Uutiset
Driftingkausi starttaa FlyingFinn.tv:ssä - viikonlopun livelähetykset katsottavissa maksutta!
25.4.2025
AKK:n hallitus kokoontui 25.4.2025 etäyhteydellä - valmennuksen kehitysprojekti käynnistyy ja kypärästandardit päivittyvät
25.4.2025
Škoda Motorsport Suomi etsii tiimiinsä nuoria rallilupauksia SM-kaudelle 2026
24.4.2025
Menestyksen polku: AKK ja KIHU yhdessä autourheilijoiden kehityksen tukena
18.4.2025
Karting Flying Finn Juniori Cup kalenterimuutos - lisämääräys no2 julkistettu
16.4.2025
Ehdokkaiden ennakkoilmoittautuminen avattu – jäsenkysely nosti esiin selkeitä odotuksia tulevalle puheenjohtajalle
15.4.2025
Keski-Suomen seuroja Seurakehitystiellä - Nuorille tilaa kokeilla erilaisia rooleja
14.4.2025
KITI-järjestelmässä huoltokatkoksia tiistaina 15.4.2025
14.4.2025
Kartingin lajiryhmän kuulumisia 3/25
11.4.2025
AKK mukana American Car Show`ssa pääsiäisenä - voita lippu tapahtumaan
9.4.2025
Kartingin päätoimitsijan verkkokoulutus julkaistu verkkokoulutusjärjestelmässä
26.1.2023
Kartingin päätoimitsijakoulutuksen suorittaminen on jatkossa mahdollista Liiton verkkokoulutusjärjestelmän kautta. Ilmoittautuminen verkkokoulutukseen ja koulutusmaksun suoritus on mahdollista kirjautumalla KITI-järjestelmään.
Tähän verkkokoulutukseen voi osallistua kartingin 1-tason päätoimitsijalisenssiään uusiva harrastaja. Verkkokoulutus ei ole käytössä ensimmäistä kertaa kartingin 1-tason päätoimitsijalisenssiä hakevalle harrastajalle.
Kartingin päätoimitsijan verkkokoulutuksessa käydään läpi eri päätoimihenkilöiden tehtävät, kilpailun järjestäminen, kilpailuluvat, ympäristöasiat, kilpailutapahtumien läpivienti sekä kerrotaan Liiton toimintamalleista ja arvoista. Koulutuksen tavoitteena on koulutettujen toimihenkilöiden myötä saada toteutettua hyvin järjestettyjä sääntöjen mukaisia kilpailutapahtumia.
Koulutuksen voi suorittaa omaan tahtiin, mutta kuitenkin 30 päivän sisällä ilmoittautumisesta. Suoritettu koulutus on voimassa viisi (5) vuotta suorituspäivästä ja sitä voi käyttää kartingin 1-tason päätoimitsijalisenssin uusimiseen. Suoritus kirjautuu KITI-järjestelmään automaattisesti läpäistyäsi materiaalin. Koulutus koostuu 13 eri osiosta, joista jokaisen lopussa on harjoitustehtäviä.
Ohjeen verkkokoulutukseen ilmoittautumiseen löydät tästä.
Verkkokoulutus alkaa introlla. Oikeassa reunassa näkyy aina yhteyshenkilön tiedot sekä edistymisen seuranta.
Yhteystiedot

Mia Vihavainen
Lajivastaava
050 528 3022
mia.vihavainen@autourheilu.fi