Uutiset
Täydennyshaku kuuteen laji/työryhmään - vaikuta oman lajisi tulevaisuuteen
10.7.2026
Päätoimitsijalisenssin haltija! Lunasta henkilökohtainen rallipassisi Secto Rally Finland 2026 -tapahtumaan!
7.7.2026
Luka Sammalisto jälleen voitokas Formula 4-sarjassa Italiassa
6.7.2026
Jokkiksen suomenmestaruudet ratkesivat kahdessa SM-kilpailussa
2.7.2026
Hae mukaan! FIA Girls on Track Finland Jyväskylässä 30.7.2026 innostaa tyttöjä ja nuoria naisia autourheilun pariin
2.7.2026
Haetaan Secto Rally Finlandiin vapaaehtoisia Flying Finn karting-radan pyörittämiseen 29.7.-1.8.2026
1.7.2026
Rallicrossin EM-sarja jatkuu Ruotsissa – Juha Rytkönen: ”Tätä kilpailua olen odottanut”
30.6.2026
Driftingin SM-sarjat jatkuvat Hyvinkäällä viikonloppuna - Fure Pro2 -luokassa tiukka mitalitaisto
30.6.2026
Lipunmyynti avattu - Mestareiden Ilta 2026 kokoaa suomalaisen autourheiluväen juhlimaan 75-vuotista taivalta
30.6.2026
Tommi Hallman taisteli Eldoran ovaalilla toiseksi - "Kovempaa ei tuolla autolla pääse"
29.6.2026
Ehdollepanotoimikunta kokoontui elokuussa - ehdokkaina kaksi puheenjohtajaehdokasta
21.8.2025
AKK-Motorsport ry:n ehdollepanotoimikunta kokoontui 20.8.2025 Teams-etäyhteydellä. Kokouksessa olivat läsnä puheenjohtaja Aulis Ahonen, jäsenet Sirpa Korkatti, Saana Raessuo, Tommi Muilu, Juha Pensas ja Tanja Piha sekä sihteerinä Anssi Kannas.
Kokouksen pääkohdat
Tilannekatsaus
Toimikunta sai katsauksen edellisen kokouksen jälkeen tehtyihin toimiin. Näihin sisältyivät muun muassa ylimääräisen liittokokouksen hyväksymät sääntömuutokset, kokouskutsun lähettäminen seuroille sekä liittokokoussivuston päivitykset ja muu viestintä. Lisäksi todettiin, että kaksi henkilöä on tähän mennessä ilmoittautunut puheenjohtajaehdokkaiksi.
Viestintä
Keskusteltiin vaaliviestinnän toteutuksesta. Ehdokkaista on julkaistu esittelyt liittokokoussivuilla, ja seuraavaksi valmistellaan striimattavaa paneelikeskustelua lokakuussa. Lisäksi toteutetaan artikkelisarja, jossa ehdokkaat voivat esitellä ajatuksiaan määrämittaisessa artikkelissa. Tekstit julkaistaan syyskuussa ennen paneelikeskustelua.
Paneelikeskustelu
Tilaisuudesta tehdään noin tunnin mittainen live-lähetys, jossa ehdokkailla on mahdollisuus myös loppupuheenvuoroon.
Puheenjohtajan perehdytys
Kokouksessa käytiin läpi puheenjohtajan perehdytyssuunnitelmaa, joka valmistuu heti uuden ehdokkaan kanssa.
Alueiden rooli
Keskusteltiin alueiden mahdollisuudesta tarjota ehdokkaille esittäytymiskanavia syyskokousten yhteydessä.
Mikä on ehdollepanotoimikunta?
Ehdollepanotoimikunnan tehtävänä on valmistella ja koordinoida AKK-Motorsport ry:n puheenjohtajavaali. Toimikunta huolehtii siitä, että prosessi on avoin, tasapuolinen ja läpinäkyvä ja että jäsenyhdistykset saavat riittävästi tietoa päätöksenteon tueksi.
Seuraavat vaiheet puheenjohtajavaalissa
- 15.9.2025: Ilmoittautuminen paneelikeskusteluun päättyy
- 18.9.2025: Ehdollepanotoimikunnan seuraava kokous
- 7.10.2025: Vaalipaneeli
- 26.10.2025: Liittokokous Jyväskylässä, jossa valitaan uusi puheenjohtaja
Yhteystiedot

Katja Lindman
Viestintäpäällikkö
044 7360 325
katja.lindman@autourheilu.fi

