Uutiset
Aatu Hakalehdolla edessä ikimuistoinen viikko Jyväskylässä – “Mahtavaa tehdä MM-debyytti jo tänä vuonna”
25.7.2025
Eurotrial 2025 -maastoautokilpailu huipentui menestyksekkäästi Raisiossa
24.7.2025
AKK:n puheenjohtajavaalit 2025: valinta suomalaisen autourheilun tulevaisuudelle
23.7.2025
12-vuotias Oiva Vettenranta voitti FIA Karting Academy-Junior -kilpailun Saksassa
21.7.2025
Haku avattu suomalaisille kilpailijoille FIA Kartingin Arrive & Drive World Cupiin 14.-16.11.2025
19.7.2025
Raisiossa ajetaan mestaruudesta – Eurotrial-viikonloppu starttaa!
18.7.2025
Kardaanikunkku – jokkiksen klassikkotapahtuma, jossa historia, yhteisö ja turvallisuus kohtaavat
18.7.2025
Flying Finn Tour -kiertue jatkuu - tervetuloa tutustumaan autourheiluun Lempäälän Ideaparkiin
18.7.2025
Ehdokasesittely - Pasi Mäenpää ehdolla AKK-Motorsport ry:n puheenjohtajaksi
17.7.2025
Off road trialin EM-kisat Raisiossa - osallistujia 15 eri maasta
16.7.2025
Haetaan jäseniä autosuunnistuksen lajiryhmään
17.11.2015
AKK-Motorsport ry on autourheilun kansallinen lajiliitto, jonka toimii autourheilua harrastavien tai edistävien yhteisöjen liittona. Liitto on Kansainvälisen Autoliitto FIA:n oikeuksienhaltija Suomessa.
Liitto koostuu 320 autourheiluseurasta, joissa on yhteensä noin 32 000 henkilöjäsentä. Jäsenistöstä noin 11 000 toimii aktiivikilpailijoina ja noin 3 500 aktiivitoimitsijoina. Liiton jäsenseurat seurat järjestävät vuosittain 350-400 kansallista autourheilukilpailua 17 eri lajissa.
AKK-Motorsport ry:n hallitus avaa haun autosuunnistuksen lajiryhmään kauden 2016 loppuun saakka. Haku on avoin kaikille autosuunnistuksessa mukana oleville henkilöille, jotka ovat kiinnostuneita ja valmiita sitoutumaan työhön lajin hyväksi vähintään seuraavan kauden ajaksi. Autosuunnistus tarvitsee aktiivisia lajille omistautuneita henkilöitä, jotka ymmärtävät ja hyväksyvät muutostarpeen uusien kuljettajien ja kilpailuiden lisäämiseksi unohtamatta lajin nykyisiä harrastajia ja lajin erityispiirteitä.
Lähetä lyhyt hakemus, missä kerrot miksi olisit oikea henkilö autosuunnistuksen lajiryhmään. Liitä hakemukseen tiedot ”urastasi” ja tehtävistäsi autosuunnistuksen parissa 30.11.2015 klo 16.00 mennessä sähköpostilla lajipäällikkö Iiro Palmille, iiro.palmi@autourheilu.fi. Palautetaan yhdessä toimien autosuunnistus takaisin ansaitsemalleen tasolle.
AKK-Motorsport ry