Uutiset
Kemoran vappuperinne jatkuu – jokkiksen Asfalttikunkkuun yli 1300 ilmoittautumista
27.4.2026
Liittovaltuusto katsoo eteenpäin – suunta on selkeä, yhdessä tekeminen ratkaisee
25.4.2026
Driftingin lajiryhmän kuulumisia 4/2026
24.4.2026
AKK ja HaMu tiivistävät yhteistyötä hyvässä hengessä
24.4.2026
Lajisääntöjen hyväksymissykli kaksivuotinen - kohti pitkäjänteisempää kehittämistä
23.4.2026
Haetaan kartingin Aluemestaruus- ja Mestareiden kilpailun järjestäjiä syksylle 2026
23.4.2026
Rallin nuottitutkinnon verkkoversio julkaistu
21.4.2026
Roope Korhonen väläytti asfalttiosaamistaan Kroatiassa ajamalla viidenneksi WRC2-luokassa
20.4.2026
Aatola vahva vaikeuksista huolimatta – sarjakärki lähestyy Etelä-Carolinassa
20.4.2026
Hakalehto voittoon EM-rallin Sierra Morenan osakilpailussa Espanjassa.
20.4.2026
FIA HTP-passien toimituksessa viivettä - kilpaileminen kuitenkin mahdollista kesän 2025 kilpailuissa
6.5.2025
Autourheilun Kansainvälisen Keskusjärjestö FIA:n toimesta on esiintynyt viivettä uusittavien FIA HTP-passien tarkistuksessa ja hyväksymisessä.
Viiveet ovat johtaneet tilanteeseen, jossa tarkastukseen toimitettuja passeja ei välttämättä saada hyväksyttyä ja toimitettua autojen omistajille ennen kesän kilpailukauden alkua.
Tämän myötä AKK:n Historic Lajiryhmä on päättänyt, että mikäli uusittava FIA HTP-passi on toimitettu FIA:n hyväksyttäväksi, mutta sitä ei ole vielä hyväksytty ja toimitettu auton omistajalle, autolla on kuitenkin mahdollisuus kilpailla kesäkauden kilpailuissa.
Tässä tapauksessa uusittava passihakemus on tullut toimittaa FIA:lle hyväksyttäväksi, ja kilpalijan tulee esittää kilpailussa aiemmin käytössä ollut FIA HTP-passi.
Kesäkauden ensimmäisen HRT-osakilpailun ilmoittautuminen päättyy tiistaina 6.5.2025.
