Uutiset
Täydennyshaku kuuteen laji/työryhmään - vaikuta oman lajisi tulevaisuuteen
10.7.2026
Päätoimitsijalisenssin haltija! Lunasta henkilökohtainen rallipassisi Secto Rally Finland 2026 -tapahtumaan!
7.7.2026
Luka Sammalisto jälleen voitokas Formula 4-sarjassa Italiassa
6.7.2026
Jokkiksen suomenmestaruudet ratkesivat kahdessa SM-kilpailussa
2.7.2026
Hae mukaan! FIA Girls on Track Finland Jyväskylässä 30.7.2026 innostaa tyttöjä ja nuoria naisia autourheilun pariin
2.7.2026
Haetaan Secto Rally Finlandiin vapaaehtoisia Flying Finn karting-radan pyörittämiseen 29.7.-1.8.2026
1.7.2026
Rallicrossin EM-sarja jatkuu Ruotsissa – Juha Rytkönen: ”Tätä kilpailua olen odottanut”
30.6.2026
Driftingin SM-sarjat jatkuvat Hyvinkäällä viikonloppuna - Fure Pro2 -luokassa tiukka mitalitaisto
30.6.2026
Lipunmyynti avattu - Mestareiden Ilta 2026 kokoaa suomalaisen autourheiluväen juhlimaan 75-vuotista taivalta
30.6.2026
Tommi Hallman taisteli Eldoran ovaalilla toiseksi - "Kovempaa ei tuolla autolla pääse"
29.6.2026
F-Cup 2024 - Sarjasäännöt ja kilpailukalenteri julkaistu (korjaus 15.11.2023)
10.11.2023
Sarjasäännöt korjattu 15.11.2023
Perinteinen kotimaisen ralli-autoilun urheilullinen harrastesarja F-Cup tulee vahvana jälleen kaudelle 2024!
Sarjassa tullaan kilpailemaan kuusi hienoa osakilpailua, joista kaksi talvella ja neljä kesäkaudella. AKK:n Rallin Lajiryhmä on työstänyt sarjasääntöjä läpi kesän ja syksyn, huomioiden mahdollisimman tehokkaasti kauden 2023 aikana kilpailijoilta kerättyä palautetta, ja sen myötä toteuttanut sarjaan tiettyjä muutoksia.
Alunperin sarjaan suunniteltu MM-rallin yhteydessä ajettava Vetomies-kilpailu herätti paljo keskustelua ennakkoon, johon reagoitiin kyseisen kilpailun korvaamisella toisella osakilpailulla. Hakuajan päätteeksi voidaan ilolla todeta, että sarjaan löytyi erittäin mielenkiintoinen uusi osakilpailu, jonka toteutuksesta vastaa Imatran Urheiluautoilijat ry, ja kyseessä on perinteinen "Imatraralli" (kilpailun virallinen nimi tarkentuu myöhemmin), joka kilpaillaan kesäkauden avaustapahtumana.
F-Cup 2024 kilpailukalenteri on seuraava:
27.1. JMK-Ralli (AUK Jämsän Äijät)
2.3. XXI Kangasniemi Ralli (AL Kangasniemi)
11.5. F-Cup Imatra (Imatran UA)
8.6. XLVII Rantaralli (Naantalin Seudun UA)
14.9. Kuopio Ralli (Kuopion UA)
12.10. RDT Ralli, (Rally Drivers Team)
F-Cup 2024 sarjasäännöt voit ladata tästä. Sarjan ilmoittautuminen avataan KITI-järjestelmässä viimeistään viikon 47 aikana.
Sarjasääntöjen keskeismmät muutokset kaudelle 2024:
- Senioreiden Ikärajan nousu 55-vuoteen
- Senioreiden jako "pimeään" ja "nuottiin"
- Nuorten oma Cup-sarja V1600 autoilla "pimeään"
- "Junnucupin" paluu
- 4-vetocupin avaaminen kaikille Rallin Lajisäännön mukaisille autoille
- V1600 Cup "Vanhemmille V-autoille"
- Sarjaluokkiin voi osallistua myös "ulkopuoliset", jotka ei kuitenkaan vaikuta pisteisiin, ja lähtöpaikat sarjakilpailijoiden jälkeen
- Pistelaskun uudistus
- Korotetut pisteet kilpailijan valitsemassa kilpailussa
- Rengasrajoitusten poistuminen
Kaikki muutokset ja sarjan yhteystiedot löytyy sarjasäännöistä, jotka voit ladata aiemmin esitetystä linkistä.
