Uutiset
Esapekka Lappi voittoon uran päätöskilpailussa Porvoon Ralli SM:ssä
26.9.2026
Kartingin lajipäivät Tampereella 17.10. - ilmoittaudu 6.10. mennessä
25.9.2026
Jokkiksen harrastajakyselyn tuloksia
21.9.2026
Esapekka Lappi lopettaa ralliautoilun Porvoon SM-ralliin
21.9.2026
Luka Sammalisto Italian Formula 4 -mestariksi!
20.9.2026
AKK uudistaa hallitusvaalien ehdokasviestintää – ehdokkaaksi haluavat esitellään jatkossa yhdenmukaisesti
16.9.2026
Haetaan Jäärata SM 2027 osakilpailujärjestäjiä
15.9.2026
Karting lajiryhmän kuulumisia 10/2026
15.9.2026
Kartingin Mestareiden kilpailu peruttu
15.9.2026
Rallin SM-sarjan sääntöihin on julkaistu lisämääräys 5
14.9.2026
Haetaan yhteistyökumppaneita kaudelle 2026 Crosskart Xtrem ja Xtrem Junior autojen ECU ohjelmointiin
6.11.2025
Haetaan yhteistyökumppaneita kaudelle 2026 Crosskart Xtrem ja Xtrem Junior autojen ECU ohjelmointiin
Haetaan yhteistyökumppaneita Crosskart Xtrem ja Xtrem Junior autojen ECU ohjelmointiin
AKK-Motorsport ry:n alaisissa Crosskart kilpailuissa Xtrem -luokissa on 1.1.2022 jälkeen ollut pakollista käyttää alkuperäistä moottorin ohjausyksikköä, joka on ohjelmoitu Woolich Racing Tuned software -ohjelmalla. Ohjausyksikön tulee olla suljettu ns. “tuner lock” koodilla.
AKK on myöntänyt hakemuksesta toimiluvan ohjelmoinnin suorittamiseksi yrityksille. Vain AKK:n hyväksymillä yrityksillä on oikeus ohjelmoida ja lukita ohjelma. Luvan saaneen yrityksen tulee antaa asiakkaalleen todistus tekemästään työstä ja raportoida kaikki tekemänsä ohjelmoinnit AKK:lle.
AKK:lla on oikeus tarkistaa yrityksen suorittamat ohjelmoinnit. Tätä varten yrityksen tulee luovuttaa lukitukseen käytetty salasana AKK:n pääkatsastajan käyttöön. AKK:lla on oikeus myös käyttää asiantuntijoita apunaan tarkastuksen suorittamiseksi.
AKK etsii uusia yhteistyökumppaneita ECU ohjelmointiin.
Yrityksen tulee lähettää vapaamuotoinen hakemuksensa 8.12.2025 mennessä sähköpostitse lajivastaavalle.
Myös nykyisiltä yhteistyökumppaneilta pyydetään vahvistus halukkuudesta jatkaa hyväksyttynä ohjelmointiyrityksenä kyseiseen päivämäärään mennessä.
Hyväksytyt yritykset kutsutaan yhteiseen neuvottelutilaisuuteen mahdollisimman pian hyväksynnän jälkeen. Tilaisuudessa keskustellaan menneestä kaudesta ja sovitaan yhteisesti toimintamallista tulevalle Crosskart kaudelle.
Yhteystiedot

Juho Ketonen
Arvosarjapäällikkö ja lajivastaava
050 5665577
juho.ketonen@autourheilu.fi
