Uutiset
Japanista Jyväskylään – vapaaehtoisena Secto Rally Finlandissa
20.8.2026
Crosskart 2027 SM-sarjan kilpailuhakua on jatkettu 30.9. asti
20.8.2026
Historic-rallin harrastaja – kerro näkemyksesi lajin tulevaisuudesta
20.8.2026
Kartingin Mini-luokan moottoreista saapunut vuokramoottorimalli-esitys SM-sarjaan
19.8.2026
Karting Flying Finn Juniori Cup lisämääräys no 2 - loppupisteisiin laskettavien finaalien määrät
19.8.2026
Rallicross lajiryhmän kuulumisia 6/2026
19.8.2026
Haetaan kartingin Mestareiden kilpailun järjestäjää
19.8.2026
KITI-järjestelmässä huoltokatkos tiistaina 18.8.2026
18.8.2026
SM5-luokan kehittämiseen haetaan harrastajien näkemyksiä
18.8.2026
Vataselle Fiesta Rally3-Trophyn mestaruus KMS Racingin napatessa kauden kolmannen kaksoisvoiton rallin EM-sarjassa
17.8.2026
Etsitään Ralli SM-sarjaan yhtä kesäkilpailun järjestäjää – Muutoksia SM4-luokassa käytettävään kilpailukalustoon
11.9.2019
AKK-Motorsport ry julkaisi heinäkuussa tiedotteen, jossa käytiin läpi Ralli SM-sarjan 2020 sen hetkinen tilanne kilpailukalenterin suhteen, ja samalla haettiin kahta puuttuvaa osakilpailujärjestäjää. Haku tuotti ilahduttavasti tulosta, kun Kouvolan Seudun Urheiluautoilijat ilmoitti halukkuudestaan toteuttaa kesäkauden avauskilpailun kesäkuussa 2020.
Tuossa kohtaa Ralli SM-sarjan kalenteri olikin hetken valmis, mutta saimme elokuussa valitettavan tiedon siitä, että joudumme lopulta kuitenkin etsimään uutta järjestäjää myös kesän toiselle osakilpailulle, joka runkopäivämäärän mukaan ajettaisiin elo-syyskuun vaihteessa, mutta tarvittaessa päivämäärä voi olla aikavälillä heinäkuu-syyskuun alku.
Tässä vaiheessa Ralli SM-sarjan kilpailukalenteri näyttää seuraavalta:
16.-18.1. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
7.-8.2. SM Ralli Mikkeli (RSJM)
28.-29.2. Itäralli, Joensuu (RSJM)
12.-13.6. SM O.K-Auto Ralli, Kouvola (RSJM)
elokuu/syyskuu Avoin (RSJM)
25.-26.9. Pohjanmaa SM-Ralli, Seinäjoki (RSJM)
Nyt AKK-Motorsport ry etsii järjestäjää tuolle sarjan viidennelle Ralli SM-sarjan osakilpailulle. Kyseisessä osakilpailussa kilpaillaan Ralli SM-sarjan pisteiden lisäksi myös Suomen Juniorimestaruus- sekä Nuorten SM-sarjan pisteistä.
Kaikkia kilpailun järjestämisestä kiinnostuneita seuroja pyydetään olemaan yhteydessä Rallin Lajipäällikköön mahdollisimman pian, mutta kuitenkin viimeistään perjantaihin 20.9.2019 mennessä, jolloin AKK:n rallin lajiryhmä kokoontuu seuraavan kerran.
Ralli SM-sarjan luokkajako kaudella 2020
Rallin Lajiryhmä on esittänyt AKK:n hallitukselle kesän aikana seuraavat muutokset Ralli SM-sarjan luokkajakoon kaudelle 2020, jotka hallitus on hyväksynyt.
Kaudella 2020 Rallin Suomenmestaruuksista ajetaan kauden 2019 tapaan neljässä eri SM-luokassa ja näiden lisäksi yhdestä Suomi Cup-mestaruudesta. Sarjan luokat kaudella 2020 on seuraavat:
SM1: R5, S2000, FIN-R 4WD
SM2: FIN N, FIA N, FIA R4
SM3: FIA R2 (myös vanhentuneet luokitukset), FIA R1
SM4: V1600
Lisäksi Suomi Cup-mestaruudesta ajetaan F-Ryhmän/FIN-R 2WD sekä R3-luokan autoilla.
Lopulliset sarjasäännöt valmistellaan lokakuun aikana ja julkaistaan marraskuussa.
Lisätiedot: Lajipäällikkö Henrik Frank, etunimi.sukunimi@autourheilu.fi, 040-5349977
