Uutiset
AKK selvittää ratapuolen mahdollista promoottorimallia – keskustelutilaisuus sidosryhmille Kemorassa 21.8.2026
1.8.2026
Kalle Rovanperä ja Jonne Halttunen palaavat yhdessä EK1 Harjulle torstaina
28.7.2026
Anna palautetta - rata-ajon kilpailutoiminnan kehittäminen kaudelle 2027
28.7.2026
Aatu Hakalehto toinen Puolan EM-rallissa
27.7.2026
Sponssipörssi tiedottaa: Ilmainen sponsorointikoulutus – opi hankkimaan sponsoreita
24.7.2026
Rata-ajon lajiryhmän kuulumisia 6/2026
23.7.2026
Luka Sammalisto podiumille Paul Ricardilla – epäonni päätöskilpailussa maksoi sarjajohdon
21.7.2026
Hae mukaan! FIA Girls on Track Finland Jyväskylässä 30.7.2026 innostaa tyttöjä ja nuoria naisia autourheilun pariin
21.7.2026
AKK-Motorsport Ry ja Harraste Moottoriurheilun Keskusjärjestö Ry toteuttavat yhteisen rallipilotin Ylöjärvellä 25.7.2026
17.7.2026
Järjestäjähaku 2027 on nyt auki Driftingin SM-sarjaan Pro ja Pro2-kilpailuille!
17.7.2026
Suomalaispari ja -tiimi rallin MM-sarjaan
15.4.2015
Hannu´s Rally Team on ilmoittanut kilpailijaparinsa Henri Haapamäki - Marko Salminen kilpailemaan rallin MM-sarjan 2015 FIA Junior WRC mestaruudesta. Henri ja Marko tekivät upean suorituksen viime kesänä Suomen MM -rallissa. Syksyllä pari ajoi myös Iso Britannian MM-rallin Walesissa, jossa sijoitus oli kolmas, mutta vauhti riitti parhaimmillaan puoleen tusinaan erikoiskokeen pohja-aikaan.
Junior WRC -sarja on vuoden alussa enintään 28 vuotta täyttäneille tarkoitettu kilpailu. Eli siinä ei nimestä huolimatta ole kyse kokemattomista, aloittelevista kuljettajista, vaan monilla on jo kymmenien rallien kokemus takanaan. Sarja muodostuu seitsemästä MM-osakilpailusta, joista kuudessa etukäteen valitsemassaan kilpailija voi ajaa pisteistä. Monte Carlo on jo ajettu ja jäljellä ovat Portugali, Puola, Suomi, Ranska (Korsika), Espanja ja Wales. Näistä Ranskan ralli ja Espanjan rallin 1. päivä ajetaan asvaltilla, muut erilaisilla sorapinnoilla. JWRC ralleissa kuljettajat ja Hannu´s Rally Team kilpailevat myös WRC3 mestaruuspisteistä. JWRC -sarjan aiempia voittajia ovat mm. Sebastien Loeb, Sebastien Ogier ja Dani Sordo, jotka kaikki ovat nousseet rallin MM-sarjan huipulle.
FIA Junior WRC -sarjan järjestää tänäkin vuonna Citroen Racing ja ajokkeina käytetään RC3 -luokan Citroen DS3 R3T MAX autoja. Kyseessä on tehokas (234 hv/ 400 Nm), etuvetoinen kilpa-autoksi rakennettu laite, jossa on mm. sekventiaalivaihteisto ohjauspyörään sijoitetuilla läppävalitsimilla. Jokaisen JWRC-auton moottori, välitykset, renkaat, jne. ovat samanlaiset ja eroja ajokkien välillä on lähinnä vain kuljettajakohtaisissa alustan säädöissä.
Henri ja Marko tietävät tämän mahdollisuuden merkityksen, mutta eivät haihattele turhia. Katse tiukasti ensi viikolla alkavissa testeissä.
- Samanlainen rento vauhdinpito päälle kuin viime kesän Suomen MM-rallissa niin mahdollisuudet ovat mihin tahansa, Haapamäki toteaa.
Hannu´s Rally Teamin päällikön Hannu Lehessaaren mukaan tiimi kilpailee ainakin Portugalin, Puolan ja Suomen MM-ralleissa.
- Siitä eteenpäin jatkon sanelee sarjatilanne ja se, onko Henrillä ja Markolla realistisia mestaruumahdollisuuksia. Tiimin budjetti mahdollistaa koko sarjan ajamisen, jos se muuten katsotaan järkeväksi, Lehessaari muistuttaa.
Tiimin auto ja kaikki siihen liittyvä logistiikka, sekä huolto- ja testijärjestelyt tulevat Hannu´s Rally Teamin yhteistyökumppanilta tsekkiläiseltä Gekon Racingiltä. Gekon on kokenut ammattimainen toimija ja oli mukana muun muassa viime vuonna JWRC -sarjan MM -ralleissa.
Teksti ja kuvat: Henri Haapamäen tiedotus

