Uutiset
FIA Historic Technical Passport-passitusten tilanne
7.8.2025
Haetaan Asfalttisprintin SM-osakilpailujärjestäjiä kaudelle 2026
7.8.2025
Endurancen harrastajilta kerätään palautetta - vastaa kyselyyn 11.8. mennessä
6.8.2025
Viisivuotinen sopimus Suomen MM-rallista solmittu – tavoitteena entistä saavutettavampi ja elämyksellisempi tapahtuma
4.8.2025
Flying Finn Future Star Aatu Hakalehto säväytti Jyväskylässä
4.8.2025
Viikolla 31 Toimiston käyntipalvelu avoinna vain erikseen sopimalla
27.7.2025
Aatu Hakalehdolla edessä ikimuistoinen viikko Jyväskylässä – “Mahtavaa tehdä MM-debyytti jo tänä vuonna”
25.7.2025
Eurotrial 2025 -maastoautokilpailu huipentui menestyksekkäästi Raisiossa
24.7.2025
AKK:n puheenjohtajavaalit 2025: valinta suomalaisen autourheilun tulevaisuudelle
23.7.2025
12-vuotias Oiva Vettenranta voitti FIA Karting Academy-Junior -kilpailun Saksassa
21.7.2025
Haetaan nopeuden 1- ja 2-tason päätoimitsijakouluttajia kausille 2019-2021
14.5.2018
Haetaan nopeuden 1- ja 2-tason päätoimitsijakouluttajia kausille 2019-2021
Olet hakemamme kouluttaja, jos haluat jakaa osaamisesi muille ja sitä kautta omalta osaltasi kehittää suomalaista autourheilua. Sinulla on vankkaa käytännön kokemusta yhdestä tai useammasta nopeuden lajista. Olet valmis tekemään kehittämistyötä koulutustyöryhmän kanssa, sinulla on hyvä ulosanti ja hyvät vuorovaikutustaidot. Eduksesi katsotaan erityistaidot/koulutukset (esim. palo ja pelastus, työkokemuksen/harrastuksen perusteella kartoitettu erityisosaaminen, josta on hyötyä autourheilussa sekä viestintäosaaminen)
Päätoimitsijakouluttajilta edellytetään kykyä ja halua laatia uutta koulutusmateriaalia yhdessä koulutustyöryhmän ja muiden kouluttajien kanssa. Sinulta odotetaan myös matkustusvalmiutta, sillä koulutukset pidetään usein viikonloppuisin.
Lähetä vapaamuotoinen hakemuksesi sähköpostitse viimeistään 17.5.2018 osoitteeseen mia.vihavainen@autourheilu.fi.
Laadithan hakemuksesi huolellisesti ja kerrothan ainakin seuraavat asiat:
- osaamisestasi: nopeuden laji (JM, sprint, rata, karting) sekä osiot (sihteeri, johto, lippupiste, turva, tuomari), jotka ovat sinulle mielestäsi vahvimmat
- päätoimitsijakokemuksestasi (esim. kilpailunjohtaja, kilpailusihteeri, turvallisuusjohtaja-/päällikkö, tuomari)
- muuta autourheilutaustastasi (esim. oletko kilpaillut)
- oletko toiminut aikaisemmin toimitsijakouluttajana
- aikaisempaa kokemusta koulutusmateriaalin laatimisesta (myös muissa yhteyksissä, kerro silloin mitä)
- millainen olet omasta mielestäsi nopeuden päätoimitsijakouluttajana
- muu tässä yhteydessä olennainen osaamistieto (esim. tapahtuman järjestäminen, järjestötoiminta)
Halutessasi voit hakemuksessa mainita hakeutuvasi joko 1- ja 2-tasoille tai 2-tasolle, tämä otetaan huomioon valintoja tehdessä. Kauden 2019-2021 nopeuden päätoimitsijakouluttajilla on ensimmäinen yhteinen tapaamisensa koulutustyöryhmän kanssa loppuvuodesta 2018.
Lisätietoja antaa koulutustyöryhmän puheenjohtaja Esko Kähkönen, esko.kahkonen@gmail.com.