Uutiset
Sääntömuutosesitysten aika vuodelle 2027 on käsillä
1.4.2026
Flying Finn Future Star ja SM-mitalisti Aatu Hakalehto siirtyy rallin EM-sarjaan
31.3.2026
Karting SM sarjasäännöt 2026 julkaistu ja sarjailmoittautuminen avattu
31.3.2026
Driftingin lajiryhmän kuulumisia 3/2026
30.3.2026
Kartingin pienten luokkien Cadet, Micro ja Raket rengasmerkki valittu kausille 2026-2027
27.3.2026
Liiton hallituksen kuulumisia
27.3.2026
Turbotekniikka Oy Drift SM-sarjan yhteistyökumppaniksi
27.3.2026
AKK:n urheilutoimen uudet toimenkuvat voimaan 1.4.2026
25.3.2026
Seurojen parhaat käytännöt jakoon – yhdessä vahvempi autourheilu
25.3.2026
Kuokkalan Kartano jatkaa Secto Rally Finlandin Juhlavuoden Harju Premium VIP-elämysten catering-kumppanina
25.3.2026
Toni Vilanderin kiitos suomalaiselle autourheiluyhteisölle
27.10.2025
Haluan kiittää koko autourheiluperhettä luottamuksesta, jonka osoititte minulle valitsemalla minut AKK-Motorsport ry:n puheenjohtajaksi kaudelle 2026–2027. Tämä on suuri kunnia – ja samalla iso vastuu, jonka otan vastaan nöyränä, mutta päättäväisenä.
Olen saanut elää autourheilua koko elämäni, ja nyt on minun vuoroni antaa lajille takaisin. En hakenut tätä tehtävää oman egoni takia, vaan siksi, että suomalaisen autourheilun suunta ja yhteishenki voivat olla vieläkin vahvempia. Meillä on valtavasti potentiaalia – osaamista, intohimoa ja tahtoa – ja nyt on aika yhdistää nämä
voimavarat yhteisen päämäärän alle.
Teemani “Autourheilu ensin” tiivistää ajatteluni: kaikki päätökset ja kehittämistyö on tehtävä lajin etu edellä. Kabinettipäätösten ja kuppikuntien aika on ohi. AKK:n ja kentän välille on rakennettava aito yhteys, jossa tieto, päätökset ja vastuu liikkuvat avoimesti molempiin suuntiin.
Varsinainen työni puheenjohtajana alkaa 1. tammikuuta 2026, mutta käytän nämä loppuvuoden viikot tutustuakseni perusteellisesti AKK:n nykytilanteeseen, hallitustyöhön ja talon sisäisiin prosesseihin. Haluan aloittaa tehtäväni hyvin valmistautuneena ja ymmärtäen, missä olemme nyt – ja mitä voimme yhdessä rakentaa seuraavaksi.
Tiedän, että edessä on paljon työtä. Lajin sisäiset rajat, hallinnon selkeyttäminen, yhteishengen palauttaminen ja tulevaisuuden turvaaminen vaativat aikaa, kuuntelua ja rohkeita päätöksiä. Mutta uskon, että yhteistyöllä ja avoimuudella nämä asiat voidaan hoitaa – ja vieläpä hyvällä fiiliksellä.
Aion pitää yhteyden kenttään aktiivisena. Tulevien kuukausien aikana etsimme tapoja, joilla voimme luoda luontevia kanavia keskustelulle seurojen, harrastajien, toimitsijoiden ja urheilijoiden kanssa. Haluan kuulla teidän näkemyksiänne ja kokemuksianne – ilman niitä tätä työtä ei voi tehdä oikein.
Autourheilu on yhteisö, jota rakennetaan yhdessä. Kiitos vielä luottamuksesta ja tuesta – tehdään tästä hyvä matka koko suomalaiselle autourheilulle.
Toni Vilander
AKK-Motorsport ry:n hallituksen puheenjohtaja 1.1.2026 alkaen
Yhteystiedot

Katja Lindman
Viestintäpäällikkö
044 7360 325
katja.lindman@autourheilu.fi
