Uutiset
Tommi Hallman kesti paineet ja ajoi mestariksi - "Varmasti auttaa uralla eteenpäin"
24.8.2026
Japanista Jyväskylään – vapaaehtoisena Secto Rally Finlandissa
20.8.2026
Crosskart 2027 SM-sarjan kilpailuhakua on jatkettu 30.9. asti
20.8.2026
Historic-rallin harrastaja – kerro näkemyksesi lajin tulevaisuudesta
20.8.2026
Rallicross lajiryhmän kuulumisia 6/2026
19.8.2026
Haetaan kartingin Mestareiden kilpailun järjestäjää
19.8.2026
Kartingin Mini-luokan moottoreista saapunut vuokramoottorimalli-esitys SM-sarjaan
19.8.2026
Karting Flying Finn Juniori Cup lisämääräys no 2 - loppupisteisiin laskettavien finaalien määrät
19.8.2026
SM5-luokan kehittämiseen haetaan harrastajien näkemyksiä
18.8.2026
KITI-järjestelmässä huoltokatkos tiistaina 18.8.2026
18.8.2026
Kimmo Vainio AKK-Motorsportin ja sen markkinointiyhtiö AKK Sportsin toimitusjohtajaksi
14.2.2024
Kimmo Vainio aloittaa autourheilun kansallisen lajiliiton AKK-Motorsport ry:n ja sen omistaman markkinointiyhtiön AKK Sports Oy:n toimitusjohtajana.
AKK-yhteisön toimitusjohtajan etsintä on saatu päätökseen, kun Kimmo Vainio, 55, ottaa vastaan autourheilun kansallisen lajiliiton AKK-Motorsport ry:n ja sen omistaman markkinointiyhtiön AKK Sports Oy:n toimitusjohtajan tehtävät. Vainio siirtyy uuteen rooliin autokaupan toimialalta, jossa hän on toiminut vähittäiskaupan ja eri maahantuontien johtotehtävissä liki 30 vuoden ajan. Vainio on tällä hetkellä myös AKK-Motorsport ry:n ja AKK Sports Oy:n hallituksien jäsen. Nämä jäsenyydet päättyvät Vainion aloittaessa toimitusjohtajan tehtävässä 1.7.2024.
AKK-Motorsport ry:n hallituksen puheenjohtaja Jarmo Mahonen on ilahtunut Kimmo Vainion valinnasta toimitusjohtajaksi. Hän korostaa Vainion tuovan mukanaan vankkaa johtamis- ja henkilöstöjohtamista, jotka ovat keskeisiä tekijöitä AKK:n vastatessa tulevaisuuden toimintaympäristön asettamiin haasteisiin.
"Vainion osaaminen ja vahvuus laajojen kokonaisuuksien johtamisessa on ensisijainen voimavara organisaation vahvistamisessa. Tämä yhdistettynä hänen pitkään taustaan ja kokemukseen autourheilusta sekä sen järjestöelämästä rakentavat kokonaisuuden, mikä tekee hänestä ihanteellisen valinnan johtamaan AKK:ta tulevaisuudessa", Mahonen kommentoi.
Kimmo Vainio korostaa uudessa roolissaan yhdessä tekemisen merkitystä: ”AKK on ennen kaikkea tekijöidensä, seurojen, lajien ja autourheilussa toimivien ihmisten, summa. Yhdessä kasvatamme tätä kokonaisuutta luoden vahvan ja yhteisöllisen perustan sille, että autourheilu pystyy vastaamaan haasteisiin tulevaisuudessakin”.
Yhteystiedot

Katja Lindman
Viestintäpäällikkö
044 7360 325
katja.lindman@autourheilu.fi

