Uutiset
Drivers on the Rocks -risteilyllä palkittiin kauden 2025 menestyjät – suomalainen autourheilu juhlisti vahvaa kautta
14.12.2025
Kuvia Drivers on the Rocks -risteilyltä
14.12.2025
Kuvia Drivers on the Rocks -risteilyltä, osa 2
14.12.2025
Karting SM -tiedotustilaisuuden tallenne katsottavissa FlyingFinn.tv:ssä
13.12.2025
Kevyempi rallikonsepti pilotoidaan Itä-Suomessa alkuvuonna 2026
12.12.2025
Vinkit Historic-auton rakentamiseen ja Hisse-passitusryhmän terveisiä
12.12.2025
Drifting SM 2026 kilpailukalenteri julkaistu
11.12.2025
Offroad trialin SM-sarjasäännöt julkaistu kaudelle 2026
10.12.2025
Yhdenvertaisuushanke käynnisssä
9.12.2025
Hallituksen vuoden viimeisen kokouksen kuulumiset
5.12.2025
Hallituksen marraskuun kokous – käsittelyssä myös Karting SM:n kehityssuunnitelma
1.11.2024
AKK:n hallitus kokoontui 1.11. 2024 Savonlinnassa käsittelemään monipuolisen asialistan mukaisia aiheita. Kokous pidettiin lajiasioiden sekä muiden hallinnollisten kysymysten parissa.
Sähköpostitse käsitellyt asiat
Kokouksen aluksi käytiin läpi sähköpostilla aiemmin käsitellyt asiat, joihin kuuluivat vuoden 2026 Jokkis-arvokilpailujen järjestäjät, Karting SM -tulokset ja vuoden 2025 driftingin runkokalenteri sekä FDS-driftingsarjan sarjasäännöt 2025.
Digitaalisen autourheilun linjauksia
Kokouksessa käsiteltiin myös esityslistalle nostettuja asioita digitaalisen autourheilun edistämiseen. Hallitus hyväksyi Turun UA:n SM-kilpailujen siirron keväälle 2025. Fisran hakemus rata-ajon eSM-järjestäjäksi sai myös hyväksynnän.
Karting SM -kehitystyö
Hallitus käsitteli myös kartingin kehityssuunnitelmaa, jonka tavoitteena on tehdä lajin SM-sarjasta entistä tasaväkisempi ja kilpailijoille suotuisampi. Hallituksen puheenjohtaja Jarmo Mahonen kommentoi kartingin tulevaisuutta näin:
"Kartingin SM-sarja on ollut monille autourheilijoille ponnahduslauta kansainvälisille radoille. On tärkeää, että jatkamme sen kehittämistä, jotta kilpailusta tulee entistä tasaväkisempää ja houkuttelevampaa. Uudistukset kaudelle 2026 tukevat tätä tavoitetta, ja varmistavat, että nuoret kuljettajat voivat näyttää parasta osaamistaan reilussa kilpailuympäristössä.”
Tämä linjaus tukee hallituksen tavoitetta viedä suomalaista kartingia kohti uusia menestyksen vuosia ja kansainvälistä kilpailukykyä.
Kehitystyöstä julkaistiin hallituskäsittelyn jälkeen artikkeli verkkosivuilla. Lue artikkeli täältä
Crosskartin kansainvälinen näkökulma
Crosskart 85-luokkaan hyväksyttiin myös 150cm3 4-tahtiset moottorit, jotka ovat helposti ja edullisesti saatavilla ja huoltovapaampia vaihtoehtoja 85cc 2-tahtimoottorien rinnalle luokkaan 85. Kyseisillä 4-tahtisilla moottoreilla ajetaan tässä crosskartluokassa jo Ruotsissa, Norjassa ja Tanskassa.
Seuraavat kokoukset sovittiin pidettäväksi etäyhteyksin
7.11.2024 klo 18 lajiryhmävalinnat
4.12.2024 klo 17
Yhteystiedot

Katja Lindman
Viestintäpäällikkö
044 7360 325
katja.lindman@autourheilu.fi

