Uutiset
AKK Sports Oy:n hallitus 2026
16.1.2026
Kartingin pienten luokkien rengastoimittajien kilpailutus jatkuu
15.1.2026
Marcus Grönholmille Tasavallan Presidentin myöntämä Suomen Leijonan Ritarikunnan ensimmäinen ansiomerkki
15.1.2026
Iiro Palmi jatkaa toistaiseksi osa-aikaisena teknisenä asiantuntijana
15.1.2026
Rallisprintin SM-sarjan sääntöihin on julkaistu lisämääräys
15.1.2026
FlyingFinn.tv vuonna 2026: parempaa sisältöä ja päivitys tilauksiin
14.1.2026
Drift SM Pro-luokan erikseen haettavan osallistumisoikeuden haku päättyy 15.1.2026
14.1.2026
AKK ja Volkswagen Hyötyautot jatkavat pitkäaikaista yhteistyötään myös kaudella 2026
14.1.2026
Ralliautoilija Teemu Suninen ja kartturi Janni Hussi osallistuvat Ruotsin MM-ralliin helmikuussa 2026
14.1.2026
Koneita.com ja Fure jatkavat Drift SM -sarjan Pro- ja Pro 2 -luokkien pääyhteistyökumppaneina monivuotisilla sopimuksilla
13.1.2026
Etsitään Ralli SM-sarjaan yhtä kesäkilpailun järjestäjää – Muutoksia SM4-luokassa käytettävään kilpailukalustoon
11.9.2019
AKK-Motorsport ry julkaisi heinäkuussa tiedotteen, jossa käytiin läpi Ralli SM-sarjan 2020 sen hetkinen tilanne kilpailukalenterin suhteen, ja samalla haettiin kahta puuttuvaa osakilpailujärjestäjää. Haku tuotti ilahduttavasti tulosta, kun Kouvolan Seudun Urheiluautoilijat ilmoitti halukkuudestaan toteuttaa kesäkauden avauskilpailun kesäkuussa 2020.
Tuossa kohtaa Ralli SM-sarjan kalenteri olikin hetken valmis, mutta saimme elokuussa valitettavan tiedon siitä, että joudumme lopulta kuitenkin etsimään uutta järjestäjää myös kesän toiselle osakilpailulle, joka runkopäivämäärän mukaan ajettaisiin elo-syyskuun vaihteessa, mutta tarvittaessa päivämäärä voi olla aikavälillä heinäkuu-syyskuun alku.
Tässä vaiheessa Ralli SM-sarjan kilpailukalenteri näyttää seuraavalta:
16.-18.1. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
7.-8.2. SM Ralli Mikkeli (RSJM)
28.-29.2. Itäralli, Joensuu (RSJM)
12.-13.6. SM O.K-Auto Ralli, Kouvola (RSJM)
elokuu/syyskuu Avoin (RSJM)
25.-26.9. Pohjanmaa SM-Ralli, Seinäjoki (RSJM)
Nyt AKK-Motorsport ry etsii järjestäjää tuolle sarjan viidennelle Ralli SM-sarjan osakilpailulle. Kyseisessä osakilpailussa kilpaillaan Ralli SM-sarjan pisteiden lisäksi myös Suomen Juniorimestaruus- sekä Nuorten SM-sarjan pisteistä.
Kaikkia kilpailun järjestämisestä kiinnostuneita seuroja pyydetään olemaan yhteydessä Rallin Lajipäällikköön mahdollisimman pian, mutta kuitenkin viimeistään perjantaihin 20.9.2019 mennessä, jolloin AKK:n rallin lajiryhmä kokoontuu seuraavan kerran.
Ralli SM-sarjan luokkajako kaudella 2020
Rallin Lajiryhmä on esittänyt AKK:n hallitukselle kesän aikana seuraavat muutokset Ralli SM-sarjan luokkajakoon kaudelle 2020, jotka hallitus on hyväksynyt.
Kaudella 2020 Rallin Suomenmestaruuksista ajetaan kauden 2019 tapaan neljässä eri SM-luokassa ja näiden lisäksi yhdestä Suomi Cup-mestaruudesta. Sarjan luokat kaudella 2020 on seuraavat:
SM1: R5, S2000, FIN-R 4WD
SM2: FIN N, FIA N, FIA R4
SM3: FIA R2 (myös vanhentuneet luokitukset), FIA R1
SM4: V1600
Lisäksi Suomi Cup-mestaruudesta ajetaan F-Ryhmän/FIN-R 2WD sekä R3-luokan autoilla.
Lopulliset sarjasäännöt valmistellaan lokakuun aikana ja julkaistaan marraskuussa.
Lisätiedot: Lajipäällikkö Henrik Frank, etunimi.sukunimi@autourheilu.fi, 040-5349977
