Uutiset
Driftingin lajiryhmän kuulumisia 9/2026
16.10.2026
Ralli SM -sarjasäännöt kaudelle 2027 on julkaistu
15.10.2026
Rata-ajon lajiryhmän kuulumisia 8/2026
15.10.2026
Haetaan Jäärata SM 2027 osakilpailujärjestäjiä
15.10.2026
Crosskartin lajipäivät Tampereella 14.11 - ilmoittaudu
14.10.2026
Digitaalisen autourheilun lajipäivä 7.11.2026 Pohjoismaiden mestaruuskilpailun yhteydessä Espoossa - ilmoittaudu mukaan
14.10.2026
AKK-Motorsport ry hallitusvaalit lähestyvät – tutustu ehdokkuudesta kiinnostuneisiin
13.10.2026
Jokkiksen seniorimestaruuskilpailun haku kaudelle 2027 avoinna
12.10.2026
AKK-Motorsport ry hallituksen kokouksessa käsiteltiin mm. vuoden 2027 suunnitelmia ja lajien sääntöuudistuksia
12.10.2026
AKK:n toimisto suljettu perjantaina 9.10.2026 henkilöstöpäivän vuoksi, avoinna normaalisti maanantaina 12.10.2026
8.10.2026
Liittovaltuusto valitsi puheenjohtajiston kaudelle 2026–2027
13.2.2026
Liittovaltuuston ylimääräisessä kokouksessa valittiin 13.2.2026 liittovaltuustolle uusi puheenjohtaja ja varapuheenjohtaja kaudelle 2026–2027. Kokous pidettiin Teamsin välityksellä.
Puheenjohtajan vaali toteutettiin suorana vaalina, jossa eniten ääniä saanut valitaan ja mahdollisen tasatilanteen tullessa valinta ratkaistaan arvalla. Puheenjohtajaehdokkaina olivat Aulis Ahonen, Ari-Pekka Saarinen ja Ari-Pekka Forsberg.
Äänestyksessä annettiin yhteensä 26 ääntä (100 %). Äänet jakautuivat seuraavasti:
- Ari-Pekka Saarinen (9 ääntä)
- Ari-Pekka Forsberg (9 ääntä)
- Aulis Ahonen (8 ääntä)
Koska Saarinen ja Forsberg päätyivät tasatulokseen, suoritettiin sääntöjen mukainen arvonta heidän välillään. Arvonnan tuloksena liittovaltuuston puheenjohtajaksi kaudelle 2026–2027 valittiin Ari-Pekka Forsberg.
Varapuheenjohtajaksi ehdolla puolestaan olivat Juha Pensas, Ari-Pekka Saarinen ja Aulis Ahonen. Äänestyksessä annettiin yhteensä 26 ääntä (100 %), ja äänet jakautuivat seuraavasti:
- Juha Pensas (10 ääntä)
- Ari-Pekka Saarinen (9 ääntä)
- Aulis Ahonen (7 ääntä)
Liittovaltuuston varapuheenjohtajaksi kaudelle 2026–2027 valittiin Juha Pensas.
Liittovaltuuston puheenjohtaja Forsberg: keskustelua, vastuuta ja vahvempi rooli liittovaltuustolle
Uusi puheenjohtaja Ari-Pekka Forsberg haluaa vahvistaa liittovaltuuston asemaa seurojen ja jäsenten äänenä sekä lisätä avointa keskustelua myös liittovaltuuston sisällä. Hänen mukaansa on tärkeää, että liittovaltuusto on tietoinen siitä, mitä kentällä puhuttaa, ja että keskeneräiset projektit etenevät suunnitellusti myös valtuuston tasolla.
Forsbergin mukaan toimintaympäristö muuttuu jatkuvasti, ja liittovaltuuston on pysyttävä kehityksessä mukana. Tärkeintä on, että valtuusto toimii aktiivisesti, kuuntelee kenttää ja vie asioita eteenpäin johdonmukaisesti.
”Liittovaltuusto on seurojen ja jäsenten ääni. Haluan sujuvoittaa sen toimintaa ja vahvistaa yhteistyötä hallituksen kanssa”, Forsberg toteaa.
Hänen tavoitteensa on, että liittovaltuusto toimii tulevina vuosina entistä avoimemmin, keskustelemin ja ratkaisukeskeisemmin koko autourheiluyhteisön parhaaksi.
Liittovaltuuston varapuheenjohtaja Pensas: avoimuus rakentaa luottamusta
Varapuheenjohtajaksi valittu Juha Pensas näkee liiton kehityksen viime vuosina myönteisenä. Hänen mukaansa liiton maineessa on tapahtunut paljon positiivista muutosta, ja avoimuudesta on muodostunut yhteinen tahtotila.
Pensas painottaa, että avoimuuden vahvistaminen on tärkeää myös jatkossa.
”Haluan osaltani varmistaa, että avoimuus ja läpinäkyvyys pysyvät keskiössä ja että luottamus liiton toimintaan vahvistuu edelleen”, Pensas sanoo.
Hallituksen puheenjohtaja Toni Vilander onnittelee valittuja
Liiton hallituksen puheenjohtaja Toni Vilander onnittelee valittuja luottamustehtäviin.
”Onnittelen lämpimästi liittovaltuuston uutta puheenjohtajaa ja varapuheenjohtajaa. Puheenjohtajistolla on erittäin merkittävä rooli liiton suunnan ja toimintakulttuurin rakentamisessa. Tehtävässä korostuvat vastuu, yhteistyökyky ja kyky koota koko autourheiluyhteisö yhteisen tavoitteen taakse. Toivotan menestystä ja rohkeutta tärkeään tehtävään – yhdessä rakennamme vahvaa tulevaisuutta suomalaiselle autourheilulle.”
Yhteystiedot

Katja Lindman
Viestintäpäällikkö
044 7360 325
katja.lindman@autourheilu.fi

