Uutiset
Simracingin Pohjoismaiden mestaruus ratkotaan Espoon Otahallissa 7.11.2026
6.11.2026
Rata-ajon lajiryhmän kuulumisia 9/2026
6.11.2026
Rallicrossin Open 2WD -auton määritelmää tarkennetaan
6.11.2026
Katse kaudessa 2027 – hallitukselta päätöksiä sääntöihin ja kilpailutoimintaan
5.11.2026
Kauden 2027 lajisääntöjen julkaiseminen käynnistyi rallin ja jääradan säännöillä
4.11.2026
Luka Sammalistolla kolmen voiton päätösviikonloppu Formula 4 -sarjassa! Hattutemppu varmisti myös tiimimestaruuden.
3.11.2026
Kalle Rovanperä palaa rallin MM-sarjaan – Toyota käynnistää uuden aikakauden vahvasti suomalaisvoimin
3.11.2026
Rallisprintin harrastajakyselyn tuloksia
3.11.2026
Superpäivä Tampereella 21.11.2026 - ilmoittautuminen päättyy 4.11.2026
2.11.2026
Autosuunnistuksen pohjoismaidenmestaruus Suomeen – kauden mitalit ratkottiin Riihimäellä
30.10.2026
Jokamiehenluokan lajiryhmän päätös - 70 vuotta täyttäneiden kansallinen lisenssi ja ostotarjousoikeus
13.3.2023
Jokamiehenluokan lajiryhmä on päättänyt myöntää yli 70-vuotiaille harrastajille oikeuden hankkia kansallisen lisenssin ilman lääkärinlausuntoa ja EKG-rasitustestiä, joka oikeuttaa ainoastaan jokamiehenluokan ostotarjousten tekemiseen.
Jokamiehenluokan lajiryhmä teki kokouksessaan 24.2.2023 esityksen AKK:n hallitukselle ostotarjousoikeuden myöntämisestä yli 70-vuotialle harrastajille ilman lääkärintodistusta ja EKG-rasitustestiä. Perusteluna suuret yli 70-vuotiaiden ikäluokat, jotka ovat iso osa jokamiehenluokan parissa toimivia toimitsijoita. Hallitus hyväksyi lajiryhmän esityksen.
70 vuotta täyttäneillä harrastajilla on siis jatkossa mahdollisuus hankkia kansallinen lisenssi, joka oikeuttaa ostotarjousten tekemiseen jokamiehenluokassa, mutta se ei oikeuta kilpailemiseen. JM-ostotarjousoikeusvaatimukset ovat muutoin ennallaan eli ostotarjouksen tekijällä tulee olla voimassa oleva seuran jäsenyys, JM-tutkinto ja kansallinen lisenssi.
Tämäkin lisenssi ostetaan normaalisti KITI-järjestelmästä ja lisenssituotteeksi valitaan: Kansallinen lisenssi (yli 70 vuotta, JM-ostotarjous, ei kilpailuoikeutta)
Kansallisen lisenssin hinta kaudella 2023 on 114 euroa.
Jos yli 70-vuotiaan harrastajan kansallinen kilpailijalisenssi kaudelle 2023 odottaa liitossa lääkärinlausuntoa ja EKG-rasitustestin tulosta ja tarkoitus on ollut hankkia kansallinen lisenssi vain JM-luokan ostotarjousten tekemisen vuoksi, voi olla yhteydessä liittoon sähköpostitse tai puhelimitse lisenssityypin päivittämiseksi tähän uuteen tuotteeseen.
Ne yli 70-vuotiaat harrastajat, jotka ovat toimittaneet lääkärinlausunnon ja EKG-rasitustestin liittoon ovat oikeutettuja myös kilpailemiseen ostamallaan kansallisella kilpailijalisenssillä.
Yhteystiedot

Juho Ketonen
Arvosarjapäällikkö ja lajivastaava
050 5665577
juho.ketonen@autourheilu.fi

Jenni Kuisma
Lajihallintovastaava
050 361 6456
jenni.kuisma@autourheilu.fi
