Uutiset
Kartingin FIA Arrive & Drive Euroopan kilpailuun edullisempi osallistuminen AKK:n nimeämille kilpailijoille - hae mukaan
8.6.2026
Jatkuva liikennevakuutus hyväksytään jälleen kilpailukäyttöön myönnettävän siirtoluvan yhteydessä.
5.6.2026
Endurance CUP -osakilpailuissa mukana 3 tunnin kilpailut
5.6.2026
Hae mukaan lajiryhmään - vaikuta oman lajisi tulevaisuuteen
4.6.2026
Hae mukaan! FIA Girls on Track Finland Jyväskylässä 30.7.2026 innostaa tyttöjä ja nuoria naisia autourheilun pariin
4.6.2026
Rallicross lajiryhmän kuulumisia 5/2026
3.6.2026
Peetu Piira lähtee Kouvolaan SM-kolmosena – testipäivä toi lisää luottoa haastavalle radalle
3.6.2026
Drift Masters -tähdet Heinonen ja Keski-Korpi driftingin Koneita.com Pro SM-avaukseen Ouluun
2.6.2026
Flying Finn 100 -hankkeen perintö elää – kartingautojen nykytilanne selvitetään seuroilta
2.6.2026
Driftingin lajiryhmän kuulumisia 5/2026
2.6.2026
FIA HTP (Historic Technical Passport)-passien käyttö AKK-Motorsport ry:n luvilla toteutetuissa kilpailuissa
20.11.2023
Korjattu 20.11.2023 klo 13:00
AKK-Motorsport ry:n Historic Lajiryhmä ja Hallitus ovat päättäneet, että vanhentuneiden FIA HTP-passien käyttö ei ole enää mahdollista kauden 2025 alusta. Näin ollen kaikissa Historic-autoissa tulee olla voimassaoleva ”FIA-passi” kilpailtaessa AKK:n alaisissa kilpailuissa eri lajeissa. Päätöksellä halutaan korostaa AKK:n sitoutumista kansainväliseen, FIA:n ylläpitämään Historic-järjestelmään.
FIA HTP passi käytännössä tekee autosta AKK:n ja FIA:n sääntöjen mukaisen Historic-kilpa-auton. Ilman passia, autot eivät ole nykyisin tunnetun Historic-kilpakulttuurin mukaisia. Historic Lajiryhmä haluaa korostaa, että kyseessä on ennen kaikkea kilpailijan oikeusturvan kannalta erittäin tärkeä dokumentti, jolla pystytään todentamaan auton tekniset yksityiskohdat ja näin ollen sääntöjenmukaisuus ja vastaavuus auton ikäkauteen.
Lisäksi lajiryhmä haluaa todeta, että voimassaoleva passi on autolle ”arvodokumentti” ja "aitoustodistus", joka lisää auton arvoa, joka korostuu auton myyntitilanteessa.
Uuden FIA HTP-passin hinta tilaajalle on 594 euroa (sisältäen FIA:n osuuden), mutta mikäli passin haluaa uusia, on hinta puolet uuden passin hinnasta, eli 297 euroa (sisältäen FIA:n osuuden). Lisäksi tilaaja kattaa passittajan matkakustannukset AKK:n matkustusohjeen mukaisesti.
