Uutiset
FIA Karting Academy Trophy valinnat - Suomen edustajiksi esitetään Junioreihin Max Sulin ja Senioreihin Konsta Sipilä sekä naisten ajopaikkaan Janette Saloranta
20.1.2026
Endurance Cup 2026 sarjasäännöt julki sekä sarjailmoittautuminen ja numerovaraus avattu
20.1.2026
75 vuotta suomalaista autourheilua – 1950-luku loi perustan kaikelle
20.1.2026
Secto Rally Finland ja Vallila käynnistävät ainutlaatuisen yhteistyön – rallihenki muuttaa kotiin
20.1.2026
KITI-järjestelmässä huoltokatkos tiistaina 20.1.2026
20.1.2026
AKK Sports Oy:n hallitus 2026
16.1.2026
Iiro Palmi jatkaa toistaiseksi osa-aikaisena teknisenä asiantuntijana
15.1.2026
Rallisprintin SM-sarjan sääntöihin on julkaistu lisämääräys
15.1.2026
Kartingin pienten luokkien rengastoimittajien kilpailutus jatkuu
15.1.2026
Marcus Grönholmille Tasavallan Presidentin myöntämä Suomen Leijonan Ritarikunnan ensimmäinen ansiomerkki
15.1.2026
Drifting lajiryhmän kokous 1/19
7.6.2019
DRIFTING LAJIRYHMÄ 1/2019
Aika: 23.05.2019 klo 15.00
Paikka: AKK:n toimisto
Paikalla:
Teppo Laukkanen, puheenjohtaja
Jukka Kilpinen
Janne Veikkanen
Pekka Säynevirta, lajipäälllikkö
Etäyhteys:
Juha-Pekka Kotala
KOKOUKSEN AVAUS
Puheenjohtaja avasi kokouksen klo 15.15
KOKOUKSEN LAILLISUUS JA PÄÄTÖSVALTAISUUS
Kokous on laillinen ja päätösvaltainen
ESITYSLISTAN TÄYDENTÄMINEN JA HYVÄKSYMINEN
Esityslista hyväksyttiin, ei täydennyksiä.
Päätoimitsijalisenssivaatimusten muutokset kansallisiin kilpailuihin eli kevennetään kansallisia vaatimuksia niin, että 2 kelpaa kaikkiin päätasoihin ja laajennetaan perustason kelpoisuutta. Esitetään tätä KTR:lle. (Koulutustyöryhmä)
Arvostelutuomarointiin lisättävä KV-tapa eli kirjoitetaan tuomarointisäännöt kokonaan uudelleen, jättäen kuitenkin ns. vanhat kansalliset tavat vaihtoehdoiksi.
Vastuuhenkilö: Jukka Kilpinen
Teknisiin sääntöihin viittaus oikeaksi 8-3 ->8.3
Laaditaan driftingin turvakaarikokonaisuus konsultoiden tekniikan lajiryhmää. Otetaan referenssiksi Formula D:n minimivaatimukset peruskaaristolle ja lisätään valmis suunnitelmapiirros vaihtoehdoksi kansalliselle minimivaatimukselle.
Vastuuhenkilö: Jukka Kilpinen
Tulipellin muokkaamisen ohjeistus kaudella 2020 ja myös muut tekniset säännöt lähemmäksi kansainvälisiä sääntöjä. Nämä kokonaisuudet adoptoidaan KV-linjauksesta.
Driftingtoimitsijalisenssi kokonaisuus
Vastuuhenkilöt:
Laajempi kokonaisuus: Teppo Laukkanen/KTR.
Arvostelutuomarointi: Janne Veikkanen.
Tarkoituksena on luoda lajille täysin oma koulutusmateriaali sekä järjestää varsinkin siirtymävaiheessa mahdollisimman paljon koulutustilaisuuksia. Tämän toivotaan tuottavan autourheilun pariin uusia toimihenkilöitä. Pää- ja perustason kouluttajina toimivat alkuun Drifting lajiryhmän jäsenet sekä tarvittaessa lajipäällikkö. Jatkossakin nopeuden perus- ja päätason lisenssit kelpaavat driftingin toimitsijatehtävissä.
Kuljettajien Grade statukset. Luodaan ”nousupistejärjestelmä”, jossa kuljettajan tulee jatkossa osallistua alemman tason kilpailuihin ja kerätä kokemusta ja saavutuksia. Kuljettajan menestyttyä PRO1 ja PRO2 -tasolla riittävän hyvin, saa hän ”SM PRO”-statuksen. ”SM Pro”- statukselle määritellään myös voimassaoloaika. Poikkeukset käsitellään anomuspohjaisesti, jotka tulee osoittaa lajiryhmälle ja toimittaa lajipäällikölle.
SEURAAVA KOKOUS
AKK:n toimisto 6.8. klo 15 alkaen
