Uutiset
Aatu Hakalehdolla edessä ikimuistoinen viikko Jyväskylässä – “Mahtavaa tehdä MM-debyytti jo tänä vuonna”
25.7.2025
Eurotrial 2025 -maastoautokilpailu huipentui menestyksekkäästi Raisiossa
24.7.2025
AKK:n puheenjohtajavaalit 2025: valinta suomalaisen autourheilun tulevaisuudelle
23.7.2025
12-vuotias Oiva Vettenranta voitti FIA Karting Academy-Junior -kilpailun Saksassa
21.7.2025
Haku avattu suomalaisille kilpailijoille FIA Kartingin Arrive & Drive World Cupiin 14.-16.11.2025
19.7.2025
Raisiossa ajetaan mestaruudesta – Eurotrial-viikonloppu starttaa!
18.7.2025
Kardaanikunkku – jokkiksen klassikkotapahtuma, jossa historia, yhteisö ja turvallisuus kohtaavat
18.7.2025
Flying Finn Tour -kiertue jatkuu - tervetuloa tutustumaan autourheiluun Lempäälän Ideaparkiin
18.7.2025
Ehdokasesittely - Pasi Mäenpää ehdolla AKK-Motorsport ry:n puheenjohtajaksi
17.7.2025
Off road trialin EM-kisat Raisiossa - osallistujia 15 eri maasta
16.7.2025
Drifting lajiryhmän kokous 1/19
7.6.2019
DRIFTING LAJIRYHMÄ 1/2019
Aika: 23.05.2019 klo 15.00
Paikka: AKK:n toimisto
Paikalla:
Teppo Laukkanen, puheenjohtaja
Jukka Kilpinen
Janne Veikkanen
Pekka Säynevirta, lajipäälllikkö
Etäyhteys:
Juha-Pekka Kotala
KOKOUKSEN AVAUS
Puheenjohtaja avasi kokouksen klo 15.15
KOKOUKSEN LAILLISUUS JA PÄÄTÖSVALTAISUUS
Kokous on laillinen ja päätösvaltainen
ESITYSLISTAN TÄYDENTÄMINEN JA HYVÄKSYMINEN
Esityslista hyväksyttiin, ei täydennyksiä.
Päätoimitsijalisenssivaatimusten muutokset kansallisiin kilpailuihin eli kevennetään kansallisia vaatimuksia niin, että 2 kelpaa kaikkiin päätasoihin ja laajennetaan perustason kelpoisuutta. Esitetään tätä KTR:lle. (Koulutustyöryhmä)
Arvostelutuomarointiin lisättävä KV-tapa eli kirjoitetaan tuomarointisäännöt kokonaan uudelleen, jättäen kuitenkin ns. vanhat kansalliset tavat vaihtoehdoiksi.
Vastuuhenkilö: Jukka Kilpinen
Teknisiin sääntöihin viittaus oikeaksi 8-3 ->8.3
Laaditaan driftingin turvakaarikokonaisuus konsultoiden tekniikan lajiryhmää. Otetaan referenssiksi Formula D:n minimivaatimukset peruskaaristolle ja lisätään valmis suunnitelmapiirros vaihtoehdoksi kansalliselle minimivaatimukselle.
Vastuuhenkilö: Jukka Kilpinen
Tulipellin muokkaamisen ohjeistus kaudella 2020 ja myös muut tekniset säännöt lähemmäksi kansainvälisiä sääntöjä. Nämä kokonaisuudet adoptoidaan KV-linjauksesta.
Driftingtoimitsijalisenssi kokonaisuus
Vastuuhenkilöt:
Laajempi kokonaisuus: Teppo Laukkanen/KTR.
Arvostelutuomarointi: Janne Veikkanen.
Tarkoituksena on luoda lajille täysin oma koulutusmateriaali sekä järjestää varsinkin siirtymävaiheessa mahdollisimman paljon koulutustilaisuuksia. Tämän toivotaan tuottavan autourheilun pariin uusia toimihenkilöitä. Pää- ja perustason kouluttajina toimivat alkuun Drifting lajiryhmän jäsenet sekä tarvittaessa lajipäällikkö. Jatkossakin nopeuden perus- ja päätason lisenssit kelpaavat driftingin toimitsijatehtävissä.
Kuljettajien Grade statukset. Luodaan ”nousupistejärjestelmä”, jossa kuljettajan tulee jatkossa osallistua alemman tason kilpailuihin ja kerätä kokemusta ja saavutuksia. Kuljettajan menestyttyä PRO1 ja PRO2 -tasolla riittävän hyvin, saa hän ”SM PRO”-statuksen. ”SM Pro”- statukselle määritellään myös voimassaoloaika. Poikkeukset käsitellään anomuspohjaisesti, jotka tulee osoittaa lajiryhmälle ja toimittaa lajipäällikölle.
SEURAAVA KOKOUS
AKK:n toimisto 6.8. klo 15 alkaen