Uutiset
Office Management lähti mukaan istuttamaan taimia MM-rallin metsään
4.7.2022
Autourheilulle SM-viikolta hienot katsojaluvut
4.7.2022
JM SM Liiga 2022 asetus julkaistu
30.6.2022
SM-viikko järjestetään tällä viikolla! Lajiesittelyssä digitaalinen rata-ajo
27.6.2022
Secto Rally Finlandin lipunmyynti käynnistynyt vauhdikkaasti
25.6.2022
Yleltä huikea rallidokumenttisarja: The Flying Finns
24.6.2022
Kansallisella linsessillä kilpaileminen Lahti Historic Rallyssa 2022
24.6.2022
Liiton toimiston juhannusviikon aukioloajat
23.6.2022
SM-viikko alkaa 30.6. – lajiesittelyssä pienoisautoilu
22.6.2022
Rallin Pohjoismaiden Mestaruussarja jatkui Pohjanmaalla - Pisteet toisen osakilpailun jälkeen
21.6.2022
Ratakohtaisen lähtömelutason määrittämiseen vapautus
12.1.2022
Liiton hallitus päätti 5.1.2022 kokouksessaan ratakohtaisten lähtömelutasojen määrittämisen vapauttamisesta. Päätöksen myötä annetaan suorituspaikoille vapaus määrittää ratakohtainen lähtömeluraja kilpa-autoille alemmaksi kuin sääntöjen ao. luokalle/lajille määritetty maksimilähtömelutaso vuonna 2022. Päätöksen taustalla on tarve helpottaa niiden suorituspaikkojen kilpailutoimintaa, joilla on haasteita suorituspaikan melutasojen hallinnassa ympäristöluvan määrittämien meluarvojen puitteissa. Autojen lähtömelutason madaltamisen vaikutus on mallinnuksella osoitettu tehokkaaksi keinoksi suorituspaikan ympäristön melun hallinnan parantamiseksi.
Suorituspaikkakohtainen lähtömelurajan madaltaminen tulee olla perusteltu ja ohjeistettu kilpailukutsussa ja kilpailun säännöissä. Pyydämme yhteydenottoa ao. lajin lajipäällikköön hyvissä ajoin ennakkoon ennen kilpailun järjestämistä tällaisessa tapauksessa.
Maksimiäänitasoja koskevan sääntömuutoksen valmistelua jatketaan niin, että sääntömuutokset on määrä tuoda lajisääntöihin vuodelle 2023.
Yhteystiedot

Anssi Kannas
Pääsihteeri
050 300 1244
anssi.kannas@autourheilu.fi