Uutiset
Sponssipörssi tiedottaa: Ilmainen sponsorointikoulutus – opi hankkimaan sponsoreita
24.7.2026
Rata-ajon lajiryhmän kuulumisia 6/2026
23.7.2026
Hae mukaan! FIA Girls on Track Finland Jyväskylässä 30.7.2026 innostaa tyttöjä ja nuoria naisia autourheilun pariin
21.7.2026
Luka Sammalisto podiumille Paul Ricardilla – epäonni päätöskilpailussa maksoi sarjajohdon
21.7.2026
Järjestäjähaku 2027 on nyt auki Driftingin SM-sarjaan Pro ja Pro2-kilpailuille!
17.7.2026
AKK-Motorsport Ry ja Harraste Moottoriurheilun Keskusjärjestö Ry toteuttavat yhteisen rallipilotin Ylöjärvellä 25.7.2026
17.7.2026
Ilmoittaudu - Ura-autoilun lajipäivä 15.8.2026 Teams-etäyhteydellä
15.7.2026
Historic-lajin toimintamalli uudistuu työryhmämalliksi
14.7.2026
Täydennyshaku kuuteen laji-/työryhmään avoinna 24.7.2026 asti - hae ja vaikuta oman lajisi tulevaisuuteen
10.7.2026
Päätoimitsijalisenssin haltija! Lunasta henkilökohtainen rallipassisi Secto Rally Finland 2026 -tapahtumaan!
7.7.2026
Luka Sammalisto jälleen voitokas Formula 4-sarjassa Italiassa
6.7.2026
Sammalisto jatkoi voitokasta menoaan tällä kertaa F4 Euro -sarjan avausviikonlopussa Italian Vallelungassa. Viikonlopun saldona oli kaksi voittoa ja yksi kolmas sija, sekä johtopaikka sarjapisteissä.
- Viikonloppu oli kokonaisuudessaan todella onnistunut. Vauhti oli hyvää alusta asti, ja kahdesta voitosta jäi tietenkin hyvä fiilis. Samalla tiedän, että aina löytyy asioita, joita voi tehdä vielä paremmin. Iso kiitos koko tiimille erinomaisesta työstä – tämä oli hieno yhteinen onnistuminen, Sammalisto kertoo.
Perjantaina ajetut kaksi harjoitusta antoivat jo osviittaa tulevasta. Sammalisto sai tiiminsä kanssa ajettua suunnitellun testiohjelman läpi ja vauhti oli hyvää heti. Aika-ajot olivat vastaavasti kaksijakoiset.
- Perjantain harjoitukset menivät hyvin. Löysimme nopeasti hyvän rytmin ja pystyimme valmistautumaan kilpailuihin suunnitelman mukaan. Se loi hyvän pohjan viikonlopulle. Ensimmäinen aika-ajo oli minulle pettymys. Auto ei tuntunut sellaiselta kuin olisin halunnut, enkä saanut siitä kaikkea irti. Tuloksena oli kuudes lähtöruutu. Toiseen aika-ajoon saimme muutettua autoa paremmaksi ja olin kolmas, Sammalisto jatkaa.
Viikonlopun ensimmäisen kilpailulähdön startti oli huikeaa Sammaliston näytöstä. Kolmannesta rivistä startannut Sammalisto nousi kohti kärkeä heti ensimmäisten mutkien aikana ja kuittasi kärkipaikan itselleen ulkokautta kolmannessa mutkassa.
- Ensimmäinen kilpailulähtö meni todella hyvin. Sain hyvän lähdön, pääsin nopeasti kärkeen ja pystyin hallitsemaan kilpailua maaliin asti. Oli hienoa aloittaa viikonloppu voitolla. Toinen startti oli selvästi haastavampi. Taistelu kärjessä oli tiukkaa, emmekä saaneet aivan sellaista tulosta kuin tavoittelimme, mutta pitää olla tyytyväinen kolmanteen sijaan ja saimme kuitenkin tärkeät pisteet ja opimme taas lisää.
- Kolmanteen kilpailulähtöön starttasin paalulta. Sain hyvän startin ja vauhti riitti voittoon ja viikonloppu päättyi parhaalla mahdollisella tavalla.
Sammalisto johtaa nyt sekä Italian Formula 4 Championship -sarjaa että F4 Euro Championship -sarjaa.
- Kausi on vielä pitkä, joten emme katso liikaa sarjatilannetta. Tavoitteena on jatkaa samalla tekemisellä, kehittyä jokaisena viikonloppuna ja kerätä mahdollisimman paljon pisteitä. Haluan myös kiittää koko tiimiä heidän kovasta työstään – ilman heitä nämä tulokset eivät olisi mahdollisia, Sammalisto päättää.
Teksti: Sammalisto tiedotus / Petri Pirkola
+358 400 741957
www.prklcreative.com
https://www.linkedin.com/in/petri-pirkola-80822/
Yhteystiedot

Katja Lindman
Viestintäpäällikkö
044 7360 325
katja.lindman@autourheilu.fi

