Uutiset
Puheenjohtajaehdokkaiden vaalipaneeli 7.10.2026 klo 17.30-19
4.10.2025
Puheenjohtajaehdokkaan esittelyartikkeli - Westerback
3.10.2025
Jukka Westerback on asettunut ehdolle AKK-Motorsport ry:n puheenjohtajaksi
2.10.2025
Tietoa Historic-passituksiin liittyen
2.10.2025
Oiva Vettenranta FIA Karting Academy -sarjan voittoon!
1.10.2025
Tatu Siipola Saksan mestari 2025!
1.10.2025
Lokakuu on vapaaehtoisten ja toimitsijoiden kuukausi – kiitos kuuluu kaikille mukana oleville
1.10.2025
Kartingin lajipäivät Jyväskylässä 11.10. - Ilmoittaudu 5.10. mennessä
30.9.2025
Rallin SM ja F-Cup -sarjojen uusi nastarengassääntö astuu voimaan 2026 – nastaulkonema max 7 mm
19.9.2025
Crosskart SM sarja päätökseen Vilppulassa 13.-14.9.2025 mestaruuksista taistelua viimeiseen lähtöön asti!
19.9.2025
Rata SM V8 Thunder -luokan tekniikkasäännön tulkinta koskien kuristinta
3.6.2021
Rata-ajon ja tekniikan lajiryhmä on saanut V8 Thunder yhdistykseltä pyynnön selvittää kuristimen käyttöön liittyvä sääntöä.
V8 Thunder kuristimien sinetöinti
V8 Thunder -luokan tekninen sääntö kertoo seuraavaa:
5.1 Moottori
Ainoa sallittu moottori on GM:n moottoritehtaan valmistama LS3CC moottori. PASAB on ainoa sallittu uusien moottorien toimittaja. Moottorit tulee olla sinetöity. Mikään sinetöinnin rikkomista edellyttävä työ tai toimi ei ole sallittu.
Tekniikan lajiryhmä on selvittänyt moottorit toimittavalta PASAB:lta, että autot toimitetaan varustettuna kuristimilla, jotka on sinetöity moottorin kaasuläppäkotelon alle. Ylläoleva sääntökohta kertoo, että mikään sinetöinnin rikkomista edellyttävä työ tai toimi ei ole sallittu. Tähän viitaten mikään ei salli kyseisen kuristimen poistamista autosta.
Sääntö kertoo myös:
5.1. Moottori
…
Luokkakatsastajalla ei ole oikeutta koko moottorin jälleen sinetöimiseen. Kilpailijan vastuulla ovat kaikki moottorin sinetit.
Yllä olevaan lauseeseen viitaten luokkakatsastajalla on oikeus suorittaa moottorin osasinetöinti. Toisin sanoen mikäli autolla osallistutaan luokkaan, jonka säännöt ei vaadi kuristinta, kuristin voidaan poistaa, mutta kuristin tulee esittää sinetöitäväksi luokkakatsastajalle ennen kuin autolla osallistutaan V8 Thunder -luokan kilpailuun.
Rata-ajon lajiryhmän puolesta,
Henri Karjalainen
Yhteystiedot

Henri Karjalainen
Lajivastaava
050 546 0500
henri.karjalainen@autourheilu.fi