Uutiset
Jokkiksen suomenmestaruudet ratkesivat kahdessa SM-kilpailussa
2.7.2026
Hae mukaan! FIA Girls on Track Finland Jyväskylässä 30.7.2026 innostaa tyttöjä ja nuoria naisia autourheilun pariin
2.7.2026
Haetaan Secto Rally Finlandiin vapaaehtoisia Flying Finn karting-radan pyörittämiseen 29.7.-1.8.2026
1.7.2026
Lipunmyynti avattu - Mestareiden Ilta 2026 kokoaa suomalaisen autourheiluväen juhlimaan 75-vuotista taivalta
30.6.2026
Rallicrossin EM-sarja jatkuu Ruotsissa – Juha Rytkönen: ”Tätä kilpailua olen odottanut”
30.6.2026
Driftingin SM-sarjat jatkuvat Hyvinkäällä viikonloppuna - Fure Pro2 -luokassa tiukka mitalitaisto
30.6.2026
Tommi Hallman taisteli Eldoran ovaalilla toiseksi - "Kovempaa ei tuolla autolla pääse"
29.6.2026
Autourheilun turvallisuus kilpailukaudella - Tukes muistuttaa järjestäjiä keskeisistä turvallisuusvelvoitteista
27.6.2026
Timo Hantusen muistoa kunnioittaen 5.12.1949 – 25.6.2026
26.6.2026
Flying Finn Tour tapahtumia kesällä
26.6.2026
Kartingin kilpailukalenteri 2026: Päällekkäisyyksistä käyty neuvotteluita – valmistelu kaudelle 2027 alkaa jo kesällä
27.2.2026
Kartingin vuoden 2026 kansallista kilpailukalenteria koskevat keskustelut on saatettu päätökseen.
Kalenteriin kohdistuneista päällekkäisyyksistä on neuvoteltu hyvässä ja rakentavassa hengessä IAME Finlandin, RMC Finlandin, AKK:n sekä järjestävien seurojen välillä.
Yhteisestä tahtotilasta huolimatta osapuolet joutuvat toteamaan, ettei alkavan kauden kalenteriin löydetty tässä vaiheessa vuotta enää toimivaa ratkaisua muutosten tekemiseksi. Kilpailuviikonloppuja on kaudella 2026 kaksi, joissa kansalliset Iame Finland ja RMC Finland tapahtumat osuvat päällekkäin.
Tilanteeseen vaikutti merkittävästi karting SM-sarjan promoottoritilanteen ratkeamisen aikataulu, joka heijastui myös kansallisen kalenterin muotoutumiseen.
Katse tulevaan – ennakointi käyntiin aiemmin
Välttääksemme vastaavan tilanteen toistumisen ensi vuonna, lajin keskeiset toimijat ovat sopineet uudesta toimintatavasta. AKK, IAME Finland ja RMC Finland aloittavat vuoden 2027 kilpailukalenterin yhteisen tarkastelun jo tulevana kesäkuuna 2026.
Tavoitteena on, että kalenterityö tehdään riittävän ajoissa ja yhteistyössä, jotta kilpailijoilla on mahdollisuus osallistua useampiin sarjoihin ilman päällekkäisyyksien aiheuttamia valintatilanteita.
"Vaikka emme pystyneet enää muuttamaan kuluvan kauden aikatauluja, olemme erittäin tyytyväisiä saavutettuun neuvotteluyhteyteen. Ennakoivalla otteella ja aikaisella yhteistyöllä varmistamme, että kaudella 2027 kilpailijat voivat osallistua useampiin sarjoihin ilman pelkoa päällekkäisyyksistä", tiedottavat osapuolet yhteisesti.
Kartingin kauden 2026 kalenteri löytyy täältä
Lajin toimijat haluavat kiittää harrastajia kärsivällisyydestä ja toivottavat kaikille menestyksekästä ja vauhdikasta kilpailukautta 2026.
Yhteystiedot

Katja Lindman
Viestintäpäällikkö
044 7360 325
katja.lindman@autourheilu.fi

