Uutiset
Jokkis SM Liiga Karvialla 29.-30.8.2026 joukkueiden kokoonpanot ja autojen väritykset julkaistu
13.8.2026
Karvian jokkisradalla menossa suuri rataremontti
13.8.2026
Osallistu rata-ajon FRC-sarjan promoottorimallin ja sarjan kehittämistilaisuuteen Kemoralla 21.8.
11.8.2026
Kysely jokkisharrastajille, kysely avoinna 2.9.2026 asti
3.8.2026
Innostusta, uusia kokemuksia ja esikuvia – FIA Girls on Track Finland rohkaisi 57 tyttöä mukaan autourheiluun
2.8.2026
AKK selvittää ratapuolen mahdollista promoottorimallia – keskustelutilaisuus sidosryhmille Kemorassa 21.8.2026
1.8.2026
Kalle Rovanperä ja Jonne Halttunen palaavat yhdessä EK1 Harjulle torstaina
28.7.2026
Anna palautetta - rata-ajon kilpailutoiminnan kehittäminen kaudelle 2027
28.7.2026
Aatu Hakalehto toinen Puolan EM-rallissa
27.7.2026
Sponssipörssi tiedottaa: Ilmainen sponsorointikoulutus – opi hankkimaan sponsoreita
24.7.2026
Autosuunnistuksen lajiryhmä tiedottaa 1-2021
9.4.2021
AUTOSUUNNISTUSLAJIRYHMÄ TIEDOTTAA 1/2021
Pandemiatilanteesta johtuen autosuunnistuksen lajipäivää ei päästy pitämään viime vuoden puolella. Valitettavasti tilanne ei ole ohi vieläkään ja tästä syystä on päädytty järjestämään lajipäivä sekä arvokilpailuiden järjestäjien neuvottelupäivä Teams -etäyhteydellä. Lajipäivä järjestetään lauantaina 17.4. alkaen klo 10. Lajipäivänä käsitellään autosuunnistuksen ajankohtaisia asioita ja lajipäivä kelpaa myös autosuunnistuksen päätoimitsijakoulutuksena. Ilmoittautumiset Kitin kautta keskiviikkoon 14.4. mennessä: https://akk.autourheilu.fi/Kiti/Examination/EventEdit.aspx?id=6797&edit=1. Arvokilpailuiden järjestäjät jatkavat omalla neuvottelullaan lajipäivän päätteeksi.
Edellisellä maastovalvojalistalla olevat maastovalvojat on kartoitettu ja halukkaat siirretty uudelle listalle. Maastovalvojiksi oli myös avoin haku, mutta muita halukkaita ei lopulta ilmoittautunut. Yksinkertaistettu raportointilomake kilpailukonsultin käyttöön on julkaistu autosuunnistuksen materiaaleissa. Tarkoituksena on vähentää myös kilpailukonsultilta ylimääräistä työtaakkaa.
Etelä-Suomen kilpailuiden osalta on syntymässä ongelma liittyen EMIT -kortteihin. Käytössä olevat lainakortit alkavat olla huonossa kunnossa. Sääntömuutos 2021 vuodelle ei enää ole mahdollista, mutta pohditaan sääntömuutosta vuodelle 2022, että mahdollistettaisiin kilpailijoiden oman EMIT-kortin käyttö. Pohjanmaalla on EMIT -kortteja tai koko järjestelmä saatavana vuokralle, mikäli LHR:n järjestelmää ei ole mahdollista saada vuokrattua. Asia esitellään lajipäivillä ja mahdollinen sääntömuutos päätetään harrastajien kanssa käydyn keskustelun jälkeen.
Lajiryhmä on kokouksessaan päättänyt arvokilpailuiden maastovalvojat:
22.5. AAU SM/Cup Marko Lassila
18.9 LapUA SM/Cup Juha Pietiläinen
15.10. LopUA NEZ/Cup Heli Immonen
16.10 UFAK NEZ/SM Leena Sihvo
30.10 NaSU SM/Cup Erkki Laakso
Kirjattiin seurojen määräaikaan mennessä ilmoittamat hyvityspisteisiin oikeutetut ratamestarit ja sarjat, mihin hyvityspisteet halutaan käytettäväksi:
AAU Pekka Virtanen ja Jarno Laine (SM)
LapUA Ei ilmoitettavia tietoja
LopUA Esa Orava ja Markku Jalava (Cup)
UFAK Stefan Åstrand ja Iiro Rousku (SM)
NaSU Mauno Virtanen ja Kari Virtanen (SM)
Autosuunnistuksen materiaaleihin on liitetty myös kilpailujärjestäjän vastuuvakuutustodistus järjestäjien käyttöä varten.
Autosuunnistuksen lajiryhmän kokouksessa lajiryhmä päätti myös tehtäväjaosta tälle kaudelle. Varapuheenjohtajaksi valittiin Olli Riiho. Lajiryhmä toimii kokonaisuutena ja ohjesäännössä mainituille asiakokonaisuuksille ei määritetä vastuuhenkilöitä tiedotusta lukuunottamatta. Liiton sivuille tuleviin tiedotteisiin liitetään linkit autosuunnistus.net ja facebook sivuille. Olli Riiho hoitaa tiedottamisen yhdessä lajipäällikön kanssa.
Lisätietoja antaa lajipäällikkö Iiro Palmi iiro.palmi@autourheilu.fi
terveisin Autosuunnistuksen lajiryhmä
