Uutiset
Kysely jokkisharrastajille, kysely avoinna 2.9.2026 asti
3.8.2026
Innostusta, uusia kokemuksia ja esikuvia – FIA Girls on Track Finland rohkaisi 57 tyttöä mukaan autourheiluun
2.8.2026
AKK selvittää ratapuolen mahdollista promoottorimallia – keskustelutilaisuus sidosryhmille Kemorassa 21.8.2026
1.8.2026
Kalle Rovanperä ja Jonne Halttunen palaavat yhdessä EK1 Harjulle torstaina
28.7.2026
Anna palautetta - rata-ajon kilpailutoiminnan kehittäminen kaudelle 2027
28.7.2026
Aatu Hakalehto toinen Puolan EM-rallissa
27.7.2026
Sponssipörssi tiedottaa: Ilmainen sponsorointikoulutus – opi hankkimaan sponsoreita
24.7.2026
Rata-ajon lajiryhmän kuulumisia 6/2026
23.7.2026
Luka Sammalisto podiumille Paul Ricardilla – epäonni päätöskilpailussa maksoi sarjajohdon
21.7.2026
Hae mukaan! FIA Girls on Track Finland Jyväskylässä 30.7.2026 innostaa tyttöjä ja nuoria naisia autourheilun pariin
21.7.2026
Olosuhdetyöryhmän kokous 1/2016
6.4.2016
Kokoukseen osallistuivat Paavo Aaltonen (pj), Juha Korhonen, Jarmo Pekkala ja Anssi Kannas (esittelijä, sihteeri).
Edunvalvonta-asiat
Olosuhdetyöryhmä käsitteli kokouksessa liikennevakuutuslain muutoksen tilannekatsauksen. Laki on parhaillaan eduskuntakäsittelyssä ja liikenne- ja viestintävaliokunta on antanut laista mietinnön ja päätösesityksen eduskunnalle. Asiasta tullaan tekemään laajempi artikkeli liiton viestintäkanaviin lähitulevaisuudessa.
Lisäksi käsiteltiin liiton edunvalvonnan strategian laatimiseksi valmistelussa olevaa esitystä ja edunvalvonnan asiasisältöjä. Todettiin, että asiaa on määrä käsitellä seuraavassa hallituksen kokouksessa.
Suorituspaikkojen hanke- ja lupa-asiat
Kuultiin katsaus OuluZonen ympäristölupatilanteesta Jarmo Pekkalan esittelemänä. Lisäksi käytiin läpi Nilsiän SM rallin ympäristöraportti, joka todettiin hyvin ja kattavasti laadituksi. Todettiin myös, että jatkossa radan tarkastusten yhteydessä tullaan keräämään suorituspaikkojen ympäristöluvat tarkastuspöytäkirjan liitteeksi.
Muuta
Liiton www-sivuille päätettiin kerätä ja julkaista esimerkkejä ympäristölupahakemuksista jne. dokumenteista, jotka toimisivat apuna muille esim. ympäristölupaa laadittaessa.
Seuraava kokous
Seuraava kokous pidetään erikseen sovittavana ajankohtana 2016.
Olosuhdetyöryhmä
AKK-Motorsport ry
