Uutiset
AKK-Motorsport ry hallitusvaalit lähestyvät – tutustu ehdokkuudesta kiinnostuneisiin
13.10.2026
AKK-Motorsport ry hallituksen kokouksessa käsiteltiin mm. vuoden 2027 suunnitelmia ja lajien sääntöuudistuksia
12.10.2026
Jokkiksen seniorimestaruuskilpailun haku kaudelle 2027 avoinna
12.10.2026
AKK:n toimisto suljettu perjantaina 9.10.2026 henkilöstöpäivän vuoksi, avoinna normaalisti maanantaina 12.10.2026
8.10.2026
Secto Rally Finland tuttuna vakioviikonloppunaan MM-kalenterissa 2027
8.10.2026
Autosuunnistussarjassa hyvä osanottajamäärä
8.10.2026
AKK käynnisti palvelumuotoiluprosessin jäsen- ja seurapalveluiden kehittämiseksi
7.10.2026
FIA Karting Arrive & Drive World Cup 2026 - villin kortin hakeminen avautuu pian
5.10.2026
Vapaaehtoisten kuukausi: Jaana Laaksonen on tehnyt rallia jo 51 vuotta – ”Koskaan täällä ei jää yksin”
2.10.2026
Driftingin lajipäivät Tampereella 22.11. - ilmoittaudu 8.11. mennessä
2.10.2026
Autosuunnistuksen lajiryhmän kokous 21.5.
1.6.2015
Autosuunnistuksen lajiryhmän kokous 21.5.
Paikalla olivat Pasi Winberg (pj.), Marko Hakola, Hannu Koivusaari, Jari Kulmala, Vihtori Syynimaa ja Henrik Frank (esittelijä).
Kokouksessa käsiteltiin:
SÄHKÖPOSTILLA KÄSITELTYJEN ASIOIDEN TOTEAMINEN
Todettiin sähköpostilla käsitellyt asiat:
NEZ-kilpailujen päätoimihenkilöiden nimeäminen:
Lajiryhmän päätös: Nimettiin seuraavat henkilöt:
Tanskan kilpailuiden tuomari: Rolf Felin
Suomi, Kemin NEZ-osakilpailun maastovalvoja: Jyri Kaisla
LAJIRYHMÄN TILANNEKATSAUS
Todettiin lajiryhmän jäsenmäärän kasvaneen yhdellä jäsenellä. Puheenjohtajan aloitteesta esitettiin AKK:n hallitukselle jäsenmäärän lisäämistä yhdellä henkilöllä, jonka hallitus hyväksyi.
Tämän tiimoilta käytiin keskustelu, miksi asiat "hiersivät" lajiryhmätyöskentelyn alkua ja toiminta ei lähtenyt toimivasti käytiin. Keskustelun aikana jokainen jäsen sai sanoa näkemyksensä / perusteet tilanteeseen ja nyt tilanne näyttäisi huomattavasti valoisammalta. Keskustelussa todettiin, että lajiryhmän suurimpia haasteita ovat uusien järjestäjien ja kilpailijoiden saaminen mukaan toimintaan sekä huolehtia arvosarjojen tilanteesta.
Lajiryhmän vastuualueet
- Koulutus Marko Hakola
- Säännöt Jari Kulmala
- Arvokilpailut Hannu Koivusaari
- E-luokka ja lajin tulevaisuus Pasi Winberg, Vihtori Syynimaa
SEURANTARAPORTIT
Käsiteltiin talven kilpailujen seurantaraportit.
KILPAILUKALENTERI
Kilpailukalenteri 2016
Todettiin huhtikuun loppuun mennessä anotut kalenterikilpailut (5 kpl).
Hyväksyttiin kaikki toistaiseksi hakeneet kalenterihakemukset. Lajipäällikkö toteuttaa tiedotteen, jossa pyydetään seuroja aktivoitumaan autosuunnistuksen kalenterihakemuksien kanssa, jotta kauden 2016 kalenteri saadaan kasaan mahdollisimman pian.
Arvokilpailut 2016
Myönnettiin arvokilpailut seuraavasti niitä määräajassa anoneille seuroilla:
13.2. Armonlaakson Ajo, Naantalin Seudun UA
3.9. Aprilli-ST, Valkeakosken-Toijalan Seudun UA
Tämän lisäksi etsitään kolme arvokilpailujärjestäjää (1 x talvi/2 x kesä).
Cup-kilpailujen (3 kpl) osalta tilanne katsotaan hakemusten perusteella, eli saadaanko tarpeeksi hakemuksia. Jos hakemuksia saadaan tarpeeksi, voidaan Cup-kilpailut ajaa erillisinä kilpailuissa, mutta jos hakemusmäärä jää pieneksi, voidaan Cup-kilpailut ajaa SM-osakilpailujen yhteydessä.
SÄÄNTÖASIAT
Todettiin että harrastajienmahdolliset esitykset sääntömuutoksista toivotaan lajiryhmän jäsen Kulmalalle kesäkuun loppuun mennessä. Käsitellään sääntömuutokset heinäkuun puoliväliin mennessä sähköpostikokouksella ja esitetään hallitukselle elokuun kokouksessa.
Katsastus AS-kilpailuissa
Keskusteltiin katsastuksen tarpeellisuudesta AS-kilpailuissa. Todettiin, että katsastus nykymuodossaan voidaan mahdollisesti poistaa, ja siirtyä käytäntöön, jossa kilpailija allekirjoituksella sitoutuu siihen, että käytettävä kilpa-auto on rekisterissä, tieliikennekelpoinen, vakuutettu sekä sääntöjen mukainen.
Kilpailuissa (järjestäjän näin halutessa) voidaan autojen valvonta toteuttaa myös katsastuksilla kesken kilpailun ja todeta em. sääntöjen vaatimat asiat.
MUUT ASIAT
Koulutusten julkaisu ja tiedottaminen
Todettiin että toistaiseksi on toimittu niin, että ilmoittautumiset jne. menee järjestävälle seuralle, joka on hoitanut myös tilavuokrat yms.
Päätoimitsijakouluttajia ovat ainakin seuraavat:
Jari Kulmala
Erkki Laakso
Marko Hakola
Esa Similä
Ari Uotila
Seppo Vainikainen
Harjoituskilpailut
Keskusteltiin Harjoituskilpailuissa kylttien sijoittelusta E- ja C luokan osalta:
Lajiryhmän päätös: Päätettiin, että harjoituskilpailussa, joissa on E-luokkalaisia pitää kylttien olla selkeästi näkyvissä ajettavalla reitillä ja näin "kannustaa" heitä lajissa eteenpäin, "löytäen" harjoituskilpailuissa kyltit.
Lisäksi suositellaan, että harjoituskilpailuissa käytetään mahdollisuuksien mukaan "valvojaa"/"kouluttajaa", joka valvoo ratamestarin työtä.
Lisätietoja ja palaute: lajipäällikkö Henrik Frank, 040 534 9977, henrik.frank@autourheilu.fi
