Uutiset
Rallin, F-Cupin ja HRT:n sarjasäännöt julkaistaan ensi viikolla.
31.10.2025
Plus Katsastus ja AKK Sports Oy jatkavat yhteistyötä - vastuullinen ajaminen ja autourheilu kohtaavat
30.10.2025
Seuratoiminnan kehittämistuki uudistuu
29.10.2025
Rallin päätoimitsijoiden jatkokoulutus 8.11.2025 Laukaassa
28.10.2025
Tekniikan lajipäivä ( päätoimitsijakoulutus) Tampereella 22.11.2025
28.10.2025
Heli Korkeila – Ralliperheen vahva tekijä, joka tekee vapaaehtoistyötä rakkaudesta lajiin
28.10.2025
Jokkiksen SM kilpailut 2027
28.10.2025
AKK:n liittokokous Jyväskylässä: uusi puheenjohtaja, avoimuutta ja yhteistä suuntaa tulevaisuuteen
27.10.2025
Ilmoittaudu rallin lajipäivään 22.11.2025 Vantaalle
27.10.2025
Toni Vilanderin kiitos suomalaiselle autourheiluyhteisölle
27.10.2025
AKK:n hallituksen kokous 6/2016, 16.8.
19.8.2016
AKK:n hallituksen kokous 16.8.2016.
Lajiryhmien pöytäkirjat
Kokouksessa käsiteltiin seuraavat lajiryhmien pöytäkirjat: Historic 3/16, Autosuunnistus 4/16
Lisäksi käsiteltiin esitykset seuraavista: Karting, Jokamiehenluokka, Rallisprint ja Koulutustyöryhmä
Historic
Hallitus käsitteli ja hyväksyi Historic Rally Trophyn sarjasäännöt kaudelle 2017. Säännöt julkaistaan erikseen liiton www-sivuilla.
Jokamiehenluokka
Hallitus hyväksyi lajiryhmän sääntömuutosesityksen koskien suojatarjousten tekoa tilanteessa, jos kilpailija on joutunut sairaalaan. Tarkennuksena sääntöön, että ko. henkilö on nimettävä ja hänellä tulee olla sääntöjen vaatimat lisenssi ja tutkinto voimassa.
Hallitus hyväksyi lajiryhmän esityksen, että EVK SM nuorten luokkaa ei ajeta ja että EVK SM pidetään samana viikonloppuna Nuorten ja Naisten SM kilpailun kanssa.
Toimitsijauudistus
Hallitus palautti toimitsijauudistuksen kokonaisuuden koulutustyöryhmälle viimeisteltäväksi. Asian käsittelyä jatketaan seuraavassa kokouksessa.
Muut asiat
Liittovaltuuston sääntömääräinen syyskokous pidetään 12.11.2016.
Pääsihteerin ja toimitusjohtajan katsaus
Pääsihteeri Anssi Kannas esitteli katsauksessaan liiton talousseurantaraportin sekä katsauksen muiden ajankohtaisasioiden osalta. Toimitusjohtaja Tatu Lehmuskallio esitteli AKK:n tilannekatsauksen ja ajatuksia tulevaisuuden suuntaviivoista hallitukselle.
Hallituksen seuraava kokous 21.9.2016. Esitykset hallitukselle tulee toimittaa viimeistään viikkoa ennen kokousta. Lajiasiat tulee toimittaa ao. lajiryhmälle.
Läsnä kokouksessa: Juhani Pakari (pj.), Aulis Ahonen, Riku Bitter, Lasse Koski, Esko Mäkinen, Markku Pietilä ja Nina Suvanto. Lisäksi kutsuttuna Sakari Klemola (liittovaltuuston pj.)
Läsnä toimistosta: Anssi Kannas (pääsihteeri) ja Tatu Lehmuskallio (toimitusjohtaja)
