Uutiset
Rallin superviikonloppu Lahdessa - menneisyys ja nykyisyys kohtaavat
13.8.2025
Secto Rally Finland 2025 ylitti odotukset – suurin yleisö tällä vuosikymmenellä
8.8.2025
Rallicrossin MM-sarjassa ratkaisun hetket KymiRingillä – Niclas Grönholm: “Voitot super tärkeitä”
8.8.2025
FIA Historic Technical Passport-passitusten tilanne
7.8.2025
Haetaan Asfalttisprintin SM-osakilpailujärjestäjiä kaudelle 2026
7.8.2025
Endurancen harrastajilta kerätään palautetta - vastaa kyselyyn 11.8. mennessä
6.8.2025
Viisivuotinen sopimus Suomen MM-rallista solmittu – tavoitteena entistä saavutettavampi ja elämyksellisempi tapahtuma
4.8.2025
Flying Finn Future Star Aatu Hakalehto säväytti Jyväskylässä
4.8.2025
Viikolla 31 Toimiston käyntipalvelu avoinna vain erikseen sopimalla
27.7.2025
Aatu Hakalehdolla edessä ikimuistoinen viikko Jyväskylässä – “Mahtavaa tehdä MM-debyytti jo tänä vuonna”
25.7.2025
Rallin Suomen Juniorimestaruussarjan ja Rally Trophyn sarjasäännöt kaudelle 2017 julkaistu
15.11.2016
Rallin Suomen Juniorimestaruussarjan sekä Rally Trophyn sarjasäännöt on julkaistu sarjan sivuilla osoitteessa www.rsjm.fi. Lisäksi samoissa osakilpailuissa kilpaillaan myös Nuorten ja Naisten Cup-mestaruuspisteistä.
Sarjasäännöt voit ladata myös tämän tiedotteen lopusta.
Kaudella 2017 tullaan Rallin Suomen Juniorimestaruussarjassa kilpailemaan sarjapisteisteistä viidessä osakilpailussa, joista kaksi kaasutellaan talvikaudella ja kolme kesäkaudella.
”Junnu”-mestaruudesta kilpaillaan viidessä eri luokassa, joihin voi osallistua B- ja A-juniorilisenssin omaavat kuljettajat. Yhdessä luokassa, jossa kilpaillaan nelivetoisilla autoilla, lisenssivaatimuksena on A-juniori.
RSJM- ja Rally Trophy-sarjojen kilpailukalenteri kaudella 2017 on seuraava:
28.1.2017 4. Revontuliralli Hankasalmi
11.2.2017 Kemi Ralli Kemi
27.5.2017 Kaasujalka Ralli Raisio
19.8.2017 Koillis-Savo ralli Kaavi
23.9.2017 Riihivuori-Ralli Muurame
Merkittävin muutos kauden 2017 sarjasääntöihin on lähtöjärjestys osakilpailuissa, joka on RSJM-luokkien osalta kiertävä.
Lisäksi talvikauden maksimi-rengasmäärä on kasvanut kahdella, eli kilpailijoilla on käytettävissä kahdessa osakilpailussa yhteensä 8 rengasta.
Rally Trophy-sarjan pisteistä kilpaillaan 4 eri luokassa V1600-luokan sekä N-, A-, FIN-R alle 1400 cc-luokan kilpailukalustolla. Pisteet tässä sarjassa lasketaan niin, että 4 eri luokasta muodostetaan 2 tulokset, V1600-autoille ja N-, A-, FIN-R alle 1400 cc-luokan autoille. Näin Junioriluokan ja Yleisen lisenssiluokan kilpailijat voivat kilpailla samoista sarjapisteistä.
Sarjaan ei ole erillistä ennakkoilmoittautumista, vaan kaikki sarjaluokkiin osallistuvat kilpailijat keräävät sarjapisteitä.
Sarjan osakilpailuista toteutetaan TV-lähetykset BV-Team Oy:n toimesta, ja ne lähetetään MTV3 MAX-kanavalla. Lisäksi lähetykset on nähtävissä Moottoriurheilu.tv-portaalissa aina TV-esityksen jälkeen.
Lisätiedot:
Lajipäällikkö Henrik Frank, etunimi.sukunimi@autourheilu.fi, 040-5349977