Uutiset
KymiRing tositoimiin – Ensimmäinen kansainvälinen kilpailu RallyX starttaa
13.6.2025
Jokkis SM Liiga 2025 kilpailun asetus julkaistu
13.6.2025
Kiinnostaako SM rallien ytimessä toimiminen?
12.6.2025
Mobilia ja AKK tiivistävät yhteistyötään – rallikansa hyötyy konkreettisista eduista
12.6.2025
EU-tukea kerhotoiminnan kehittämiseen – Pohjois-Hämeen Urheiluautoilijat sai rahoituksen uudelle kerhotilalle
12.6.2025
Ajoneuvoharrastajat ja moottoriurheilun edustajat varoittavat ELV-asetuksen vaikutuksista
11.6.2025
Aatu Hakalehto on vuoden 2025 Flying Finn Future Star – tähtäimessä onnistunut Secto Rally Finland
6.6.2025
Flying Finn Tour tapahtuma lauantaina Kiuruvedellä
5.6.2025
Pilotti kevennetystä kansallisen tason rallikilpailusta
4.6.2025
Ostarjoustarkastus 17.-18.5.2025 Markun Kello ja Koru JM
3.6.2025
EU-tukea kerhotoiminnan kehittämiseen – Pohjois-Hämeen Urheiluautoilijat sai rahoituksen uudelle kerhotilalle
12.6.2025
Pohjois-Hämeen Urheiluautoilijat ry on saanut EU:n maaseuturahoitusta uuden kerhotilan hankintaan ja pystyttämiseen.
Hanketta on rahoittanut Leader PoKo ry, ja se on osa laajempaa maaseutuohjelmaa, jonka tavoitteena on tukea alueellista kehittämistä, yhteisöllisyyttä ja harrastusmahdollisuuksia. Tukea saaneen seuran esimerkki osoittaa, kuinka myös autourheiluseurat voivat hyödyntää EU:n tarjoamia rahoitusmahdollisuuksia toiminnan kehittämiseen.
Uusi toimistorakennus nousi rata-alueelle jo viime kesänä, ja hanke jatkuu vielä lokakuun loppuun saakka. Seuran tavoitteena on paitsi kehittää ja laajentaa omaa kerhotoimintaa, myös vahvistaa yhteistyötä muiden seurojen ja alueen toimijoiden kanssa sekä käynnistää pitkäjänteistä nuorisotoimintaa.
– Reilu vuosi sitten aloitimme hankkeen, jonka tarkoituksena on kehittää kerhotoimintaamme monella tapaa. Työ jatkuu edelleen, ja mukaan mahtuu vielä innokkaita talkoolaisia, seura kertoo Facebook-kanavassaan.
Kyseessä on yleishyödyllinen investointihanke, joka on tyypillinen Leader-rahoituksen muoto yhdistyksille. Näitä tukia voidaan hakea muun muassa kerhotilojen, varikkoalueiden tai ratojen pienimuotoiseen kehittämiseen – ja koska suurin osa autourheilutoiminnasta tapahtuu maaseudulla, ovat seurat luontevia hakijoita.
Tukea kannattaa hakea – ja apua on saatavilla
EU:n maaseuturahoitusta voi hakea oman alueen Leader-ryhmän kautta. Hakuprosessia ei tarvitse hoitaa yksin: liikunnan aluejärjestöt tarjoavat tukea, ja mukana on myös EU-hankkeisiin erikoistuneita asiantuntijoita.
Liiton seurapalvelupäällikkö Riikka Lahti (riikka.lahti@autourheilu.fi) auttaa myös mielellään autourheiluseuroja hankkeissa alkuun ja oikean tiedon lähteille.
Yhteystiedot

Katja Lindman
Viestintäpäällikkö
044 7360 325
katja.lindman@autourheilu.fi