Uutiset
FRC GT Open ja V1600 Cup -luokkien kauden päätteeksi palkittiin luokkien parhaat kilpailijat.
23.12.2025
Hyvää joulua autourheiluväelle – yhdessä teemme kilpailut ja tapahtumat, joista voimme olla ylpeitä
23.12.2025
NEP Finland ottaa vastuun FlyingFinn.tv-tuotannon kehittämisestä kaudella 2026 – suomalaisen autourheilun koti nousee uudelle tasolle
22.12.2025
Drift SM -sarjasäännöt julkaistu ja sarjailmoittautumiset avattu kaudelle 2026
22.12.2025
Autourheilulla tehdään hyvää – Rokuan Raketit lahjoitti vähävaraisten perheiden auttamiseen
22.12.2025
FIA karting Academy Trophy Junior- ja Senior -luokkien sekä naispuolisten kuljettajahaku avattu
19.12.2025
Haemme kahta lajivastaavaa vahvistamaan suomalaisen autourheilun tulevaisuutta
19.12.2025
Hae AKK:lle seurapalvelusihteeriksi - tärkeä rooli suomalaisen autourheilun arjessa
19.12.2025
Rata-ajon FRC-sarjasäännöt 2026 julkaistu ja sarjailmoittautuminen avattu
19.12.2025
Yle ja Ralli SM -sarja monivuotiseen yhteistyöhön
18.12.2025
Haetaan pienoisautoiluun radio-ohjattavien autojen (roa) kansainvälisten asioiden yhteyshenkilöitä
15.2.2023
Pienoisautoilun lajiryhmä hakee roa-puolen kansainvälisten asioiden yhteyshenkilöitä. Lajiryhmällä on alustavasti tarkoituksena valita tähän vapaaehtoistehtävään kaksi henkilöä, jotka toimivat yhteistyössä lajipäällikön, lajiryhmän, luokkayhteyshenkilöiden sekä EFRA:n (European Federation of Radio Operated Model Automobiles) toimihenkilöiden kanssa.
Olet hakemamme KV-yhteyshenkilö, jos olet valmis tekemään lajin kansainvälisen toiminnan kehittämistyötä lajiryhmän kanssa, sinulla on hyvä ulosanti ja hyvät vuorovaikutustaidot. Tehtävässä on välttämätöntä erinomainen englannin kielen taito sekä hyvä IT-osaaminen, sillä käytössä on muun muassa EFRA:n RC Motorsport Europe -hallintojärjestelmä. Lisäksi toivottavaa on valmius osallistua kutsuttaessa lajiryhmän kokouksiin etäyhteydellä. Eduksesi katsotaan kilpailuhistoria pienoisautoilussa, osaaminen sääntöjen kehitystyöstä sekä tietotaito EFRA:n toiminnasta. KV-yhteyshenkilöiksi valittavilta henkilöiltä odotetaan myös tarvittaessa matkustusvalmiutta, sillä tehtävään kuuluu osallistuminen EFRA:n AGM-yleiskokoukseen, joka järjestetään vuosittain marraskuussa. Toistaiseksi kyseinen kokous on järjestetty hybridinä, joten osallistuminen on onnistunut myös etäyhteyksillä.
Laadi vapaamuotoinen hakemuksesi huolellisesti ja lähetä se sähköpostitse viimeistään 22.2.2023 osoitteeseen mia.vihavainen@autourheilu.fi.
Päivitetty 15.2.2023.
Yhteystiedot

Mia Vihavainen
Lajivastaava
050 528 3022
mia.vihavainen@autourheilu.fi
