Uutiset
Laji- ja työryhmähaku kaudelle 2027-2028 on päättynyt. Nyt voit vaikuttaa.
6.8.2026
Kysely jokkisharrastajille, kysely avoinna 2.9.2026 asti
3.8.2026
Innostusta, uusia kokemuksia ja esikuvia – FIA Girls on Track Finland rohkaisi 57 tyttöä mukaan autourheiluun
2.8.2026
AKK selvittää ratapuolen mahdollista promoottorimallia – keskustelutilaisuus sidosryhmille Kemorassa 21.8.2026
1.8.2026
Kalle Rovanperä ja Jonne Halttunen palaavat yhdessä EK1 Harjulle torstaina
28.7.2026
Anna palautetta - rata-ajon kilpailutoiminnan kehittäminen kaudelle 2027
28.7.2026
Aatu Hakalehto toinen Puolan EM-rallissa
27.7.2026
Sponssipörssi tiedottaa: Ilmainen sponsorointikoulutus – opi hankkimaan sponsoreita
24.7.2026
Rata-ajon lajiryhmän kuulumisia 6/2026
23.7.2026
Luka Sammalisto podiumille Paul Ricardilla – epäonni päätöskilpailussa maksoi sarjajohdon
21.7.2026
FIA HTP (Historic Technical Passport)-passien käyttö AKK-Motorsport ry:n luvilla toteutetuissa kilpailuissa
20.11.2023
Korjattu 20.11.2023 klo 13:00
AKK-Motorsport ry:n Historic Lajiryhmä ja Hallitus ovat päättäneet, että vanhentuneiden FIA HTP-passien käyttö ei ole enää mahdollista kauden 2025 alusta. Näin ollen kaikissa Historic-autoissa tulee olla voimassaoleva ”FIA-passi” kilpailtaessa AKK:n alaisissa kilpailuissa eri lajeissa. Päätöksellä halutaan korostaa AKK:n sitoutumista kansainväliseen, FIA:n ylläpitämään Historic-järjestelmään.
FIA HTP passi käytännössä tekee autosta AKK:n ja FIA:n sääntöjen mukaisen Historic-kilpa-auton. Ilman passia, autot eivät ole nykyisin tunnetun Historic-kilpakulttuurin mukaisia. Historic Lajiryhmä haluaa korostaa, että kyseessä on ennen kaikkea kilpailijan oikeusturvan kannalta erittäin tärkeä dokumentti, jolla pystytään todentamaan auton tekniset yksityiskohdat ja näin ollen sääntöjenmukaisuus ja vastaavuus auton ikäkauteen.
Lisäksi lajiryhmä haluaa todeta, että voimassaoleva passi on autolle ”arvodokumentti” ja "aitoustodistus", joka lisää auton arvoa, joka korostuu auton myyntitilanteessa.
Uuden FIA HTP-passin hinta tilaajalle on 594 euroa (sisältäen FIA:n osuuden), mutta mikäli passin haluaa uusia, on hinta puolet uuden passin hinnasta, eli 297 euroa (sisältäen FIA:n osuuden). Lisäksi tilaaja kattaa passittajan matkakustannukset AKK:n matkustusohjeen mukaisesti.
