Uutiset
Täydennyshaku kuuteen laji/työryhmään - vaikuta oman lajisi tulevaisuuteen
10.7.2026
Päätoimitsijalisenssin haltija! Lunasta henkilökohtainen rallipassisi Secto Rally Finland 2026 -tapahtumaan!
7.7.2026
Luka Sammalisto jälleen voitokas Formula 4-sarjassa Italiassa
6.7.2026
Jokkiksen suomenmestaruudet ratkesivat kahdessa SM-kilpailussa
2.7.2026
Hae mukaan! FIA Girls on Track Finland Jyväskylässä 30.7.2026 innostaa tyttöjä ja nuoria naisia autourheilun pariin
2.7.2026
Haetaan Secto Rally Finlandiin vapaaehtoisia Flying Finn karting-radan pyörittämiseen 29.7.-1.8.2026
1.7.2026
Lipunmyynti avattu - Mestareiden Ilta 2026 kokoaa suomalaisen autourheiluväen juhlimaan 75-vuotista taivalta
30.6.2026
Rallicrossin EM-sarja jatkuu Ruotsissa – Juha Rytkönen: ”Tätä kilpailua olen odottanut”
30.6.2026
Driftingin SM-sarjat jatkuvat Hyvinkäällä viikonloppuna - Fure Pro2 -luokassa tiukka mitalitaisto
30.6.2026
Tommi Hallman taisteli Eldoran ovaalilla toiseksi - "Kovempaa ei tuolla autolla pääse"
29.6.2026
Ralliharrastajille oma Sportity-kanava "AKKRALLI"- Kaikki ajankohtainen lajitieto yhdessä paikassa!
3.5.2023
Kevään aikan pidettyjen eri lajifoorumeinen yksi esille noussut ongelmakohta on lajikohtaisen tiedonkulun haastavuus. AKK julkaisee aktiivisesti tietoa lliiton yleisistä- sekä lajikohtaisista asioista, mutta tästä huolimatta harrastajakentässä on koettu, että tieto on hankalasti saavutettavissa.
Tiedonkulkua tehostaaksemme olemme luoneet nyt ensimmäisenä "pilottihankkeena" Ralliharrastajille oman mahdollisimman suoraviivaisen tiedotusväylän, ottamalla käyttöön lajille oman Sportity-kanavan. Tarkoitus on luoda konaisvaltainen "tietopankki", josta löytyy yhdestä paikasta kaikki lajin harrastajalle oleellinen tieto. Kanavalta löytyy mm. seuraavaa:
- Viimeisimmät tiedotteet
- Säännöt
- Sarjasäännöt
- Pistetilanteet
- Muut dokumentit
- Harrastajalle tärkeät linkit
Sportity-applikaation voit ladata ilmaiseksi niin Apple- kuin Android-älypuhelimille, kyseisten käyttöjärjestelmien omista sovelluskaupoista.
Ralliharrastajan omalle kanavalle voit liittyä tunnuksella AKKRALLI.
Kanavan sisällöstä voi vapaasti antaa palautetta lajipäällikölle sähköpostilla etunimi.sukunimi@autourheilu.fi.
Lisätiedot:
Lajipäällikkö Henrik Frank, 040-5349977
