Uutiset
Rallicross SM avasi kauden Hyvinkään Vauhtipuistossa 16.5.2026
22.5.2026
Janneniska mukaan Drift SM -sarjaan - nostimet tukevat livetuotantoa ja kuvausta
21.5.2026
Flying Finn Tour tapahtumia tulevana viikonloppuna
19.5.2026
KITI-JÄRJESTELMÄSSÄ HUOLTOKATKOKSIA TIISTAINA 19.5.2026
19.5.2026
Lisämääräyksiä FRC-sarjassa ja Endurance CUP-sarjassa
19.5.2026
Rata-ajon lajiryhmän kuulumisia 4/2026
19.5.2026
Rallicrossia ja Kartingia livenä tänä viikonloppuna myös FlyingFinn.TV:ssä
15.5.2026
Yhteisöllisyyttä, vauhtia ja turvallista autourheilua – häirintäyhdyshenkilö mukana Crosskart SM -avauksessa
12.5.2026
Chigaco Drift sai ensimmäisen ulkomaalaisen voittajan - tapahtuman jatko vielä avoinna
11.5.2026
Asfalttisprintin SM-sarja käynnistyi Tammisaaressa
11.5.2026
Secto Rally Finland ja Vallila käynnistävät ainutlaatuisen yhteistyön – rallihenki muuttaa kotiin
20.1.2026
AKK Sports Oy:n omistama ja Jyväskylässä järjestettävä Secto Rally Finland sekä suomalainen kodintekstiilibrändi Vallila aloittavat uuden, luovan yhteistyön, jossa suomalaisen rallin intohimo ja muotoilu kohtaavat.
Yhteistyön tuloksena syntyy täysin uusi kuosi kodin tekstiileihin – kunnianosoitus suomalaiselle rallikulttuurille ja sen ainutlaatuiselle fanikunnalle.
Yhteistyön idea sai alkunsa Vallilan työntekijöiden sisäisestä ideoinnista. Lähtökohtana oli halu luoda vauhdikkaita, ajattomia ja tunnistettavia kuoseja intohimoiselle rallikansalle – kuoseja, jotka puhuttelevat niin autourheilun ystäviä kuin laajempaa yleisöä.
”Ralli ja Vallila kuuluvat molemmat suomalaiseen sielunmaisemaan. Olemme ylpeitä voidessamme tuoda tämän yhteistyön suomalaisiin koteihin juuri MM-rallin 75-vuotisjuhlavuotena”, kertoo Finlaysonin liiketoimintajohtaja Jukka Kurttila.
Kuosin suunnittelusta vastaa suunnittelija Antti Bergman.
Juhlavuoden lanseeraus – tuotteet markkinoille MM-rallin kynnyksellä
Uudet Vallilan ja MM-rallin yhteistyötuotteet lanseerataan juuri ennen Jyväskylässä ajettavaa 75:tä Suomen MM-rallia, ja ne tulevat myyntiin valtakunnallisesti Vallilan verkkokaupan ja Finlaysonin myymälöiden kautta. Tuotteet ovat vahvasti läsnä ralliviikon tunnelmassa, mutta tuovat suomalaisen rallikulttuurin ja kotimaisen muotoilun osaksi arkea ympäri vuoden.
Vastuullinen suomalaisuus yhdistää
AKK Sports Oy:n kaupallinen johtaja Paula Paappanen iloitsee yhteistyön tuoreesta ja rohkeasta näkökulmasta:
”Tämä on virkistävän erilainen avaus autourheilun kumppanuuksissa. Yhdistämme vahvan, vastuullisen suomalaisen designbrändin Pohjoismaiden suurimpaan vuosittaiseen yleisötapahtumaan. Yhteistyö tuo rallin lähemmäs ihmisten arkea ja tarjoaa katsojille uusia tapoja elää lajia todeksi myös kilpailujen ulkopuolella.”
Paappasen mukaan yhteinen sävel löytyi heti:
”Kurttilan kanssa ajatukset osuivat välittömästi yksiin. Luovia ideoita sinkoili jo ensimmäisessä tapaamisessa, ja tekeminen on ollut alusta asti innostunutta, positiivista ja samalla äärimmäisen ammattimaista. Tuntuu kuin olisimme tehneet töitä yhdessä jo pidempään, vaikka yhteistyö on vasta alkamassa.”
Ralli kohtaa muotoilun – yhdessä kohti uutta yleisöä
Yhteistyö avaa uusia yleisöjä sekä rallille että designille ja osoittaa, miten suomalainen urheilu, kulttuuri ja muotoilu voivat yhdessä luoda jotain täysin uutta.
AKK ja Vallila kertovat lisää kuosista ja tuotteista lähempänä lanseerausta.
Yhteystiedot

Katja Lindman
Viestintäpäällikkö
044 7360 325
katja.lindman@autourheilu.fi

