Uutiset
Hallituksen vuoden viimeisen kokouksen kuulumiset
5.12.2025
Offroadin harrastajakysely kaudesta 2025
5.12.2025
AKK:n toimitusjohtaja siirtyy uusiin tehtäviin – työ suomalaisen autourheilun vahvistamiseksi jatkuu
4.12.2025
Lisenssikauppa kaudelle 2026 on avattu
4.12.2025
Säännöt kaudelle 2026 on julkaistu
3.12.2025
EM-talvirallia suunnitellaan Itä-Suomeen – talousvaikutukset miljoonia euroja
3.12.2025
Driftingin lajiryhmä valittu - uusia panostuksia lajin kehittämiseen
2.12.2025
Kutsu kartingharrastajille ja vanhemmille: Tervetuloa Karting SM -tiedotustilaisuuteen
29.11.2025
Luottamushenkilöiden matka- ja kululaskujen käsittely siirtyy Visma Expensen kautta tehtäväksi
28.11.2025
Kartingin pienten luokkien rengastoimittajien kilpailutus avattu
25.11.2025
The Gran Turismon uusitut kilpailusäännöt
12.4.2018
AKK:n hallitus käsitteli The Gran Turismo-luokan kilpailusääntöjä kokouksessaan 22.3. ja päätti palauttaa kilpailusääntöjen kohdat 2.4.2 ja 2.5. Aikatasoitus uudelleen käsiteltäväksi. Palautuksen keskeinen syy oli se, että aikatasoitus tulee suorittaa pakollisen varikkopysähdyksen yhteydessä. Tutkittuaan erilaisia vaihtoehtoja tämän käytännön toteuttamiseksi The Gran Turismon työryhmä löysi ratkaisun ja esitti sitä AKK:n hallitukselle. Hallitus hyväksyi nämä uudistetut kilpailusäännöt sähköpostitse.
Ratavarikolla työskentelee faktatuomareiksi nimetyt toimihenkilöt, joiden ainoa tehtävä The Gran Turismo-luokan ensimmäisen lähdön aikana on toteuttaa ja valvoa aikatasoituksen suorittaminen. Varikkomuurilta tullaan näyttämään kilpailijalle näyttötaulua, jossa näkyy kilpailijan numero, sekä suoritettavan aikatasoituksen kesto digitaalisella kellolla. Toimihenkilö joka näyttää pysäyttämismerkkiä kilpailijalle taululla myös valvoo kyseisen kilpailijan pysäytyksen keston ja käynnistää näyttötaulussaan olevan kellon samalla hetkellä kun ko. kilpailija pysäyttää autonsa varikkosuoralle. Näyttötaulun kellon sekunnit vähenevät ja kuljettaja pystyy seuraamaan sitä pysähdyksen ajan. Kilpailijalla on oikeus lähteä ratavarikolta takaisin suorittamaan lähtöään vasta, kun näyttötaulun sekunnit ovat nollassa.
The Gran Turismon työryhmä käsitteli samassa yhteydessä aikatasoituksen kestoja konsultoituaan luokan kuljettajia ja päätyi muuttamaan niitä. Maksimi pysähdyksen kesto väheni 25 sekuntiin, laskien siitä kronologisesti alaspäin sijaan 10. saakka.
Uudistettuihin The Gran Turismo-luokan urheilusääntöihin pääset tutustumaan TÄSTÄ.
AKK-Motorsport ry/Rata-ajon lajiryhmä
