Uutiset
Digitaalisen autourheilun lajipäivä 7.11.2026 Pohjoismaiden mestaruuskilpailun yhteydessä Espoossa - ilmoittaudu mukaan
14.10.2026
AKK-Motorsport ry hallitusvaalit lähestyvät – tutustu ehdokkuudesta kiinnostuneisiin
13.10.2026
AKK-Motorsport ry hallituksen kokouksessa käsiteltiin mm. vuoden 2027 suunnitelmia ja lajien sääntöuudistuksia
12.10.2026
Jokkiksen seniorimestaruuskilpailun haku kaudelle 2027 avoinna
12.10.2026
AKK:n toimisto suljettu perjantaina 9.10.2026 henkilöstöpäivän vuoksi, avoinna normaalisti maanantaina 12.10.2026
8.10.2026
Secto Rally Finland tuttuna vakioviikonloppunaan MM-kalenterissa 2027
8.10.2026
Autosuunnistussarjassa hyvä osanottajamäärä
8.10.2026
AKK käynnisti palvelumuotoiluprosessin jäsen- ja seurapalveluiden kehittämiseksi
7.10.2026
FIA Karting Arrive & Drive World Cup 2026 - villin kortin hakeminen avautuu pian
5.10.2026
Vapaaehtoisten kuukausi: Jaana Laaksonen on tehnyt rallia jo 51 vuotta – ”Koskaan täällä ei jää yksin”
2.10.2026
Hallitus kokoontui syksyn ensimmäiseen kokoukseen
11.9.2026
AKK:n hallitus kokoontui torstaina 10.9.2026. Kokouksessa käsiteltiin rata-ajon kehittämistä tulevaisuudessa, lajien valmistautumista kauteen 2027, lajiryhmävalintoja sekä valmennuksen ja huippu-urheilun ajankohtaisia asioita.
Hallitus teki lisäksi päätöksiä Autourheilu.fi-verkkosivuston uudistamisesta ja hallitusehdokkaiden viestintämallin muuttamisesta avoimemmaksi.
Rata-ajon promoottorihaku käynnistyy
Hallitus käsitteli rata-ajon tulevaisuutta ja päätti käynnistää rata-ajon promoottorin hakuprosessin. Valmistelusta vastaa AKK:n urheilutoimi yhteistyössä rata-ajon lajiryhmän kanssa. Tavoitteena on löytää rata-ajolle toimija, joka vastaa sarjan kaupallisesta ja operatiivisesta kehittämisestä sekä rakentaa pitkäjänteisesti sarjan näkyvyyttä ja kiinnostavuutta.
Hakuprosessin etenemisestä ja aikataulusta tiedotetaan tarkemmin valmistelun edetessä.
Lajeissa valmistaudutaan kauteen 2027
Kauden 2027 valmistelu on edennyt hyvissä ajoin ja aiempia vuosia aikaisemmassa vaiheessa. Lähes kaikki lajit ovat jo palauttaneet tiekarttansa ja toimintasuunnitelmansa, ja myös ensi kauden säännöt ovat valmiina valtaosassa lajeista. Budjettien valmistelu jatkuu.
Driftingissä käydään läpi syyskuun aikana tämän kauden palautteet yhdessä kuljettajien, spottereiden ja järjestäjien kanssa, ja kartingissa selvitetään muun muassa Miniluokan vuokramoottorimallia ensi kaudelle.
Huippu-urheilun strategiatyö käynnistyi
Huippu-urheilun strategiatyö käynnistyy ja ryhmän ensimmäinen tapaaminen järjestetään 22.9.2026 Jyväskylässä. Työn tavoitteena on muodostaa yhteinen näkemys suomalaisen autourheilun huippu-urheilun tavoitteista, painopisteistä ja kehittämisestä tuleville vuosille.
Lajiryhmiin tehtiin täydennysvalintoja
Hallitus käsitteli lajiryhmien kokoonpanoja ja teki elokuun hallituskokouksen jälkeen avattujen täydennyshakujen perusteella valinnat rallisprintin ja rallicrossin lajiryhmiin sekä rallicrossin tekniikan asiantuntijaksi. Valinnat julkaistaan myöhemmin tänään.
Lajiryhmillä on keskeinen rooli oman lajinsa kehittämisessä, sääntötyössä sekä kilpailutoiminnan valmistelussa.
Seniorikortit Veijo Väätäiselle ja Rauni Parviaiselle
Hallitus hyväksyi Nilsiän Urheiluautoilijoiden esityksen seniorikorttien myöntämisestä Veijo Väätäiselle ja Rauni Parviaiselle.
Autourheilu.fi-verkkosivusto uudistuu
Hallitus hyväksyi Autourheilu.fi-verkkosivuston uudistamisen etenemisen. Uudistuksen tavoitteena on rakentaa nykyistä selkeämpi, käyttäjäystävällisempi ja teknisesti toimivampi verkkopalvelu, joka palvelee paremmin autourheilun harrastajia, kilpailijoita, seuroja ja muita sidosryhmiä.
Uudistuksessa kiinnitetään erityistä huomiota sisältöjen löydettävyyteen, käyttäjäpolkuihin sekä sivuston ylläpidettävyyteen ja jatkokehittämiseen. Uudistusprojekti käynnistyy syksyn aikana, ja sen etenemisestä sekä tulevista vaiheista viestitään laajemmin lähiaikoina.
Hallitusvaaleihin ilmoittautuvien ehdokkaiden esittelyyn avoimempi malli
Hallitus hyväksyi uuden vietintämallin AKK:n hallitusvaaleihin ilmoittautuvien ehdokkaiden esittelyyn. Liittovaltuusto valitsee syyskokouksessaan 1.11.2026 jäsenet hallitukseen erovuoroisten tilalle. Jatkossa kaikki ehdokkaiksi haluavat esitellään yhdenmukaisilla ehdokaskorteilla, joiden avulla jäsenistö saa ehdokkaista keskenään vertailukelpoiset perustiedot.
Uudistuksen tavoitteena on tehdä ehdokkaiden esittelystä selkeämpää, tasapuolisempaa ja avoimempaa sekä helpottaa jäsenistön mahdollisuuksia tutustua ehdokkaisiin ennen liittokokousta. Tiedote hallitusjäsenten vaaliprosessista ja avoimemmasta viestintämallista julkaistaan ensi viikolla.
Yhteystiedot

Katja Lindman
Viestintäpäällikkö
044 7360 325
katja.lindman@autourheilu.fi

