Uutiset
AKK:n hallitus valitsi laji- ja työryhmät kaudelle 2027–2028 – osaan ryhmistä avataan täydennyshaku
27.8.2026
Tommi Hallman kesti paineet ja ajoi mestariksi - "Varmasti auttaa uralla eteenpäin"
24.8.2026
Japanista Jyväskylään – vapaaehtoisena Secto Rally Finlandissa
20.8.2026
Crosskart 2027 SM-sarjan kilpailuhakua on jatkettu 30.9. asti
20.8.2026
Historic-rallin harrastaja – kerro näkemyksesi lajin tulevaisuudesta
20.8.2026
Rallicross lajiryhmän kuulumisia 6/2026
19.8.2026
Haetaan kartingin Mestareiden kilpailun järjestäjää
19.8.2026
Kartingin Mini-luokan moottoreista saapunut vuokramoottorimalli-esitys SM-sarjaan
19.8.2026
Karting Flying Finn Juniori Cup lisämääräys no 2 - loppupisteisiin laskettavien finaalien määrät
19.8.2026
SM5-luokan kehittämiseen haetaan harrastajien näkemyksiä
18.8.2026
Flying Finn Tour 2022 - hae Flying Finn tapahtuman järjestäjäksi
29.3.2022
Supersuosioon noussut valtakunnallinen kartingkiertue Flying Finn Tour tulee myös tänä kesänä kaupunkien perheille suunnattujen tapahtumien yhteyteen. Seurat voivat vaikuttaa siihen minne Touri laskeutuu, hakemalla sitä omalle paikkakunnalle nyt.
FLYING FINN TOUR 2022
Valtakunnallinen kartingkiertue on erinomainen mahdollisuus tehdä autourheilulajeja tunnetummaksi ja saada uusia harrastajia seuraan. Tämän vuoden tavoitteena on monipuolistaa lajiesittelyä entisestään, kun tapahtumissa tuodaan esille eri tavoin kartingin lisäksi crosskart, pienoisautoilu ja digitaalinen autourheilu. Tämän toivotaan lisäävän seurojen välistä yhteistyötä ja sitä kautta jakavan tapahtumajärjestämisen vastuuta. 2019 vuoden tunnelmia ja tapahtumia voi fiilistellä tämän alta löytyvältä videolta.
HAKEMINEN
Tapahtuman järjestäjäksi voivat hakea kaikki AKK:n alaiset autourheiluseurat, joilla on aktviivista nuorisotoimintaa kartingissa, crosskartissa, pienoisautoilussa tai digitaalisessa autourheilussa.
Hae FLYING FINN TOUR 2022 tapahtuman järjestäjäksi täältä.
Hakuaika 17.3.2022 - 15.4.2022 klo 23.59 asti. Päätös kiertueelle hyväksymisestä voidaan tehdä jo ennen hakuajan umpeutumista, joten hakemisessa kannattaa toimia ripeästi.
VALINTA
Ensisijaisesti valitaan ne seurat, jotka järjestävät Tourin oman paikkakunnan jo olemassa olevien perhekeskeisten tapahtumien yhteyteen mieluiten huhti-syyskuun aikana. Tämä on kustannustehokasta monesta eri näkökulmasta, mutta ennen kaikkea kohderyhmä löytää tapahtumaan automaattisesti. Emme kuitenkaan poissulje seuran kotiradalla järjestettäviä tapahtumia. Hakeminen yhteistyössä useamman seuran kanssa nostaa seuran tapahtuman valitsemista Tourille 2022! Seuralla on mahdollista hakea erilaisia tapahtumatukia (kohdeavustus) tapahtumapaikkakunnalta.
Tourille valitaan yhteensä 10-20 tapahtumaa. Pyrimme suunnittelemaan Tourin siten, että kaikkien seurojen tapahtumat toteutuvat. Esteeksi voi tulla esimerkiksi tapahtumien sama ajankohta etenkin silloin, jos molemmat järjestävät seurat tarvitsevat rataponttooneita. Tämä ratkaistaan tapahtuman vaikuttavuuden mukaan ja lopulta tarvittaessa arvalla.
MUUTA
Liiton tarjoama *tukipaketti;
- Materiaalia (mm. mainosjuliste, tarrat)
- Rataponttoonit + traileri (nouto&palautus Jyväskylään tai edelliseltä seuralta suoraan)
- Markkinointitukea (FB tai lehtimainonta kohdennetusti)
- Rekvisiittaa tapahtumiin
- Tukea koko prosessin ajan
- Tapahtumavakuutuksen
*ehtona, että seuran nuorisotoiminta on aktiivista ja kerho järjestää säännöllistä (viikoittain) toimintaa lapsille- ja/tai nuorille.
Flying Finn Tour:n AKK sivut löytyvät TÄSTÄ.
Lisätietoja:
Yhteystiedot

Henri Karjalainen
Lajivastaava & nuorisourheilun asiantuntija
050 546 0500
henri.karjalainen@autourheilu.fi

