Uutiset
Kysely jokkisharrastajille, kysely avoinna 2.9.2026 asti
3.8.2026
Innostusta, uusia kokemuksia ja esikuvia – FIA Girls on Track Finland rohkaisi 57 tyttöä mukaan autourheiluun
2.8.2026
AKK selvittää ratapuolen mahdollista promoottorimallia – keskustelutilaisuus sidosryhmille Kemorassa 21.8.2026
1.8.2026
Kalle Rovanperä ja Jonne Halttunen palaavat yhdessä EK1 Harjulle torstaina
28.7.2026
Anna palautetta - rata-ajon kilpailutoiminnan kehittäminen kaudelle 2027
28.7.2026
Aatu Hakalehto toinen Puolan EM-rallissa
27.7.2026
Sponssipörssi tiedottaa: Ilmainen sponsorointikoulutus – opi hankkimaan sponsoreita
24.7.2026
Rata-ajon lajiryhmän kuulumisia 6/2026
23.7.2026
Hae mukaan! FIA Girls on Track Finland Jyväskylässä 30.7.2026 innostaa tyttöjä ja nuoria naisia autourheilun pariin
21.7.2026
Luka Sammalisto podiumille Paul Ricardilla – epäonni päätöskilpailussa maksoi sarjajohdon
21.7.2026
Heikki Kovalaisesta rallin Japanin mestari
13.9.2022
Heikki Kovalainen on yhdessä kartanlukijansa Sae Kitagawan kanssa voittanut ralliautoilun Japanin mestaruuden.
Kovalainen ja hänen kartanlukijansa Sae Kitagawa kruunattiin viime viikonloppuna Rally Hokkaido -osakilpailun jälkeen Japanin rallimestareiksi Japanese Rally Championship -sarjan JN-1-luokassa, joka on nelivetoisten ralliautojen pääluokka. Kovalainen ja Kitagawa ajavat Skoda Fabia R5 -ralliautolla.
Viime vuonna Kovalainen juhli JRC:ssä JN-2-luokan voittoa kaksivetoisella Toyota 86 -ralliautolla.
Kovalainen sijoittui Hokkaidossa yhdeksänneksi, mutta on ajanut niin hyvän kauden tähän mennessä ja saavuttanut viisi voittoa, että mestaruus varmistui jo tässä vaiheessa.
– Meillä oli vaikeuksia mm. puhjenneen renkaan kanssa Hokkaidossa. Tiesin kuitenkin, että voin ajaa tämän viikonlopun melko paineetta, koska mestaruus oli sinettiä vaille valmis. Ajoimmekin sitten vähän kovempaa, mutta riskit kostautuivat, Kovalainen sanoi motorsport.comin mukaan.
Kovalaisen katseet ovat jo marraskuisessa Japanin MM-rallissa, jossa hän tekee MM-debyyttinsä.
– Olen parempi tällä hetkellä asfaltilla kuin soralla, joten odotan innolla sekä JRC:n että WRC:n viimeistä kisaa täällä Japanissa. Haluan koko ajan oppia ajamaan nopeammin ja tulla paremmaksi tässä lajissa. Mutta se tulee vain ajan kanssa.
AKK onnittelee Kovalaista Japanin rallimestaruudesta!
Lähde: motorsport.com
Kuva: Heikki Kovalaisen Twitter

