempi se, joka oli viimeisessä osakilpailussa yleiskilpailussa paremmalla sijalla.

Nuortenluokan kilpailijoille muistutetaan muuttuneesta säännöstä koskien huoltajaa kilpailutapahtumien yhteydessä. Uusi sääntö on Sääntökirjassamme 2003 sivulla 28 kohdassa Huoltaja-Mekaanikko lisenssit. Huoltajan allekirjoitus tulee olla myös ilmoittautumislomakkeessa nuortenluokkaan ilmoittauduttaessa.

5. Rata-ajo

Endurance-harrastustoiminnan uudistetut säännöt ovat julkaistu liittomme nettisivuilla. Molempien luokkien harrastustapahtumien alustavat kalenterit valmistuvat tammikuun loppuun mennessä.

5.1 Korjauksia/muutoksia Sääntökirjamme 2003 Nopeuskilpailujen Säännöt/Rata-ajo ?osaan:

Honda Challence, kohta 24, sivulla 156.

Kyseisen merkkiluokan uudet yhteystiedot: Nettisivut: www.motorstars.fi Sarjan toteuttaja on MotorStars Oy Ltd, yhteyshenkilöinä Hannu Wiinikainen ja Mika Arpiainen. Osoite: Ruosilantie 7, 00390 Helsinki, puh 09-512 34 038, faksi 09-548 60 28, email: etunimi.sukunimi@motorstars.fi

6. Pienoisautoilu

Lajiryhmän puheenjohtajan uudet yhteystiedot:
Tuomo Iso-Aho Vernissak 5B74, 01300 Vantaa Lähetä sähköpostia

Ura-autojen sääntökohta 2.2.1. tulee lukea seuraavasti

E. Eturenkaat EM-24, EJ-24, ES-24, TS-24 Eturenkaiden tulee pyöriä akselinsa ympäri ja olla 90+15 asteen kulmassa radan pintaan nähden. Etupyörien ulkoreuna saa olla max 5 mm:n päässä rungon kyljestä (pyörän ja rungon leveimmästä kohdasta mitattuna).

7. Tekniikka

Siirtotarra-autojen katsastuspaikkoihin tulee seuraava lisäys 1.3.03 alkaen:

Kiuruveden Autokatsastus Oy, Salahnink 6, 74700 Kiuruvesi, Roni Waarna, 0400 434650, roni.waarna@waarnaoy.inet.fi

Ryhmän F säännöissä sallitaan varapyöräkotelon poisto. Tulee kuitenkin huomioida, että auton rakennetta ei saa heikentää vaan peittävän osan tulee säilyttää alkuperäinen lujuus.

Ote AKE:n ohjeesta: ?Kantavissa kori- ja alustarakenteissa edellytetään korjausta hitsaamalla, jolloin syntyneen korjaustuloksen tulee vastata lujuudeltaan alkuperäistä?esim pohjapellin laajahkojen ruostevaurioiden korjaaminen ei ole mahdollista tasaisella peitelevyllä, vaan uudessakin levyssä on oltava alkuperäisen kaltaiset ?vahvistepokkaukset?.

Rallicrossin divisioonassa 1 ovat WRC- ja Kit-autot (WR- ja VK-luokitukset) kiellettyjä (korjaus Liite J:n art 279.1.1)

7.1 Kypäränormit

Hyväksyttyihin kypäränormeihin on tullut 1.1.03 alkaen lisäyksenä amerikkalainen normi SFI 31.1A ja 31.2.A. On huomattava, että tätä normia ei sekoiteta aiempiin SFI normeihin, joista puuttui kirjain A.

7.2 Luokitellut istuimet

FIA on vetänyt seuraavien luokiteltujen istuimien hyväksynnät pois välittömästi:

  • Recaro (Saksa) Racer GT1 CS.728.96
  • Ektor (Ranska) Runner 2000 CS.972.99
  • Kingdragon (Italia) Master Fiberglass CS.912.98

Näitä istuimia ei enää voi käyttää kansainvälisissä kilpailuissa.

<< Takaisin