Uutiset
Tasavallan presidentti Alexander Stubb Secto Rally Finlandin suojelijaksi
22.6.2026
75 vuotta Suomen MM-rallia esillä Aalto2 – uusi näyttely vie rallin tarinan juurille ja huippuhetkiin
22.6.2026
Tommi Hallman järjesti sensaation Yhdysvalloissa - "Unelmien täyttymys"
22.6.2026
Hae mukaan! FIA Girls on Track Finland Jyväskylässä 30.7.2026 innostaa tyttöjä ja nuoria naisia autourheilun pariin
22.6.2026
Nousupisteet osana Drift SM-sarjojen osallistumisoikeutta
18.6.2026
Lisämääräys Drifting SM-sarjoissa
18.6.2026
Jokkiksen nuorten luokan pilottikokeiluita suoritetaan kaudella 2026
17.6.2026
Vauhtia ja fiilistä – reilusti yhdessä: häirintäyhdyshenkilöt mukana lasten ja nuorten kisoissa
17.6.2026
Haetaan Secto Rally Finlandiin vapaaehtoisia Flying Finn karting-radan pyörittämiseen 29.7.-1.8.2026
17.6.2026
KITI-järjestelmässä huoltokatkos tiistaina 16.6.
16.6.2026
Driftingin lajiryhmän kuulumisia 3/2026
30.3.2026
Driftingin lajiryhmä piti vuoden kolmannen kokouksensa 26.3.2026 Teamsissä.
Kokoukseen osallistuivat lajiryhmän puheenjohtaja Ari Ikola, lajiryhmän jäsenet Joona Salmi, Sami Tammi ja Marko Tuviala sekä lajivastaava Nora Toivonen.
Kokouksessa käsiteltiin muun muassa seuraavia asioita:
LAJIRYHMÄN PÄÄTTÄMÄT ASIAT
Kilpailujen säännöt
Todettiin, että kaikissa Suomessa järjestettävissä kilpailuissa toimihenkilöillä tulee olla sääntöjen mukaiset lisenssit yhdenvertaisuuden varmistamiseksi.
Tuomariston roolit
Todettiin, että arvostelutuomaristoon nimetty henkilö voidaan tarvittaessa nimetä myös muihin kilpailutehtäviin, mikäli säännöt sen sallivat.
HALLITUKSELLE ESITETTÄVÄT ASIAT
- Nousupistejärjestelmän käyttöönotto ja siihen liittyvä sääntömuutosehdotus.
- Kilpa-autossa olevien alkuperäisten ikkunalasien käyttöön koskeva sääntöjen tarkennus kuljettajakyselyn perusteella.
LAJIRYHMÄN KOKOUKSESSA KÄSITELLYT MUUT ASIAT
Kansalliset kilpailut
Keskusteltiin ensiapu- ja ensivastevaatimuksista kansallisissa kilpailuissa. Todettiin, että vaativuustaso määräytyy vähintään yleisötapahtuman luvan mukaisesti.
Kuljettajakyselyn tulokset
Kuljettajakysely toteutettiin kauden valmistelua varten, ja sen tavoitteena oli kartoittaa kuljettajien näkemyksiä sekä kerätä tietoa mahdollisista sääntömuutostarpeista. Kyselyyn saatujen vastausten perusteella lajiryhmä tunnisti useita konkreettisia kehityskohteita erityisesti sääntöjen teknisellä puolella. Vastaukset tarjosivat myös arvokasta ymmärrystä kuljettajien kokemuksista ja haasteista, jotka tullaan jakamaan myös osakilpailujen järjestäjille ennen kauden alkua.
Kysely osoitti, että kuljettajakunta on hyvin aktiivinen ja valmis antamaan palautetta. Useat säännöt koetaan selkeiksi, mutta osa kaipaa täsmennystä arjen sujuvuuden ja turvallisuuden parantamiseksi.
Kysely nähtiin hyödyllisenä työkaluna, joka auttaa lajiryhmää tekemään päätöksiä jo ennen kauden alkua.
Tekniikka ja lajisäännöt
Tekniikan lajiryhmä on ottanut työn alle sammutusjärjestelmissä käytettävän aineen (AFFF / AFFF-AR) mahdolliset muutokset ja täsmennykset.
Lisäksi keskusteltiin katsastuskorttien eroista ja siitä, tulisiko kortit yhdenmukaistaa tiettyyn määräaikaan mennessä. Asia jää jatkovalmisteluun, ja mahdollinen muutos liittyy myös laajempiin teknisiin tarkennuksiin.
Seuraava lajiryhmän kokous
Seuraava kokous järjestetään to 23.4.2026 klo 18-20 Teamsissä.
Yhteystiedot

Nora Toivonen
Lajivastaava
+358 50 573 5639
nora.toivonen@autourheilu.fi

