Uutiset
Koulutusjärjestelmässä huoltokatkos maanantaina 11.8.2025
8.8.2025
Secto Rally Finland 2025 ylitti odotukset – suurin yleisö tällä vuosikymmenellä
8.8.2025
Rallicrossin MM-sarjassa ratkaisun hetket KymiRingillä – Niclas Grönholm: “Voitot super tärkeitä”
8.8.2025
Haetaan Asfalttisprintin SM-osakilpailujärjestäjiä kaudelle 2026
7.8.2025
FIA Historic Technical Passport-passitusten tilanne
7.8.2025
Endurancen harrastajilta kerätään palautetta - vastaa kyselyyn 11.8. mennessä
6.8.2025
Viisivuotinen sopimus Suomen MM-rallista solmittu – tavoitteena entistä saavutettavampi ja elämyksellisempi tapahtuma
4.8.2025
Flying Finn Future Star Aatu Hakalehto säväytti Jyväskylässä
4.8.2025
Viikolla 31 Toimiston käyntipalvelu avoinna vain erikseen sopimalla
27.7.2025
Aatu Hakalehdolla edessä ikimuistoinen viikko Jyväskylässä – “Mahtavaa tehdä MM-debyytti jo tänä vuonna”
25.7.2025
Rallin päätoimitsijoiden koulutukset 2015
9.3.2015
Rallin päätoimitsijakoulutusten ja päätoimitsijoiden jatkokoulutusten suhteen jouduttiin ottamaan pieni aikalisä alkukauden 2015 aikana. Aikaisemmin koulutuksia hoitaneet vastuuhenkilöt siirtyivät osittain ansaitusti "eläkkeelle" koulutustoiminnasta, ja uusien kouluttajien hakeminen sekä koulutusten uudelleen organisointi on talvikauden aikana tehty rauhassa.
Osittain asioiden etenemistä on toki hidastanut myös käynnissä oleva rallin kilpailukausi, onhan kaikki kouluttajat ja myös potentiaaliset koulutuksiin osallistujat tehokkaasti sidottu erilaisiin toimitsijatehtäviin kilpailuissa. Näin ollen toiminta haluttiin osittain tietoisestikin rauhoittaa talvikaudeksi.
Nyt kuitenkin asiat ovat edenneet, ja uusitut koulutukset alkavat jälleen rullaamaan normaalisti. Vaikka kouluttajat ja koulutuksien sisältö uusiutuu, perusajatus ja aikataulutus koulutusten suhteen pysyy aikaisemmin totutussa muodossa. Uusille päätoimitsijoille järjestetään kaksipäiväinen päätoimitsijakoulutus, joka on tarkoitettu kokonaan uusille päätoimitsijalisenssin hankkijoille sekä myös niille vanhoille päätoimitsijalisenssin haltijoille, joilla ei ole lähihistoriassa ollut voimassaolevaa rallin päätoimitsijalisenssiä.
Koulutuksen pohjavaatimuksena on rallin perustoimitsijalisenssi. Koulutuksen suoritus antaa oikeuden rallin päätoimitsijalisenssin anomiselle seuraavaksi viideksi vuodeksi.
Päätoimitsijoiden jatkokoulutus toteutetaan yksipäiväisenä syventävänä koulutuksena niille, joiden lisenssi on vanhentunut vuoden 2014 lopussa, tai vanhenee kauden 2015 aikana. Jatkokoulutuksen suoritus antaa oikeuden rallin päätoimitsijalisenssin voimassaolon jatkamiselle seuraavaksi viideksi vuodeksi.
Koulutuksia järjestetään seuraavasti:
Rallin päätoimitsijakoulutukset
25.-26.4. Rallin päätoimitsijakoulutus, Keski-Suomi (paikka ilmoitetaan mahdollisimman pian)
17.-18.10 Rallin päätoimitsijakoulutus, Lappeenranta
Rallin päätoimitsijoiden jatkokoulutukset
26.4. Rallin päätoimitsijoiden jatkokoulutus, Keski-Suomi (paikka ilmoitetaan mahdollisimman pian)
24.5. Rallin päätoimitsijoiden jatkokoulutus, Turku
18.10. Rallin päätoimitsijoiden jatkokoulutus, Lappeenranta
21.11. Rallin päätoimitsijoiden jatkokoulutus, Oulu
Koulutusten hinnat ovat seuraavat:
Rallin 2-päiväinen päätoimitsijakoulutus (sis. majoituksen) 175e/hlö
Rallin 2-päiväinen päätoimitsijakoulutus (ilman majoitusta) 135e/hlö
Rallin 1-päiväinen päätoimitsijoiden jatkokoulutus 85e/hlö
Lisätietoja koulutuksista sekä ilmoittautumisohjeet löytyy tämän nettisivuston koulutuskalenterista.
Lisätietoja: lajipäällikkö Henrik Frank, 040 534 9977, henrik.frank@autourheilu.fi