Uutiset
Rallicross lajiryhmän kuulumisia 6/2026
19.8.2026
Haetaan kartingin Mestareiden kilpailun järjestäjää
19.8.2026
Kartingin Mini-luokan moottoreista saapunut vuokramoottorimalli-esitys SM-sarjaan
19.8.2026
Karting Flying Finn Juniori Cup lisämääräys no 2 - loppupisteisiin laskettavien finaalien määrät
19.8.2026
KITI-järjestelmässä huoltokatkos tiistaina 18.8.2026
18.8.2026
SM5-luokan kehittämiseen haetaan harrastajien näkemyksiä
18.8.2026
Vataselle Fiesta Rally3-Trophyn mestaruus KMS Racingin napatessa kauden kolmannen kaksoisvoiton rallin EM-sarjassa
17.8.2026
AKK käynnistää autourheilun huipun kehitystyön – onko sinulla kokemusta kansainväliselle huipulle etenemisestä?
15.8.2026
Tule mukaan kehittämään AKK:n jäsenpalveluita
14.8.2026
Karvian jokkisradalla menossa suuri rataremontti
13.8.2026
Vauhtia ja fiilistä – reilusti yhdessä: häirintäyhdyshenkilöt mukana lasten ja nuorten kisoissa
17.6.2026
AKK tekee työtä ja toteuttaa konkreettisia toimenpiteitä lasten ja nuorten turvallisen harrastusympäristön edistämiseksi.
Jokaisella on oikeus harrastaa ja kilpailla omana itsenään – ilman häirintää, syrjintää tai muuta epäasiallista kohtelua. Tämä koskee yhtä lailla lapsia, nuoria kuin meitä aikuisiakin. Kaiken toiminnan perustana tulee olla asiallinen käytös ja toisten huomioon ottaminen.
Kaudella 2026 useisiin kartingin, crosskartin ja jokkiksen kilpailutapahtumiin osallistuu häirintäyhdyshenkilö. Toimintaa tukee Väestöliiton Et ole yksin -palvelun toimintamalli ja koulutus.
AKK:n vapaaehtoisina häirintäyhdyshenkilöinä toimivat Sanna Simontaival ja Ville Taipale, jotka ovat molemmat suorittaneet tehtävään vaadittavan koulutuksen.
Hyvä tunnelma Huhmarin kartingradalla
Sanna oli paikalla viime viikonloppuna Flying Finn Juniori Cupissa Ylivieskassa ja kiitteli järjestäjiä siitä, että kilpailu oli toteutettu lasten ehdoilla
ja heitä ajatellen. "Järjestävä seura, toimitsijat, kilpailijat ja huoltajat olivat kaikki oikein hyvällä tuulella. Vastaanotto oli lämmin ja utelias."
Vaikka sää muuttui Ylivieskassa lauantain loppupäivästä hieman sateiseksi, tunnelma pysyi hyvänä. Sunnuntaina ilmapiiri jopa koheni entisestään: katsomossa riitti yleisöä, ja kannustus oli rehtiä ja asiallista kaikkia kohtaan.
"Kiitos kaikille rehdistä ja mukavasta kilpailu viikonlopusta! Oli upea seurata, kuinka tsempataan ja autetaan toisia kilpailijoita ja huoltajia", kiittelee Sanna paikalla olleita.
Villen havainnoista voit lukea artikkelista (12.5.) >
Seuralle oma häirintäyhdyshenkilö?
Häirintäyhdyshenkilön tehtävänä on havainnoida tapahtuman ilmapiiriä ja olla helposti lähestyttävä keskustelukumppani osallistujille. Hän kuuntelee ja ohjaa tarvittaessa avun piiriin, jos joku kertoo kokeneensa tai todistaneensa häirintää tai muuta epäasiallista käytöstä. Häirintäyhdyshenkilö ei toimi kurinpitäjänä, vaan tukena ja neuvonantajana.
Haluatko kuulla lisää häirintäyhdyshenkilötoiminnasta ja ottaa mallin käyttöön omassa seurassasi tai seurasi järjestämässä tapahtumassa? Ole yhteydessä Riikkaan (yhteystiedot alla).
AKK:ssa on käynnissä Opetus- ja kulttuuriministeriön rahoittama kehitystyö, jonka tavoitteena on edistää lasten ja nuorten yhdenvertaisia harrastusmahdollisuuksia. Hankkeen yhtenä teemana on turvallisen toimintaympäristön vahvistaminen.
Yhteystiedot

Riikka Lahti
Asiantuntija, seura- ja järjestötoiminnan kehittäminen
050 443 2969
riikka.lahti@autourheilu.fi

