Uutiset
AKK:n hallitus valitsi laji- ja työryhmät kaudelle 2027–2028 – osaan ryhmistä avataan täydennyshaku
27.8.2026
Tommi Hallman kesti paineet ja ajoi mestariksi - "Varmasti auttaa uralla eteenpäin"
24.8.2026
Japanista Jyväskylään – vapaaehtoisena Secto Rally Finlandissa
20.8.2026
Crosskart 2027 SM-sarjan kilpailuhakua on jatkettu 30.9. asti
20.8.2026
Historic-rallin harrastaja – kerro näkemyksesi lajin tulevaisuudesta
20.8.2026
Rallicross lajiryhmän kuulumisia 6/2026
19.8.2026
Haetaan kartingin Mestareiden kilpailun järjestäjää
19.8.2026
Kartingin Mini-luokan moottoreista saapunut vuokramoottorimalli-esitys SM-sarjaan
19.8.2026
Karting Flying Finn Juniori Cup lisämääräys no 2 - loppupisteisiin laskettavien finaalien määrät
19.8.2026
KITI-järjestelmässä huoltokatkos tiistaina 18.8.2026
18.8.2026
FIA HTP (Historic Technical Passport)-passien käyttö AKK-Motorsport ry:n luvilla toteutetuissa kilpailuissa
20.11.2023
Korjattu 20.11.2023 klo 13:00
AKK-Motorsport ry:n Historic Lajiryhmä ja Hallitus ovat päättäneet, että vanhentuneiden FIA HTP-passien käyttö ei ole enää mahdollista kauden 2025 alusta. Näin ollen kaikissa Historic-autoissa tulee olla voimassaoleva ”FIA-passi” kilpailtaessa AKK:n alaisissa kilpailuissa eri lajeissa. Päätöksellä halutaan korostaa AKK:n sitoutumista kansainväliseen, FIA:n ylläpitämään Historic-järjestelmään.
FIA HTP passi käytännössä tekee autosta AKK:n ja FIA:n sääntöjen mukaisen Historic-kilpa-auton. Ilman passia, autot eivät ole nykyisin tunnetun Historic-kilpakulttuurin mukaisia. Historic Lajiryhmä haluaa korostaa, että kyseessä on ennen kaikkea kilpailijan oikeusturvan kannalta erittäin tärkeä dokumentti, jolla pystytään todentamaan auton tekniset yksityiskohdat ja näin ollen sääntöjenmukaisuus ja vastaavuus auton ikäkauteen.
Lisäksi lajiryhmä haluaa todeta, että voimassaoleva passi on autolle ”arvodokumentti” ja "aitoustodistus", joka lisää auton arvoa, joka korostuu auton myyntitilanteessa.
Uuden FIA HTP-passin hinta tilaajalle on 594 euroa (sisältäen FIA:n osuuden), mutta mikäli passin haluaa uusia, on hinta puolet uuden passin hinnasta, eli 297 euroa (sisältäen FIA:n osuuden). Lisäksi tilaaja kattaa passittajan matkakustannukset AKK:n matkustusohjeen mukaisesti.
