Uutiset
Jokkis talvikauden rengassäännön tarkennus
11.2.2026
KITI-järjestelmässä huoltokatkoksia tiistaina 10.2.2026
10.2.2026
Päivi Mentula ja Ari-Pekka Saarinen palkittiin alueellisissa urheilugaaloissa – tunnustusta autourheilun tekijöille
9.2.2026
Kartingin 2026 tuomariston puheenjohtajien koulutus 11.3. - ilmoittaudu
6.2.2026
Ura-autoilun lajiryhmän kuulumisia 1/26
6.2.2026
Ilmoittautuminen FIA Karting Arrive and Drive -Euroopan sarjaan aukeaa 13.2.
6.2.2026
Seuratuki uudistuu – info keskiviikkona
6.2.2026
Rataleimatutkinto 2026 ilmoittaudu 22.3 mennessä
5.2.2026
Haku Puolutusvoimien urheilukouluun Santahaminaan käynnissä - hakuaika 28.2.2026 asti
5.2.2026
Rallin F-CUP sarjasääntöihin on julkaistu lisämääräys
5.2.2026
SM-viikko järjestetään tällä viikolla! Lajiesittelyssä digitaalinen rata-ajo
27.6.2022
SM-viikko on täällä. Salossa 30.6.-3.7. järjestettävä suurtapahtuma tuo yhteen peräti 28 eri urheilulajia. Autourheilun osalta Salossa nähdään digitaalista rata-ajoa sekä pienoisautoilua.
Tällä kertaa lajiesittelyssä on pienoisautoilu: eSports-lajit ovat yksi maailman nopeammin kasvavista kilpaurheilun muodoista.
Digitaalinen autourheilu on yksi autourheilun virallisista lajeista. Se on erittäin monipuolista ja edullista sekä yksi luontoystävällisimmistä moottoriurheilun muodoista, joka nimensä mukaisesti tapahtuu digitaalisesti, verkon välityksellä virtuaaliympäristössä, joten mukaan pääsee kotoa käsin. Laji mahdollistaa kaikkea, aina harrastamisesta ammattitason kilpailemiseen ja virkistävään hauskanpitoon.
Laji tarjoaa harrastajille kattavan ja monipuolisen valikoiman niin laitteistojen (joko pelikonsolit tai tietokone) kuin lajienkin osalta. Autourheilun eri luokkia löytyy digitaalisesti esim. rallista, rallicrossista ja rata-autoilusta.
Kilpailla voi ns. tavallisella peliohjaimella, mutta digitaaliseen autourheiluun yhdistetään vahvasti ratti-poljin-yhdistelmän käyttö, mahdollisimman todellisen ajokokemuksen aikaansaamiseksi. Halvimmillaan ratti-poljin-yhdistelmän saa muutamalla sadalla eurolla, mutta halutessaan lähes täysin realistisen ajotuntumaan, laitteet voivat maksaa tuhansia euroja. Ammattimaisimmalla tasolla digitaalisessa autourheilussa kilpaillaan internet-pohjaisella iRacing-simulaattorilla, joka edustaa uusinta simulaattoriteknologiaa.
AKK:n alaisuudessa on tällä hetkellä kaksi FiSRA:n kanssa yhteistyössä järjestettävää SM-sarjaa. Joensuussa 2020 ajettu digitaalisen rallicrossin SM-finaali (Digital Rallicross SM) oli kaikkien aikojen ensimmäinen eSport-kisatapahtuma SM-viikolla. Kesällä 2022 Salossa ajetaan digitaalisen rata-ajon Suomen mestaruuksista (Digital Racing SM).
Digitaalinen rata-ajo SM-viikolla
Digital Racing eSM -finaali ajetaan lauantaina 2.7 klo 16.00 alkaen Salohallissa. Finaali ajetaan kutsukilpailuna, ja sinne kutsutaan edellisen vuoden Suomen mestari Tuomas Tähtelä sekä keväällä ajetun karsintasarjan perusteella 19 muuta kuljettajaa. Finaali nähdään suorana lähetyksenä myös Ylen kanavilla.
Lisätietoa ja osallistujalista: https://simracing.fi/kaudet/128
Tapahtumaan on vapaa pääsy!
Katso lisää: sm-viikko.fi/salo
Lajiesittelu SM-viikon sivuilla: sm-viikko.fi/salo/lajit/digitaalinenrata-ajo
Kuva: Aaro Nygård

