Uutiset
Mielipiteesi on meille tärkeä - kiitos, kun vastaat jäsenkyselyyn
6.5.2026
FRC sarjan lisämääräys no2 - Sarjailmoittautumisaikaa on jatkettu
5.5.2026
Rallicross SM 2026 lisämääräys 3. koskien V1600 luokan renkaita on julkaistu
5.5.2026
Rallin SM-sarjan sääntöihin on julkaistu lisämääräys 3
4.5.2026
Rengasvalmistajien SM-sarja uutena konseptina Rallin SM -sarjaan – mukana Michelin, Pirelli ja MRF
4.5.2026
Crosskart Xtrem Junior -luokan iskunvaimentimen säännön tulkinta
29.4.2026
Crosskart SM -sarjan lisämääräys no. 2 - Sarjailmoittautumisaikaa jatkettu ja finaalin lähtöjärjestyksen valitsemista tarkennettu
29.4.2026
Seuroille valmiita somemateriaaleja jäseneduista kertomiseen – hyödynnä ja ota käyttöön
28.4.2026
St1 AKK:n kumppaniksi – jäsenille kohdennettuja etuja arkeen St1 Way -sovelluksen kautta
28.4.2026
Kemoran vappuperinne jatkuu – jokkiksen Asfalttikunkkuun yli 1300 ilmoittautumista
27.4.2026
AKK-Motorsport ja Fixus laaja-alaiseen yhteistyöhön 2021
15.12.2020
Autourheilun lajiliitto AKK-Motorsport on solminut Suomen johtavan autovaraosa-, lisävaruste- ja huoltopalveluketju Fixusen kanssa kattavan yhteistyösopimuksen. Yhteistyö näkyy ensi vuonna peräti neljässä arvosarjassa – Ralli SM, Rata SM, Rallicross SM ja digitaalisen autourheilun arvosarjat.
AKK-Motorsportin markkinointiyhtiön kaupallinen johtaja Petteri Nikkanen on tyytyväinen syntyneeseen sopimukseen.
– Hienoa päästä yhteistyöhön alansa vahvimman toimijan kanssa. Fixuselle tärkeät arvot, kuten välittömyys, reiluus ja tehokas palveluasenne ovat juuri oikeita lähtökohtia tarjota yhdessä suomalaiselle yleisölle autourheiluelämyksiä.
Fixusen ketju- ja markkinointipäällikkö Tuomo Koukkari näkee uudessa yhteistyökumppanuudessa monia positiivisia asioita.
– Yhteistyö sopii erittäin hyvin Fixus-ketjun tavoitteisiin, kuten tunnettuuden kasvattamiseen ydinkohderyhmässä sekä ketjun kotimaisuuden, kattavuuden ja paikallisen yrittäjyyden esiin tuomiseen luontaisessa toimintaympäristössä.
Sopimus on kestoltaan 1+1-mittainen.
Lisätiedot:
AKK Sports Oy
Petteri Nikkanen, kaupallinen johtaja
petteri.nikkanen@autourheilu.fi, p. 040 3580 533
Fixus / Koivunen Oy
Tuomo Koukkari, ketju- ja markkinointipäällikkö
tuomo.koukkari@koivunen.fi, p. 010 6501 217
AKK:ssa johdetaan, hallinnoidaan, kehitetään ja toteutetaan suomalaista autourheilua sekä edistetään suomalaisen autourheilun asemaa ja näkyvyyttä sekä kansallisesti että kansainvälisesti, eettisten ja kestävää kehitystä tukevien periaatteiden mukaisesti. AKK:n muodostavat autourheilun kansallinen lajiliitto AKK-Motorsport ry sekä lajiliiton 100% omistama markkinointiyhtiö AKK Sports Oy. Kansallinen lajiliitto on kansainvälisen autourheiluliiton FIA:n oikeuksienhaltija Suomessa. Markkinointiyhtiön suurimpana vuosittaisena projektina on rallin MM-sarjan Suomen osakilpailun järjestäminen. Lisäksi yhtiö myy tv-tuotantopalveluja.
Fixus-ketjuun on sitoutunut 164 itsenäistä suomalaista varaosakauppiasta sekä 214 huoltokorjaamoyrittäjää. Ketju palvelee asiakkaitaan valtakunnallisesti aina Hangosta Ivaloon ja Maarianhaminasta Ilomantsiin.
Kuva: Taneli Niinimäki/AKK

