Uutiset
Rata-autoilija Juha Miettinen on menehtynyt onnettomuudessa Nürburgringin radalla
19.4.2026
AKK:n hallitus kokoontui etänä 17.4.2026 – päätöksiä lajikehityksestä ja ajankohtaisista kokonaisuuksista
18.4.2026
Nousupistejärjestelmä uudistaa driftingiä – selkeämpi polku harrastajasta SM-tasolle
18.4.2026
Crosskart SM-sarjan renkaisiin tarkennus - Vain Maxxis renkaat edelleen käytössä 85cc/150cc ja 125cc/250cc luokissa
16.4.2026
Rata-ajon lajiryhmän kuulumisia 3/2026
16.4.2026
Crosskart SM sarjan lisämääräys no. 1 - Xtrem Junior luokan Goldspeed renkaiden käyttö
16.4.2026
Päivi Mentula Rallicross SM -sarjan viestijäksi kaudelle 2026
10.4.2026
Lisenssihaltijat - vastaa kyselyyn ja ole mukana rakentamassa autourheilun tulevaisuutta
9.4.2026
Lauri Pöyhönen AKK:n toimitusjohtajaksi – Pelicansista tuloksellisen kasvun tekijä suomalaiseen autourheiluun
9.4.2026
Digitaalisen autourheilun suomenmestaruus ratkaistaan neljän osakilpailun sarjassa – kausi käynnistyy 12.4.2026
8.4.2026
Flying Finn maailmalla: GT-kuljettaja Nikolas Pirttilahti kahdesti podiumille Etelä-Koreassa
23.7.2024
Nokialainen moottoriurheilulupaus, Nikolas Pirttilahti, rakentaa menestyksekkäästi uraansa Aasian Lamborghini Super Trofeo -sarjassa. Heinäkuun puolessa välissä ajetussa Etelä-Korean osakilpailussa Nikolas sijoittui ajoparinsa kanssa kahdesti Pro Am-luokassa toiseksi.
Pirttilahti ajaa Hong Kongissa majapaikkaansa pitävässä DW Evans GT -tiimissä, ajokaverinaan Thomas Yu Lee. Kilpailukulttuuri ei juurikaan eroa eurooppalaisesta menosta.
- Toiminta sarjassa yleisellä tasolla on hyvin samanlaista kuin Euroopassakin. Tiimit tekevät työtä ammatikseen ja sarjaa operoidaan laadukkaasti. Itse kilpaileminen on hyvin aggressiivista ja kovatasoista, Nikolas kertoo.
- Yhteistyö DW Evans GT -tiimin kanssa lähti asioidenhoitajani kautta. Tiimiä vetää Daniel Wells sekä Josh Evans. Molemmat ovat huipputyyppejä ja kovan luokan ammattilaisia. Yhteinen sävel löytyi heti ja sopimukseen pääsimme nopeasti. Tiimissä on hyvä henki ja menestymisen mahdollisuudet korkealla, Pirttilahti jatkaa.
Viikonlopun osakilpailu ajettiin Etelä-Koreassa, Inje Speediumin radalla. Rata oli uusi tuttavuus Nikolakselle, joten harjoitukset menivät rataan tutustumiseen ja linjojen opetteluun. Kilpailuviikonloppuna ajetaan kahdet viralliset harjoitukset, kaksi aika-ajoa sekä kaksi kilpailulähtöä.
- Injen rata on todella haastava ja harjoitukset menivät rataa opetellessa. Löysin kuitenkin hyvät linjat ja aika parani koko ajan, mikä nosti odotuksia aika-ajoon, joka sitten menikin omalta osaltani hieman penkin alle. Nopeimmat kierrokseni hylättiin ratarajojen ylittämisen takia ja lähtöpaikka huononi muutamalla sijalla, tiivistää Nikolas.
Itse kilpailulähdöt olivat Pirttilahden autokunnalle tasaisen varmaa ja nousujohteista suorittamista. Nikolas pääsi näyttämään ohitustaitojaan sekä kellottamaan nopeimpia kierrosaikoja:
- Ensimmäinen kilpailulähtö oli kokonaisuudessaan ihan onnistunut. Injen radalla on vaikea ohittaa ja jäin parin auton taakse liian pitkäksi aikaa, mutta maalissa olimme hienosti oman luokan kakkonen. Toinen kilpailulähtö oli omalta osalta kauden parasta ajoa. Ajopari tuli vaihtoon sijalla 12. ja onnistuin nousemaan kuudenneksi ja oman luokkamme toiseksi. Tasaisen varmaa ajoa ja nopeimpia kierrosaikoja. Niihin pitää olla tyytyväinen.
Kokonaisuudessaan Etelä-Korean viikonlopusta jäi positiivinen tunne sekä tiimille että kuljettajille. Parannettavaa toki löytyy, mutta nyt jo on tiedossa, että Nikolas ajoparinsa kanssa ajaa sarjan kärkisijoilla.
- Viikonloppu oli hyvä kahdella podium-sijoituksella. Itselle jäi parannettavaa varsinkin aika-ajossa mutta uskon, että pääsemme tavoittelemaan sitä korkeinta paikkaa jo seuraavassa osakilpailussa, sanoo Nikolas.
Seuraava osakilpailu ajetaan 16.-18.8. Fujin radalla, Japanissa. Pitkät lennot ja suuret aikaerot vaativat veronsa, jonka johdosta sekä palautuminen että valmistautuminen pitää olla systemaattista.
- Matkustan kisoihin aina Suomesta, joten aikaero on ollut keskimäärin noin 6 tuntia. Kyllähän se vaatii totuttelua aina kisapaikalla, mutta näillä mennään. Kisojen välillä teen fysiikkaharjoittelua sekä ajan simulaattorilla. Sarjan kaikki radat ovat uusia minulle, joten simulaattoriharjoittelu on isossa roolissa. Fujissa koitetaan nousta korkeimmalle pallille, Pirttilahti päättää.
TULOKSET / INJE:
Aika-ajot:
Aika-ajo 1 - Nikolas Pirttilahti, Pro Am P2 (total P10)
Aika-ajo 2 - ajopari Pro Am 3 (total P10)
Kilpailu 1: Nikolas aloitti P10, vaihtoon P7, ajopari jatkoi – tulos: Pro Am P2 (total P8)
Kilpailu 2: Ajopari aloitti P10, vaihtoon P12, Nikolas jatkoi – tulos: Pro Am P2 (total P6)
Teksti: Nikolas Pirttilahti tiedotus Petri Pirkola
Yhteystiedot

Katja Lindman
Viestintäpäällikkö
044 7360 325
katja.lindman@autourheilu.fi

