Uutiset
Rallicrossia ja Kartingia livenä tänä viikonloppuna myös FlyingFinn.TV:ssä
15.5.2026
Yhteisöllisyyttä, vauhtia ja turvallista autourheilua – häirintäyhdyshenkilö mukana Crosskart SM -avauksessa
12.5.2026
Chigaco Drift sai ensimmäisen ulkomaalaisen voittajan - tapahtuman jatko vielä avoinna
11.5.2026
Asfalttisprintin SM-sarja käynnistyi Tammisaaressa
11.5.2026
IS: Saara Timonen innoistui Jokkiksesa jo nuorena - lue artikkeli kokonaan
9.5.2026
Mielipiteesi on meille tärkeä - kiitos, kun vastaat jäsenkyselyyn
6.5.2026
FRC sarjan lisämääräys no2 - Sarjailmoittautumisaikaa on jatkettu
5.5.2026
Rallicross SM 2026 lisämääräys 3. koskien V1600 luokan renkaita on julkaistu
5.5.2026
Rengasvalmistajien SM-sarja uutena konseptina Rallin SM -sarjaan – mukana Michelin, Pirelli ja MRF
4.5.2026
Rallin SM-sarjan sääntöihin on julkaistu lisämääräys 3
4.5.2026
Liiton ansio- ja kilpailijamerkkien hakeminen kaudella 2024
9.9.2024
Ehdotuksen ansio- ja kilpailijamerkkien myöntämisestä voi tehdä jokin AKK-Motorsport ry:n luottamuselin, jäsenseura tai alue.
Liitto myöntää pronssisia, hopeisia ja kultaisia ansio- ja kilpailijamerkkejä. Pronssiset ja hopeiset merkkiehdotukset käsitellään liiton toimistolla ja kultaiset merkit myöntää liiton hallitus.
Kultaiset merkit jaetaan lähtökohtaisesti Liiton vuosittaisessa palkintojenjaossa. Tänä vuonna juhlitaan Itämerellä ja kauden menestyneimmät kuljettajat ja autourheilun parissa ansioituneet toimijat palkitaan Drivers on the Rocks -risteilyllä 4.-5.1.2025 Tallink Siljan Victorialla Helsingistä Tallinnaan. Lippukauppaan pääset tästä linkistä. Lisätietoja palkintojenjakoristeilystä löydät tästä linkistä.
Merkkien ehdottamiseen tarkoitettu lomake löytyy tästä linkistä.
Liiton ansio- ja kilpailijamerkkien jakoperusteista voit lukea lisää merkkien myöntämisen ohjesäännöstä, joka löytyy tästä linkistä.
Halutessaan seura voi pyytää liiton toimistolta listausta jo myönnetyistä merkeistä.
Yhteystiedot

Mia Vihavainen
Lajivastaava
050 528 3022
mia.vihavainen@autourheilu.fi
