Uutiset
Tommi Hallman järjesti sensaation Yhdysvalloissa - "Unelmien täyttymys"
22.6.2026
Hae mukaan! FIA Girls on Track Finland Jyväskylässä 30.7.2026 innostaa tyttöjä ja nuoria naisia autourheilun pariin
22.6.2026
Tasavallan presidentti Alexander Stubb Secto Rally Finlandin suojelijaksi
22.6.2026
75 vuotta Suomen MM-rallia esillä Aalto2 – uusi näyttely vie rallin tarinan juurille ja huippuhetkiin
22.6.2026
Nousupisteet osana Drift SM-sarjojen osallistumisoikeutta
18.6.2026
Lisämääräys Drifting SM-sarjoissa
18.6.2026
Jokkiksen nuorten luokan pilottikokeiluita suoritetaan kaudella 2026
17.6.2026
Vauhtia ja fiilistä – reilusti yhdessä: häirintäyhdyshenkilöt mukana lasten ja nuorten kisoissa
17.6.2026
Haetaan Secto Rally Finlandiin vapaaehtoisia Flying Finn karting-radan pyörittämiseen 29.7.-1.8.2026
17.6.2026
KITI-järjestelmässä huoltokatkos tiistaina 16.6.
16.6.2026
Etsitään Ralli SM-sarjaan yhtä kesäkilpailun järjestäjää – Muutoksia SM4-luokassa käytettävään kilpailukalustoon
11.9.2019
AKK-Motorsport ry julkaisi heinäkuussa tiedotteen, jossa käytiin läpi Ralli SM-sarjan 2020 sen hetkinen tilanne kilpailukalenterin suhteen, ja samalla haettiin kahta puuttuvaa osakilpailujärjestäjää. Haku tuotti ilahduttavasti tulosta, kun Kouvolan Seudun Urheiluautoilijat ilmoitti halukkuudestaan toteuttaa kesäkauden avauskilpailun kesäkuussa 2020.
Tuossa kohtaa Ralli SM-sarjan kalenteri olikin hetken valmis, mutta saimme elokuussa valitettavan tiedon siitä, että joudumme lopulta kuitenkin etsimään uutta järjestäjää myös kesän toiselle osakilpailulle, joka runkopäivämäärän mukaan ajettaisiin elo-syyskuun vaihteessa, mutta tarvittaessa päivämäärä voi olla aikavälillä heinäkuu-syyskuun alku.
Tässä vaiheessa Ralli SM-sarjan kilpailukalenteri näyttää seuraavalta:
16.-18.1. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
7.-8.2. SM Ralli Mikkeli (RSJM)
28.-29.2. Itäralli, Joensuu (RSJM)
12.-13.6. SM O.K-Auto Ralli, Kouvola (RSJM)
elokuu/syyskuu Avoin (RSJM)
25.-26.9. Pohjanmaa SM-Ralli, Seinäjoki (RSJM)
Nyt AKK-Motorsport ry etsii järjestäjää tuolle sarjan viidennelle Ralli SM-sarjan osakilpailulle. Kyseisessä osakilpailussa kilpaillaan Ralli SM-sarjan pisteiden lisäksi myös Suomen Juniorimestaruus- sekä Nuorten SM-sarjan pisteistä.
Kaikkia kilpailun järjestämisestä kiinnostuneita seuroja pyydetään olemaan yhteydessä Rallin Lajipäällikköön mahdollisimman pian, mutta kuitenkin viimeistään perjantaihin 20.9.2019 mennessä, jolloin AKK:n rallin lajiryhmä kokoontuu seuraavan kerran.
Ralli SM-sarjan luokkajako kaudella 2020
Rallin Lajiryhmä on esittänyt AKK:n hallitukselle kesän aikana seuraavat muutokset Ralli SM-sarjan luokkajakoon kaudelle 2020, jotka hallitus on hyväksynyt.
Kaudella 2020 Rallin Suomenmestaruuksista ajetaan kauden 2019 tapaan neljässä eri SM-luokassa ja näiden lisäksi yhdestä Suomi Cup-mestaruudesta. Sarjan luokat kaudella 2020 on seuraavat:
SM1: R5, S2000, FIN-R 4WD
SM2: FIN N, FIA N, FIA R4
SM3: FIA R2 (myös vanhentuneet luokitukset), FIA R1
SM4: V1600
Lisäksi Suomi Cup-mestaruudesta ajetaan F-Ryhmän/FIN-R 2WD sekä R3-luokan autoilla.
Lopulliset sarjasäännöt valmistellaan lokakuun aikana ja julkaistaan marraskuussa.
Lisätiedot: Lajipäällikkö Henrik Frank, etunimi.sukunimi@autourheilu.fi, 040-5349977
