Uutiset
Kartingin lajiryhmän kuulumisia 6-25
18.6.2025
AKK aloittaa kilpailutuksen ja pyytää tarjouksia laitetoimittajilta Karting SM-sarjaan
18.6.2025
Rata-ajon lajiryhmän kuulumisia 5/2025 ja 6/2025
18.6.2025
AKK Sports Oy:n hallitus valittu – Pasi Mäenpää jatkaa puheenjohtajana ja Arto Tolvanen uutena jäsenenä
14.6.2025
KymiRing tositoimiin – Ensimmäinen kansainvälinen kilpailu RallyX starttaa
13.6.2025
Jokkis SM Liiga 2025 kilpailun asetus julkaistu
13.6.2025
Kiinnostaako SM rallien ytimessä toimiminen?
12.6.2025
Mobilia ja AKK tiivistävät yhteistyötään – rallikansa hyötyy konkreettisista eduista
12.6.2025
EU-tukea kerhotoiminnan kehittämiseen – Pohjois-Hämeen Urheiluautoilijat sai rahoituksen uudelle kerhotilalle
12.6.2025
Ajoneuvoharrastajat ja moottoriurheilun edustajat varoittavat ELV-asetuksen vaikutuksista
11.6.2025
AKK aloittaa kilpailutuksen ja pyytää tarjouksia laitetoimittajilta Karting SM-sarjaan
18.6.2025
Kaudelle 2026 ja tuleville vuosille yksi mahdollinen kehityssuunta on sarjan ajaminen academy tyyppisesti vuokramoottoreilla, jotka moottoritoimittaja toimittaa kuhunkin kilpailuun kilpailijoiden käyttöön. Tavoitteena on luoda kilpailijoille mahdollisimman tasaväkistä kilpailua yhdenmukaisella ajokalustolla (rungot vapaat) sekä saada kilpailemiseen liittyvät kalustokustannukset alhaisiksi. Yksityyppikalustoa haetaan erityisesti Junior- ja Senior -luokkiin. Tarkoituksena on, että Mini60- ja KZ2 -luokat jatkaisivat ennallaan.
Toiveena on, että moottori on suoravetoinen OK-N / OKN-J tai toissijaisesti OK / OKJ-luokan moottori. Myös muita moottorityyppejä voi kuitenkin tarjota. Kaluston tarjoajan tulee määrittää, mitä kokonaisuuteen kuuluu (esim. moottori, kaasutin, pakoputkisto). Lisäksi tulee esittää, kuinka laitteiston toimitus, huolto ja ylläpito toteutuu. Tarjoaja voi esittää konseptia myös suuremmasta kokonaisuudesta, mikä voi sisältää mahdollisen rengastoimituksen sekä mahdollista SM-sarjan promotointia.
Tarjouspyynnön ensimmäisessä vaiheessa sopimuksen yksityiskohtia ei ole haluttu määritellä liian tarkasti, vaan pyydämme avoimia tarjouksia niillä reunaehdoilla, joihin laitteistotoimittaja haluaa ja voi sitoutua. Tarkoituksena on kuitenkin toteuttaa menestyvää konseptia useampia vuosia.
AKK esittää toiseen vaiheeseen hyväksytyille toimijoille tarkemmin määritetyt ehdot tarjouksille. Hankintakilpailutuksen toiseen vaiheeseen valitaan enintään viisi soveltuvinta ensimmäiseen vaiheeseen osallistunutta.
AKK varaa oikeuden olla valitsematta laitteistotoimittajaa lainkaan.
Pyydämme kirjallisia tarjouksia 13.7.2025 mennessä osoitteeseen henri.karjalainen@autourheilu.fi
Lisätietoja antaa tarvittaessa: Heidi Borg, heidi.borg@autourheilu.fi, 045 209 5499
Yhteystiedot
Heidi Borg
Urheilutoimenpäällikkö
045 2095 499
heidi.borg@autourheilu.fi

Henri Karjalainen
Lajivastaava
050 546 0500
henri.karjalainen@autourheilu.fi