Uutiset
AKK Sports Oy:n hallitus 2026
16.1.2026
Kartingin pienten luokkien rengastoimittajien kilpailutus jatkuu
15.1.2026
Marcus Grönholmille Tasavallan Presidentin myöntämä Suomen Leijonan Ritarikunnan ensimmäinen ansiomerkki
15.1.2026
Iiro Palmi jatkaa toistaiseksi osa-aikaisena teknisenä asiantuntijana
15.1.2026
Rallisprintin SM-sarjan sääntöihin on julkaistu lisämääräys
15.1.2026
FlyingFinn.tv vuonna 2026: parempaa sisältöä ja päivitys tilauksiin
14.1.2026
Drift SM Pro-luokan erikseen haettavan osallistumisoikeuden haku päättyy 15.1.2026
14.1.2026
AKK ja Volkswagen Hyötyautot jatkavat pitkäaikaista yhteistyötään myös kaudella 2026
14.1.2026
Ralliautoilija Teemu Suninen ja kartturi Janni Hussi osallistuvat Ruotsin MM-ralliin helmikuussa 2026
14.1.2026
Koneita.com ja Fure jatkavat Drift SM -sarjan Pro- ja Pro 2 -luokkien pääyhteistyökumppaneina monivuotisilla sopimuksilla
13.1.2026
AKK-Motorsport on valinnut uudeksi seurapalvelupäälliköksi Riikka Lahden
29.5.2023
Seurapalvelupäällikön tehtävä on liitossa uusi ja liittyy olennaisesti vuoden 2022 lopulla vahvistettuun Tulevaisuuden tiekartta 2023-2025 strategiaan, jonka yhtenä painopistealueena on seuratoiminnan uusi suunta ja panostaminen seura- ja jäsentoiminnan tukemiseen.
Riikka Lahti (s. 1968) on työskennellyt aikaisemmin Olympiakomiteassa jäsenpalveluiden asiantuntijatehtävässä ja hänen työkokemukseensa kuuluvat myös aikaisemmat pestit mm. Ampumaurheiluliitossa ja Nuori Suomi ry:ssä. Lahti on koulutukseltaan liikuntatieteiden maisteri.
- Saamme Riikasta osaavan seuratoiminnan ja urheilujärjestöalan ammattilaisen vahvistamaan joukkoamme ja kehittämään tulevaisuuden seura- ja jäsenpalveluitamme, pääsihteeri Anssi Kannas kertoo.
Seurapalvelupäällikön tehtävän keskiössä on liiton seurapalveluiden ja -palvelukonseptin kehittäminen tukemaan jäsenseurojemme tarpeita ja toimintaa. Seura- ja jäsenpalvelut tuottavat tietoa, tukevat seurojen osaamisen ja toiminnan kehittämistä sekä järjestää ja tuottaa sekä itse että verkostojemme kautta seuroille ja jäsenille suunnattuja palveluita.
Palveluiden tueksi on kehitteillä digitaalinen palvelualusta, joka vähentää byrokratiaa, helpottaa seurojen toimintaa ja madaltaa kynnystä ottaa vastuuta eri tehtävissä.
- Lähden innolla uuteen tehtävään. Seuratoiminnan kehittäminen ja seuratoimijoiden arjen tukeminen on aina ollut lähellä sydäntäni ja tuttua myös aikaisemmista työtehtävistäni. Strategia antaa työlleni selkeät suuntaviivat. Ensitöikseni haluan tutustua ihmisiin, ja kuunnella kokemuksia ja näkemyksiä seurojen arjesta ja tarpeista, Riikka Lahti toteaa.
Riikka Lahti aloittaa tehtävässään 1.8.2023.

